Digitální zrcadlovka Pentax K-30

Canon EOS 350D a Pentax K-30
      16.5.2013 Už docela dlouho jsem plánoval upgrade zrcadlovky na novější model s podporou videa. Nepotřebuju ho až tak často, aby se mi vyplatilo kupovat kameru a tahat 2 foťáky je zas nepraktické. Navíc můj Canon PowerShot A95 zvládá jen 640 x 480 @10 FPS, což je dnes, kdy HD video točí skoro každý mobil, už poněkud pasé. Vyčkával jsem, s jakou novinkou se Canon předvede ve své stovkové řadě. Napřed jsem uvažoval o EOS 600D nebo EOS 650D, ale přišlo mi, že Canon tak trochu usnul na vavřínech, co se týče snímače. Vylepšuje jen elektroniku okolo a firmware, ale žádná revoluce se nekoná. To samé u novinky EOS 700D - stejný 18MP CMOS snímač a procesor DiG!C 5 jako u 650D a funkce jako šmatlací displej mě celkem nezajímají.
      Začal jsem se tedy poohlížet po tom, co nabízí konkurence - největší rival Nikon. Docela zajímavě se jevil model D5100, který obsahuje kvalitní snímač z vyšší modelové řady. Také je levnější než 650D a Nikon k němu dodává výkonný seťák 18 - 105 mm, ale nelíbila se mi ergonomie ovládání pokulhávající za Canonem na všechny 4. Proto jsem zauvažoval i o profi modelu D7000, který má stejný snímač a k tomu hořčíkové tělo a lépe řešené ovládání. Avšak nakonec mě od něj odradily poměrně často diskutované problémy uživatelů týkající se seřízení autofokusu (backfocus / frontcocus) a občas olejové skvrny na snímači. Také jsem z toho vyrozuměl, že české pobočce Nikon servisu je dobré se raději vyhnout obloukem (někteří zoufalí uživatelé raději jezdí do Nikonu ve Vídni).
      Mezitím jsem objevil (pro mě dosud na poli DSLR neznámou) značku Pentax a její nový model K-30. Ten používá stejný 16MP CMOS snímač od Sony jako výše zmiňované Nikony a profi model Pentaxu K-5 II. Navíc nabízí kvalitní mechanické pracho/vodo-těsné zpracování těla včetně seťáku 18 - 55 mm WR (Weather Resistant). Ergonomie ovládání je na velmi dobré úrovni a od uživatelů jsem nenašel žádné negativní reakce. Jediný problém může být s výběrem cenově dostupných moderních objektivů. Na druhou stranu se tu nabízí levná koupě spousty starých kinofilmových skel, protože Pentax zachoval kompatabilní bajonet (stejný od roku 1975). Další možnosti otevírá redukce pro mechanické závitové objektivy M42 (např. ruské Zenity). Ostření se pak provádí manuálně za asistence elektroniky, která buď indikuje zaostření pípnutím nebo rovnou spustí spoušť.
      Po přečtení řady recenzí a srovnání fotek např. zde a zde a diskusi na digimánii jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Je to možná šílenost utíkat od mainstreamu Ca/Nikon k takové minoritě, ale chtěl jsem zas vyzkoušet něco jiného a přišlo mi, že K-30 za to stojí. Pochopitelně pokud máte nakoupená drahá skla v násobku ceny těla, tak to nemá smysl. Foťák jsem zašel koupit do VK Foto, kde jsem si ho mohl v klidu vyzkoušet. Do ruky mi padl dobře a v ovládání jsem se rychle zorientoval. Udělal sem pár cvaků, které jsem si prohlédl na PC. V příslušenství jsem dostal zmiňovaný seťák SMC DA 18 - 55mm f/3,5-5,6 AL WR se sluneční clonou a kabelovou dálkovou spoušťí. Pentax má navíc do konce června cashback akci, kdy po zaslání účtenky dostanete 1200,- Kč zpátky. Aby bylo dost místa na fotky, koupil jsem v Czech Computeru paměťovou kartu SanDisk SDHC Ultra 16GB Class 10 (10 MB/s). s dostatečnou rychlostí zápisu i na video.

Canon EOS 350D a Pentax K-30 zezadu

      Pentax K-30 má oproti 7 let staršímu Canonu EOS 350D spoustu nových funkcí a technologických vylepšení. Řekl bych, že některé z nich nejsou úplně běžné ani u konkurenčních modelů stejné cenové kategorie. Jednou z příjemných vychytávek jsou např. 2 kolečkové voliče (jeden pod palcem a druhý pod ukazováčkem) pro nastavení clony a času, na které jsem si velmi rychle zvyknul, neboť tak 99% fotek fotím na manuál. ISO lze zvolit buď natvrdo nebo jako interval, v kterém se může automatika pohybovat. Další pochvalu zaslouží světelný a prostorný optický hledáček typu pentaprism se 100% pokrytím scény. LCD je jemný, dostatečně jasný a kontrastní i na slunci a v noci ho lze vypnout. Ovládací menu jsou přehledná a lze nastavit 2 velikosti písma (já bych ocenil ještě 3. menší velikost, aby šlo zobrazit více informací pohromadě), čeština samozřejmě nechybí. Škoda, že zde taky není malý černobílý informační LCD (ten má až profi K-5), nicméně ty zásadní informace jsou vidět i přes matnici v optickém hledáčku. Rychlý procesor zvládá točit video ve Full HD při 30 FPS nebo polo-HD dokonce při 60 FPS. Chybí sice jack zásuvka pro externí mikrofon (K-5 ji má), ale ten interní má docela kvalitní zvuk a poradí si dobře i s velkou hladinou hluku, což jsem již ověřil na několika hudebních akcích.
      Na rozdíl od Canonu a Nikonu používá Pentax ve svých zrcadlovkách stabilizovaný snímací čip plovoucí v magnetickém poli (uložený podobně jako čočka v CD/DVD mechanice). Díky tomu je stabilizace vždy dostupná s každým objektivem a navíc je energeticky méně náročná, což považuju za velkou výhodu. Účinek stabilizace je vidět pouze na LCD v živém náhledu, nikoliv přes optický hledáček. Objektivy tak mohou být jednodušší a levnější. Optická stabilizace objektivu je typicky o něco výkonnější než stabilizace čipu, ale i to se může v budoucnu zlepšit, jak předvedl nový model K-3 II. Díky vestavěnému MEMS akcelerometru má pohyblivý snímací čip i další využití - možnost indikace náklonu či automatického vyrovnání horizontální polohy (regulační rozsah je asi 5°). Astronomy pak jistě nadchne funkce astrotraceru, pro niž je potřeba ješte dokoupit modul O-GPS1 (GPS přijímač s magnetometrem, jehož cena už potěší poněkud méně), který dodá absolutní polohu a orientaci, akcelerometr dodá náklon a procesor podle toho vypočítá při dlouhé expozici potřebnou kompenzaci pohybu snímače tak, aby se hvězdy nerozmazaly na typické kruhové oblouky. Použitelné je to pro expozice cca 1 - 5 minut podle deklinace a ohniskové vzdálenosti objektivu.
      K foťáku lze připojit dálkovou kabelovou spoušť, kterou jsem dostal v příslušenství (Aputure AP-R1C). Má 2-polohové tlačítko s aretací, které umožňuje držet delší expozice jak 30 vteřin. Pentax používá stejné zapojení 2,5mm jacku jako Canon (na špičce je spoušť, na prostředním prstýnku zaostření a na prstýnku u těla zem). Napětí na prázdno jsem naměřil 3,25 V a proud na krátko 173 resp. 144 µA. Z toho plyne, že v tělu je zapojen ~ 20kΩ pull-up odpor na napájení. Rozhodovací úroveň spouště je asi 0,8 V. Díky tomu můžu dál beze změny používat svoji optoelektronickou spoušť na lapání blesků. Nedávno jsem kápnul na amatérský projekt ještě mnohem sofistikovanější a univerzálnější dálkové spouště SmaTrig 2.1 s MCU ATmega88V.
      Takovou zajímavostí je hybridní napájení buď z dodávaného Li-Ion akumulátoru (D-Li109 7,4 V / 1050 mAh / 7,8 Wh) nebo ze 4 AA baterií. Ty se musí napřed vložit do speciálního držáku, který se tu prodává za neuvěřitelnou cenu kolem tisíce korun, avšak na eBay lze pořídit podstatně levněji. Této ceně s poštovným zdarma jsem neodolal a ihned objednal. Balíček přišel asi za měsíc. Při použití lepších tužkových akumulátorů by mohla být výdrž lepší až o 50% a s primárními alkalickými tužkovkami lze prý nafotit až 1000 snímků. To se může hodit na delší cesty mimo civilizaci.

držák AA baterií

Moje praktická zkušenost s výdrží originálního Li-Ion akumulátoru je např. z 2-denního zájezdu po Alpách, kde jsem na jedno nabití vyfotil 618 snímků RAW+JPEG (skoro vše bez blesku) a 5 krátkých videí (celkem asi 14,5 GB) a dostal jsem se na hranici vybití, ale foťák se ještě nevypnul (odhaduju zbylou energii tak na 20-40 fotek). Ztím jsem náhradní AA-pack nevyužil. mass storage pixel map, ff-bf, bracket, lapse, Wi-Fi FluCard, transcend hack korekce soudkovitorsti a CA se aplikuje jen na JPEG (a jpeg nahledv rawu) specifikace ExifTool v DNG lza najít 3 teploty, 2 napětí baterie, náklon foťáku ve 2 osách pkTriggerCord vychází již opuštěného programu PKRemote PK_Tether + .NET 3.5 - debug mode DNA Software vyvíjí ovládací plugin pro Adobe Lightroom, ke stažení jsou demoverze pro LR 3.x, 4.x a 5.x (demo nepodporuje ukládání v RAWu). recenze objektivu http://www.photozone.de http://www.pentaxforums.com/lensreviews http://www.lenstip.com/lenses_reviews.html http://www.pentaxfriends.eu http://www.bobatkins.com/photography/technical/focus_testing.html - FF/BF test http://www.bobatkins.com/photography/technical/mtf/mtf1.html
      Na zadní straně Canon nešetřil tlačítky, takže všechny důležité funkce jsou rychle dostupné bez dlouhého procházení menu. Nahoře je otočný přepínač 12-ti programových režimů, kde mám stejně po většinu času nastaven plný manuál. Spoušť je klasicky 3-stavová (klid, ostření namáčknutím, vyfocení zmáčknutím). Hned u spouště je kroutítko, kterým spolu se stiskem dalších tlačítek lze rychle měnit různé parametry, nejčastěji čas, clonu nebo ostřící bod. Rád bych upozornil na funkci předsklopení zrcátka (v menu mirror lockup), která při prvním stisku spouště sklopí zrcátko a při druhém stisku vyfotí snímek. Tím se omezí roztřesení obrazu, které může vzniknout prudkým pohybem zrcátka při současném otevření závěrky (lze pozorovat např. na zvlnění světelné stopy při focení jedoucího auta v noci ze stativu). V režimu prohlížení snímků lze nastavit několik úrovní vypisovaných informací včetně histogramu. Ve výběru jazyků v menu opět chybí čeština. Poslední oficiální verze firmware je 1.0.3 (s tou jsem foťák koupil) a nevypadá to, že by Canon vydal nějakou novější. Plnou recenzi si můžete přečíst na fotografovani.cz.
      Zde je přehled některých parametrů:

parametry Pentax K-30 Canon EOS 350D
snímač: 16,3 MP CMOS 3:2, 23,7 x 15,7 mm 8,0 MP CMOS 3:2, 22,2 x 14,8 mm
dyn. rozsah: 13 EV 10,8 EV
formát: JPEG, RAW (DNG, 12-bit)
sRGB / Adobe RGB
4928 x 3264
4224 x 2816
3456 x 2304
2688 x 1792
JPEG, RAW (CR2, 12-bit)
sRGB / Adobe RGB
3456 x 2304
2496 x 1664
1728 x 1152
citlivost ISO: 100 - 12800 (25600) 100 - 1600
závěrka: 1/6000 - 30 s, manuální otevření,
time lapse až 999 fotek
1/4000 - 30 s, manuální otevření
multishot: 6 FPS 2,8 FPS (až pro 14 snímků)
samospoušť: 2, 12 s 2, 10 s
AiAF: 11-ti bodový, Multi-BASIS TTL
AI Focus / One shot / AI Servo
detekce obličejů
živý náhled (ostření na kontrast)
7-ti bodový, Multi-BASIS TTL
AI Focus / One shot / AI Servo
video: MPEG4-h264 (MOV)
1920 x 1080, 30 FPS max.
1280 x 720, 60 FPS max.
640 x 424, 30 FPS max.
max. bitrate ~ 25 Mb/s
zvuk PCM 32 kHz, 16-bit, mono
nemá
set. objektiv: 18 - 55 mm (3x zoom, 1,5x crop)
f3,5 - 5,6 WR; 52mm závit
18 - 55 mm (3x zoom, 1,6x crop)
f3,5 - 5,6; 58mm závit
stabilizace: snímače, některé objektivy jen některé objektivy
hledáček: pentaprism 100% pokrytí; 0,92x pentamirror 95% pokrytí; 0,8x
LCD: 3" TFT, 921000 bodů 1,8" TFT, 115000 bodů +
monochrom. stavový LCD
paměť: slot SD(HC) / SDXC (FAT16 / 32) slot CF I / II (FAT16 / 32)
připojení: USB 2.0 (PTP, MSC)
TV-out (PAL / NTSC)
dálková spoušť na kabel
dálková spoušť IR
sáňky na externí blesk
USB 2.0 (PTP)
TV-out (PAL / NTSC)
dálková spoušť na kabel
dálková spoušť IR
sáňky na externí blesk
procesor: Prime M (MB91696AM)
2-jádro ARM Cortex-M4 + DSP
DiG!C II
firmware: poslední verze 1.06 poslední verze 1.0.3
OS: REALOS/FR VxWorks
napájení: Li-Ion aku D-Li109 7,4V 1050 mAh
nebo 4x AA v držáku,
dodává se s externí nabíječkou
Li-Ion aku NB-2LH 7,4V 720 mAh,
dodává se s externí nabíječkou
výdrž (CIPA): 410 snímků 450 snímků
hmotnost: 650 g (s baterií) 540 g (s baterií)
další funkce: AE bracketing ±2 EV
živý histogram
indikace přepalů
tlačítko na náhled nastavené clony
akcelerometr (vyvážení horizontu)
astrotracer (s připojenou GPS)
korekce zkreslení a CA objektivu
korekce roviny zaostření (FF/BF)
uživatelské mapování hot-pixelů
čištění snímače zatřesením
WR - prachotěsná konstrukce
tlačítko na náhled nastavené clonypkTriggerCord PK_TetherMenu with enabled Debug Mode Test Mode menu AF Test menu
Strings Disp Test menu Bitmaps Test menu Disable Debug ModeCanon EOS 350D Pentax K-30
EOS 350D-vzorek šumu ISO 100
ISO 100, 30s, +150%, gamma 2,5
K-30-vzorek šumu ISO 100
ISO 100, 30s, +150%, gamma 2,5
EOS 350D-vzorek šumu ISO 400
ISO 400, 30s, +150%, gamma 2,5
K-30-vzorek šumu ISO 400
ISO 400, 30s, +150%, gamma 2,5
EOS 350D-vzorek šumu ISO 800
ISO 800, 30s, +150%, gamma 2,5
K-30-vzorek šumu ISO 800
ISO 800, 30s, +150%, gamma 2,5
EOS 350D-vzorek šumu ISO 1600
ISO 600, 30s, +150%, gamma 2,5
K-30-vzorek šumu ISO 1600
ISO 1600, 30s, +150%, gamma 2,5
EOS 350D-vzorek šumu ISO 3200
ISO 3200, 30s, +150%, gamma 2,5
K-30-vzorek šumu ISO 3200
ISO 3200, 30s, +150%, gamma 2,5
- K-30-vzorek šumu ISO 6400
ISO 6400, 30s, +150%, gamma 2,5
- K-30-vzorek šumu ISO 12800
ISO 12800, 30s, +150%, gamma 2,5

      S kvalitou fotek jsem celkem spokojen, i když dynamický rozsah má k filmu pořád daleko. Lepší vlastnosti se projeví hlavně za zhoršených světelných podmínek a při nočním focení. Trvale mám zapnuté ukládání nejvyššího rozlišení v JPEG + RAW. Běžné snímky v JPEGu mají kolem 3 MB a v RAWu kolem 10 MB. Pro rychlé prohlížení používám JPEG a pro další zpracování RAW formát, který obsahuje kompletní data ze snímače ještě před zpracováním DiG!C procesorem. RAW díky 12-bitovému rozlišení obsahuje mnohem více informací než JPEG s 8 bity na kanál. Pro PC je k dispozici řada konvertorů, já používám většinou BreezeBrowser z kterého konvertuju do 48-bitového TIFFu a ten dál zpracovávám v Paint Shop Pro. V BreezeBrowseru lze korigovat základní parametry jako jas, kontrast, vyvážení bílé, doostření, a pod. Z podexponovaného snímku typu černoši v tunelu se dá vytáhnout překvapivě hodně informací (zatímco v JPEGu by to byl 1 slitý černý flek), je ale třeba počítat i s nárůstem šumu. Přidání +1 EV je bez problému. Něco málo se dá vydolovat i z přepálených oblastí, ubrání tak 0,3 - 0,5 EV může pomoci.
      Setový objektiv má na krátkém ohnisku výrazné soudkovité zkreslení a taky je vidět vinětace. To lze celkem dobře korigovat v editoru. Barevná aberace není moc výrazná. Hloubka ostrosti je oproti kompaktům výrazně nižší. To je sice super pro určité umělecké kompozice, ale když potřebuju vyfotit třeba nějaký plošňák, tak chci maximální ostrost všude a ne jen ve středu. Pomoct si lze focením na dlouhé ohnisko z větší vzdálenosti a více clonit, avšak pro vyšší clonu je zas potřeba více světla.
      Foťák sice podporuje USB 2.0 Hi-Speed, ale vysokou rychlostí přenosu zrovna neoplývá - mě se podařilo dosáhnout asi 2,4 MB/s (Downloader Pro, Windows XP-SP3, ICH7 UHCI). Navíc Canon stále ignoruje USB Mass Storage protokol, takže radši přehodím CF kartu do USB čtečky, která mi data zkopíruje 3x rychleji. Další pro mě kapánek nepochopitelné omezení se týká podpory CF karet větších než 8 GB. Přestože foťák podporuje souborový systém FAT32, tak při formátování karty vytvoří nejvýše 8GB FAT32 oddíl (zbytek kapacity zůstane nevyužitý). Pokud je CF karta naformátovaná na PC nebo v jiném foťáku, tak 350D umí využít celou kapacitu. U některých modelů DSLR vydal Canon firmware update, který tento problém řeší, ale to se bohužel netýká modelu 350D *.
      Spoušť foťáku lze ovládat také dálkově přes kabel nebo infračerveným dálkovým ovladačem. Originální příslušenství je předražené, ale úspěšně se mi povedlo ovládat spoušť přes IrDA port na PDA iPAQ h2210 vestavěným programem Nevo, který umí ovládat stovky zařízení spotřební elektroniky. Zde jsou potřebné soubory s definicí ovládacích IR kódů pro Nevo.
      Výdrž Li-Ion akumulátoru musím pochválit. Při běžném provozu nabíjím asi 1x za měsíc. Na dovolenou nabíječku nevozím a ještě jsem ji tam nikdy nepotřeboval. Canon udává výdrž asi 600 fotek bez blesku. Potřebná doba nabíjení je asi 1,5 hodiny. Oproti NiMH má Li-Ion malé samovybíjení, takže i po několika měsících nepoužívání bude připraven na k akci. Náhradní aku NB-2LH lze koupit např. zde a vyjde to levněji než sada 4 tužkových NiMH do kompaktu.

      5.7.2009 Tak už je zase léto a s ním bouřková sezóna. Doposud sem blesky fotil ručně na dlouhou expozici a doufal, že se čistě statisticky něco zachytí. Výsledky byly, ale občas se stalo, že jako naschvál švihnul pěkný blesk zrovna v okamžiku, kdy sklapla závěrka a ještě jsem nestihl spustit další focení. Protože EOS 350D je vybaven vstupem pro externí tlačítkovou spoušť, začal jsem přemýšlet, jak by se dala jednoduše postavit optická spoušť. Na jednom fóru jsem viděl několikastupňové zapojení s operačními zesilovači a fotodiodou, ale to mi přišlo zbytečně složité a navíc to potřebovalo externí napájecí zdroj. A tak jsem zkusil zaimprovizovat.
      Nejprve jsem prozkoumal vstup pro externí spoušť. Ta se připojuje přes 2,5mm jack. Tělo jacku je zem, prostřední prstenec je vstup pro ostření (odpovídá namáčknutí) a špička je vstup spouště (odpovídá plnému zmáčknutí). V klidu jsem na vstupech naměřil typické napětí 3,3 V a proud na krátko 68 µA, z toho plyne, že je tam zapojen 47kΩ pull-up odpor na napájení. Toto napětí by bylo dostatečné pro funkci fototranzistoru. Začal jsem tedy s prohrabáváním šuplíku a zkoušel citlivosti jednotlivých fototranzistorů. Použitelné se jevily např. staré skleněné teslácké KP101, ale našel jsem ještě citlivější kousek, který sem kdysi kuchnul ze starého videa (součást optické závory v mechanice pásku). Když jsem připojil fototranzistor na vstup spouště, ukázala se jeho citlivost nedostatečná. Musel sem na něj posvítit asi z 10 cm LED baterkou aby spoušť cvakla. Zapojil jsem tedy do kaskády další tranzistor jako darlington. Sáhl jsem zrovna po KC509, který měl zesílení h21E asi 350, ale šlo by použít jakýkoliv jiný křemíkový tranzistor s velkým zesílením. citlivost se výrazně zvýšila a musel jsem v místnosti úplně zhasnout. Když jsem foťák s čidlem nasměroval ven na noční ulici, tak spoušť cvakla vlivem rozptýleného světla z pouličního osvětlení. Abych mohl citlivost trochu regulovat, přidal jsem do báze druhého tranzistoru trimr zapojený jako reostat a jumper, kterým z něj můžu udělat dělič (znatelně nižší citlivost).

optical trigger-schema

      Zásadní nevýhoda tohoto zapojení je, že nefiltruje stejnosměrnou složku a je tedy ovlivňováno úrovní okolního osvětlení. Správně by se měl signál z fototranzistoru prohnat derivátorem a zesilovat pouze rychlé změny jasu. To bych ale asi nezvládl bez složitějšího zapojení a externího napájecího zdroje. Při focení v noci, kdy je už konstantní tma, tento problém odpadá. Pak stačí naštelovat citlivost těsně pod rozhodovací úroveň vstupu a i malý záblesk způsobí cvaknutí spouště. Zapojení je velmi jednoduché, takže jsem si vystačil s kouskem univerzálního plošňáku, který jsem uřízl tak, aby šel zastrčit do sáněk na blesk.

optická spoušť na EOS 350D optická spoušť na EOS 350D-detail

      17.7.2009 se v noci přehnala přes Prahu pořádná bouřka a tak jsem měl konečně příležitost vyzkoušet svoji optickou spoušť v praxi. Výsledek předčil moje očekávání, spoušť cvakala skoro při každém záblesku. Během hodiny to nastřílelo asi 300 snímků. Z toho byla samozřejmě většina balast, protože spousta blesků problikla za mraky nebo byly mimo záběr objektivu. Vybral jsem z toho asi 20 kousků, které se opravdu povedly, na některé se můžete podívat ve fotogalerii. Teď už jen zbývá dobře namířit objektiv. Fotil jsem seťákem na krátké ohnisko, ale využil by se ještě kratší objektiv nebo možná rybí oko. Také zůstává problém s velkým rozsahem intenzit blesků. Pokud to švihne někde blízko, tak mám celý snímek přeexponovaný a člověk nikdy předem neví, kde to práskne, aby upravil clonu. Každopádně mi tato jednoduchá věcička lapání blesků hodně usnadnila, už se těším na další bouřku :)


popis konektoru

pin směr popis
Trigger výstup povel k odpálení blesku
Ready vstup indikace ukončení nabíjení, blesk připraven
Mode vstup,
výstup
intenzita blesku pro nastavení správné clony pomocí frekvence:
1 kHz ~ F 2,8 @ISO 100
2 kHz ~ F 4,0 @ISO 100
4 kHz ~ F 5,6 @ISO 100
8 kHz ~ F 8,0 @ISO 100
u TTL blesků drží tělo tento pin na log. 0, dokud není dosaženo správné expozice
Digital obousměrný pro F-sérii digitálních blesků, obousměrné předávání informací
Ground - zem (kostra)

      9.4.2015 Po asi 5 neúspěšných pokusech během posledních pár měsíců se mi konečně podřilo vyhrát na eBay aukci širokoúhlého objektivu Sigma EX 10-20mm F/4.0-5.6 DC s bajonetem pro Pentax od jednoho prodejce z Velké Británie. V rámci EU se naštěstí neplatí clo/DHP, takže mě to stálo navíc jen 13,60 liber za poštovné a nějaký desátek PayPalu (celková suma 8032 Kč). Objektiv dorazil 14.4. a tak jsem ho hnedka vyzkoušel.

