Laserový projektor

      23.9.2002 Až vás omrzí svítit laserovým ukazovátkem lidem mezi oči ;-) můžete si zkusit postavit tuto legrácku. Pro ty, kteří si někdy hráli na osciloskopu s Lissajousovými obrazci, nemusím mnoho vysvětlovat. Toto zařízení vlastně simuluje osciloskop v režimu XY, místo elektronového paprsku využívá laserový paprsek z ukazovátka (v GME za 145,- Kč), místo stínítka strop nebo bílou stěnu a místo vychylovacích cívek dvě na sebe kolmá zrcátka (elektromagneticky ovládaná). Jedno (pro vertikální vychylování) jsem vykuchal ze světelného VU-metru, co se dříve používaly ve studiích a druhé jsem vyrobil z ručkového měřicího přístroje, kterému jsem na ručku přilepil zrcátko z mrtvé CD-ROMky. Tímto získáme velkou projekční plochu. Navíc se laserový svazek minimálně rozbíhá, takže můžeme promítat třeba na stěnu protějšího baráku.
      A k čemu že je to tedy dobré? Vzhledem k linearitě a rychlosti vychylovacího systému pro měření asi ne, ale zkuste na jedno vychylování připojit levý kanál stereozesilovače a na druhé pravý kanál (reproduktory nechte zapojené). Pak už jen stačí pustit si nějakou stereofonní nahrávku a kochat se zajímavými obrazci, které vznikají v důsledku fázových rozdílů mezi stereokanály. Pokud je signál monofonní, zobrazí se jen šikmá úsečka, která se bude prodlužovat v rytmu signálu. Stereo z FM rádia není ohromující, takže spíš doporučuji CD. Jak to vypadá v provozu vidíte na následujících fotkách:

projector board

projector board

deflection

Hardware verze 0.2 - LASERové ukazovátko o výkonu 5 mW a dvě zrcátka pro horizontalní a vertikální vychylování buzená přímo z výstupu audiozesolovače. Jedno zrcátko je připojeno na levý kanál a druhé na pravý kanál, mno můžu na to vejrat celé hodiny ;-).


Stereo signal source: AYREON - Into The Electric Castle

lissajous1 lissajous2
lissajous3 lissajous4
lissajous5 lissajous6
lissajous7 lissajous8
lissajous9 lissajous10


Stereo signal source: BLOOD - The Soundtrack

lissajous1 lissajous2
lissajous3 lissajous4
lissajous5 lissajous6
lissajous7 lissajous8Zpět

Aktualizováno 23.9.2002 v 22:31

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat