15.11.2024 Potřeboval jsem přečíst obsah nějakých starých 1kB EPROMek 2708. Jak jsem zjistil, tak můj programátor LabProg-48LV je sice podporuje, ale je nutné použít speciální adaptér 2708 s externím napájecím zdrojem, který není zrovna levný. Paměť 2708 je totiž vyrobená technologií NMOS a potřebuje k provozu 3 napájecí napětí -5 V, +5 V a +12 V. Navíc je potřeba i hlídat sekvencování napájení, kde -5 V by mělo naběhnout dříve než kladná napětí, jinak může dojít k poškození čipu. Při programování je potřeba ještě další napětí +26 V, ale to teď neřeším.
Pro vyčtení pamětí by sice stačilo připojit externí lab. zdroj, ale rozhodl jsem se, že si postavím malý adaptér o půdorysu DIL24 patice, napájený přímo z programátoru, kde se pokusím nacpat potřebné součástky na spodní stranu PCB mezi 2 pinové lišty. S moderními SMD součástkami to není problém. Zapojení je celkem jednoduché. Adresové a datové linky jsou propojeny na přímo z programátoru do patice paměti. Z pinu 24 programátoru si beru jedno napájecí napětí +5 V (v případě, že by to proudově nedával, tak mám připravenou i možnost externího napájení), z kterého vytvářím další napájecí napětí. Záporné napětí dělá jednoduše invertující nábojová pumpa XC6351A se zatížitelností 50 mA, které k funkci stačí jen 3 malé keramické kondenzátory. Napětí +12 V dělá spínaný step-up DC-DC měnič TLV61048, který potřebuje externí cívku, diodu, dělič pro nastavení výstupního napětí a pár kondíků. Výstup spínáku +12 V a +5 V z programátoru jsou dále spínány pomocí P-FETů řízených 2 N-FETy tak, aby se zapnuly až po náběhu napětí -5 V z nábojové pumpy. Zpoždění je dané zhruba časovou konstantou RC článku R4 a C9 a prahovým napětím Ugsth T3. Řídicí signály PROG a CS#/PE mám zapojené na jumpery, abych mohl případně v budoucnu pokusovat s programováním.
schéma adaptéru PCB layout 3D model
20.12.2024 PCB design jsem přihodil k větší objednávce desek v JLCPCB, která mi dorazila koncem listopadu. Pro případné zájemce mám 4 zbylé kusy k dispozici. Pak jsem ještě musel počkat než dorazí součástky a včera jsem destičku osadil. Hodnotu C9 jsem poladil experimentálně, pro vypočtenou časovku 2,2 ms je naměřené zpoždění náběhu kladných napětí po -5 V cca 1 ms, viz oscilogram níže. Dnes jsem zkusil programátorem přečíst EPROMky TMS2708 (v ovládacím SW jsem vybral generic 2708) a podařilo se na první dobrou, takže programátor všechny zdroje utáhne vlastním napájením a není potřeba připojovat externí.