Sigma 10-20mm F4,0-5,6 EX DC Sigma 10-20mm F4,0-5,6 EX DC

Sigma FOV @10mm, f/10
FOV @10mm, f/10
Sigma FOV @17mm, f/10
FOV @17mm, f/10

      22.4.2015 Pentax oznámil vydání nástupce své top APS-C zrcadlovky K-3 II, která by se měla začít prodávat v květnu kolem 28000 Kč. Využívá stejný 24MP snímač jako K-3 bez anti-aliasing filtru (opět simulovaný jemným roztřesením snímače nastavitelným v několika stupních) a 3 hlavní novinky jsou: super-resolution, integrovaná GPS a vylepšená stabilizace obrazu. Naopak GPS anténě musel ustoupit vestavěný blesk, což by mi docela vadilo. Funkce super-resolution obchází limity Bayerovy masky tím, že se rychle za sebou vyfotí 4 sub-pixelově posunuté snímky (opět další využití elmag. vychylování snímače), čímž světlo z 1 bodu fotografované scény postupně dopadne na R, G, G a B body snímače a po jejich složení tak vznikne kompletní RGB informace o každém bodě místo nutnosti provádět interpolaci. Háček je ale v tom, že scéna musí být nehybná a nutnost použití stativu. Zatím není jasné, v jaké podobě se uloží RAW snímky, ale patrně půjde o 4 samostatné RAWy, které se složí až v PC nebo vyvolají do JPEGu pomocí vestavěného nástroje ve foťáku. O GPS se nemusím více rozepisovat, přináší funkce astrotraceru a geotaggingu. Zlepšení stabilizace snímače bylo dosaženo díky lepšímu MEMS gyru.


Pentax firmware hacking

      3.6.2014 Už když jsem se rozhodoval pro Pentax, sondoval jsem, jaké jsou možnosti firmware hacků a jestli bude taky tolik srandy jako s Canony. Ale našel jsem jen zastaralý a opuštěný website Pentax Hack a fórum Vitalije Kiseleva a jedno vlákno na PentaxForums. Takže předem upozorňuju, s žádnými zázraky jako canoní CHDK a Magic Lantern pro Pentax zatím nepočítejte. Na Pentax Hacku jsou docela zajímavé informace, ale ty jsou užitečné spíše pro starší modely Pentaxů s předchozí generací procesorů. Lecos se od té doby (poslední aktualizace v roce 2010) změnilo. V květnu 2013 aktualizoval Vitalij Pentax Tool 3.0 firmware decrypter, kterým lze nyní dekryptovat firmware novějších modelů K-30, K5-II a K-3 (bohužel neúplně), což otevírá možnosti pro další hackování...

      24.2.2014 Když jsem po delší době brouzdal po webu a hledal nějaké novinky kolem hackování Pentaxů, objevil jsem na PentaxForums jedno nadějně vypadající čerstvé vlákno, kde se zakladatel Shodan pustil do disassemblování firmware K-30. Jeho první úspěch byl, že se mu podařilo rozluštit obfuskační rutinu nutnou pro zjištění specifického jména konfiguračního souboru, který po nahrání do kořene SD karty odemkne Development Menu a výše zmíněný Debug Mode, který lze aktivovat i PK_Tetherem. Podívejme se na to nyní prodrobněji.
      Patrně každá pentaxí zrcadlovka obsahuje ve firmwaru Development Menu, testovací menu, interpret jednoduchého skriptovacího jazyka a parser konfiguračního souboru, který řídí aktivaci těchto ladicích funkcí. Klíčové je znát jméno tohoto souboru. Na starších zrcadlovkách se jmenoval MODSET.xxx, kde xxx je specifické číslo modelu. Nyní to Pentax (Ricoh) poněkud zkomplikoval a jméno souboru je ve tvaru yyyyyyyy.xxx. Dekadické číslo xxx lze snadno najít hledáním podřetězce "C:\KB" v dekryptovaném FW souboru. U K-30 najdeme první výskyt v řetězci "C:\KB524C0.BIN", takže xxx = 524. S dekadickým číslem yyyyyyyy je to složitější, ale Shodanovi se ho podařilo zreverzovat. Zde jsou dosud známá jména konfiguračních souborů pro dané modely:

model jméno souboru
K-30 00077650.524
K-50 00077750.524
K-5 00077430.505
K-5 II 00077680.536
K-5 IIs 00077681.541
K-3 00077760.502
K-S1 00077850.558
K-S2 00077860.551

      Dále z obfuskační rutiny vyplynulo, že je nutné do kořene SD karty nahrát ještě druhý soubor DEVELOP.MOD společný pro všechny modely (stačí i prázný, pouze pro modely K-S1 a K-S2 je potřeba do něj zapsat binární blok: 07 01 2C 1F 10 03 1E 16 05 2D). Do konfiguračního souboru lze zapsat 1 nebo více nastavení (každé na samostatný řádek ukončený CR+LF), ale není dosud jasné, které z nalezených voleb jsou skutečně pro daný model funkční, zde je přehled:

volba popis
[OPEN_DEBUG_MENU] po zapnutí zobrazí Development Menu
[DEBUG_MODE EN]
[DEBUG_MODE DIS]
aktivuje/deaktivuje Debug Mode
[SW_DEBUG_MENU EN]
[SW_DEBUG_MENU DIS]
žádné nové menu jsem neobjevil
[SCRIPT_EN_MODE EN]
[SCRIPT_EN_MODE DIS]
aktivuje/deaktivuje spouštění scriptu po zapnutí
ze souboru AUTORUN.xxx
[CFDOOR_OPEN EN]
[CFDOOR_OPEN DIS]
aktivuje/deaktivuje možnost práce s otevřenými dvířky SD karty
(normálně se foťák po otevření dvířek vypne)
[LIVE_VIEW_TEST_MODE EN]
[LIVE_VIEW_TEST_MODE DIS]
žádné nové menu jsem neobjevil
[WRITE_CF_VNDR EN]
[WRITE_CF_VNDR DIS]
?
[NORMALLY_CLOSED_MODE EN]
[NORMALLY_CLOSED_MODE DIS]
?
[AF_MOTOR_REVERSE EN]
[AF_MOTOR_REVERSE DIS]
?
[DSP_ROM_STORE] uloží nekryptovaný dump DSP paměti do souboru KBxxxDSP.BIN
[CPU_ROM_STORE] vypíše akorát "ERROR..." a nic neuloží
[VLENS_CTRL] vypíše pouze SDM On a PZ On (pohon ostření)

      Po nahrání 2 výše zmíněných souborů na SD kartu už stačí jen otevřít dvířka od karty, zapnout foťák a nová nastavení by se měla aktivovat. Se zavřenýma dvířkama (vyjma aktivního Debug Mode) se foťák spustí jako obvykle, takže je možné nechat soubory trvale na kartě. Jako nejzajímavější se jeví volba [OPEN_DEBUG_MENU], která aktivuje 5-stránkové menu plné zajímavých položek, ale ne všechny jsou na K-30 funkční.

Development Menu 1 Development Menu 2 Development Menu 3 Development Menu 4 Development Menu 5

      12.3.2014 Shodanův firmware decrypter v C# soubor xor.key můj dekrypter [67 kB] včetně zdrojáku přeložený pro DOS, WIN32 a Linux. Načtení do IDA Pro: otevřít dekryptovaný soubor, vyber Processor type = ARM Big-endian [ARMB], v dalším dialogu Disassembly memory organisation zatrhni Create RAM section a nastav: RAM start address = 0xA0000000 RAM size = 0x8000000 Loading address = 0xA0000000 File offset = 0x0 Loading size = 0xC40000 po načtení najeď na adresu RAM:A0000000 a stiskni klávesu C jako Code. Klávesou F5 se u funkcí přepíná zobrazení do céčkového pseudokódu. Shodan sepsal dokument: Hacking the Pentax K30

      15.5.2014 Shodanovi se podařilo patchnout firmware verze 1.05 a přidat do TEST MODE menu položku umožňující načíst a spustit z SD karty vlastní binární modul. Tím se konečně otevírá cesta k programování dalších rozšíření a modifikací. Zatím je známo jen pár základních funkcí pro displej, tlačítka a soubory. Demo video si můžete prohlédnout zde a zdrojáky s ARM GCC toolchainem najdete na jeho PHDK GitHubu.

      31.3.2016 Dnes jsem měl smolný den. Při příchodu do práce jsem si položil batoh s foťákem na parapet u okna abych se v klidu přezul, najednou batoh udělal bác a rozplácl se na zemi. Bohužel foťák, i když byl v pouzdru, spadl tak nešikovně, že se mi na mém oblíbeném objektivu Pentax SMC DA 17-70mm f/4 AL [IF] SDM zalomil plastový tubus za bajonetem v místě zlatého prstýnku. To považuji za dosti paradoxní, vzhledem k tomu, jaké extrémní podmínky si se mnou foťák a tento objektiv prožil (výstup na nejvyšší 360m komín Evropy a řadu menších, šplhání po skalách, lození v ruinách, podzemí a kanálech... kde sice sem tam nějaký ťukanec utržil, ale všechno dobrý). Objektiv jsem zkusil rozebrat, sundal kovový bajonet a zadní část tubusu, kde jsem uviděl vytrhané kousky plastů pod hlavičkami šroubků spojujících přední část tubusu. Podařilo se mi sice objektiv sesadit rovně tak, že se s ním dalo normálně fotit, ale měl jsem dost pochyby o dokonalé souososti a obavy z dalších možných poškození a tak jsem se rozhodl vyhledat servis. Patrně jediným autorizovaným servisem pro Pentax v Praze je Kautský foto servis na Eliášově 25 v Dejvicích. Stavil jsem se tam druhý den a pán mi řekl, že jen samotná výměna poškozené části tubusu vyjde na 2000 Kč, což jsem, ač ne zrovna moc potěšen, akceptoval a domluvili jsme se, že mi zavolá, kdyby tam bylo ještě něco dalšího. Oprava by měla být hotová do konce dubna.

      22.4.2016 v poledne jsem si byl v Pentax servisu vyzvednout opravený objektiv. Výměna poškozených tubusů (přední tubus měl velkou vůli a už občas samovolně vyjížděl při sklopení dolů), namazání ložiska SDM, vyčištění, seřízení a práce mě vyšla celkem na 2974 Kč. Není to málo, ale objektiv je nyní v lepším stavu, než byl před nehodou a doufám, že ještě dlouho vydrží.

      5.4.2017 Uživatel ABel na PentaxForums oznámil, že se mu podařilo upravit firmware verze 1.10 pro K-50 tak, aby šel flashnout na K-30. Hardware obou zrcadlovek je shodný, pouze K-50 je už vyráběná pod RICOHem. Firmware K-50 umí ISO 51200 a podporuje SD Wi-Fi karty eyefi. Měl by též podporovat nové objektivy řady PLM (KAF4 mount) s pulsním motorem a elektronickým řízením clony. Na fóru někdo zmiňoval, že i lépe ostří při špatném světle. Úprava spočívala v přepsání Hardware ID a opravě kontrolních součtů upraveného FW image. Zde je pár Alexových fotek jeho crossflashnutého foťáku. I další uživatelé na PentaxForums potvrdili funkčnost. Upravený FW je zatím k dispozici jen na požádání.

      17.4.2017 Po týdenním používání přeflashnutého foťáku jsem nepozoroval žádné problémy ani žádné jiné rozdíly ve funkčnosti. Dělal jsem několik nočních focení a žádného rozdílu v ostření jsem si nevšiml. Vyzkoušel jsem ISO 51200, ale je to pro mě zbytečnost, neboť stejného výsledku (úrovně šumu) dosáhnu při ISO 25600 a přidání pár EV během vyvolávání RAWu. Stejně takto vysoké ISO kvůli vysokému šumu nepoužívám. Development Menu lze odemknout souborem s názvem 00077750.524 a funguje i interpretr skriptu AUTORUN.524. Na Pentaxfóru už někdo vyzkoušel Wi-Fi SD kartu a funguje bez problémů. Jiný uživatel zkoušel nový objektiv 55-300mm PLM a reportoval, že funguje, ale občas se mu samovolně spustí spoušť. ABel dal upravený firmware 1.10 ke stažení zde. Jsou tam dvě verze pro K-30, jedna z nich zapisuje do EXIFu typ K-50 a druhá K-30. Soubor upraveného FW se musí přejmenovat na FWDC215B.BIN. Také přibyla verze pro K-500. Pokud budete flashovat, poznamenejte si předem důležitá nastavení (včetně korekce front/back fokusu vašich objektivů), protože dojde k jejich kompletnímu vymazání. Je možné downgradovat zpět na původní K-30 FW, jen se musí daný soubor přejmenovat na FWDC222B.BIN.

      23.4.2017 33494 nafocených snímků http://www.pentaxforums.com/forums/58-troubleshooting-beginner-help/229294-k30-random-underexposure-problem.html oprava za 100$ jen v USA http://www.pentaxcamerarepair.com ve vlákně na Pentax Friends duves (Dušan Veselý) v Bratislavě 1925 Kč + poštovné http://www.fotovesely.com/sk/moje-clanky/2209/oprava-automatiky-clony-vybranych-modelov-pentax/ po opravě v autorizovaném servise se to prý sere znovu. Kautský foto servis za 3286 Kč v anketě na PentaxForums http://www.penta-club.ru/forum/topic/137296-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81-%D0%BA30/page__st__180 http://www.pentaxforums.com/forums/151-pentax-k-30-k-50/321871-k-30-k-50-aperture-block-failue-repair-solution-available.html http://www.pentaxforums.com/forums/151-pentax-k-30-k-50/340762-k-50-k-500-aperture-solenoid-fix-diy-pics.html http://www.pentaxforums.com/forums/151-pentax-k-30-k-50/335887-k-30-k-50-aperture-control-problem-black-photo-repair-how-i-did.html http://www.youtube.com/watch?v=1ZZoTUQvwBI rozborka: http://www.penta-club.ru/forum/topic/137296-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81-%D0%BA30/page__st__180__p__1873528#entry1873528 http://www.ebay.com/itm/322337505674       11.11.2017 Začal mi cukat stabilizátor = snímač z ničeho nic       17.12.2017 zapadlý šroubek na magnetu, blbne sklápění zrcátka       19.11.2017 Koupi K-3 FW update 1.30 http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/support/digital/k3_s.htmlZpět

Aktualizováno 18.12.2017 v 6:58

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich