18.1.2023 jsem ze šrotu zachránil tento už relativně historický CD přehrávač, jeden z posledních výkřiků TEchniky SLAboproudé z konce 80. let. Avšak teslácké součástky byste v něm hledali marně, celý vnitřek i mechanika je totiž od Philipse a je v podstatě totožný s přehrávačem Philips CD460. Stejně tak u předchůdců MC 901 (Philips CD350) a MC 900 (Philips CD204). Následovník MC 911 už obsahoval alespoň teslácká pasiva. Designově se hodí do sestavy se zesilovačem Tesla AZS 223 o šířce 42 cm.
Po ohledání jsem zjistil, že kromě omláceného předku a pár chybějících kousíčků plastu mu celkem nic nechybí, naopak nějaký kutil tam dobastlil optický výstup Toslink. Dvířka šuplíku byla zaražená dovnitř a čelní panel měl bodné bebíčko, snad od šroubováku, nevím čím si to chudák zasloužil. Po sundání krytu jsem vyfoukal prach stlačeným vzduchem a vyčistil optiku. Po zapnutí přehrávač kupodivu fungoval a bez problémů načetl i pálené CD, což kdysi nebyla úplně samozřejmost. Mechanika působí docela robustním dojmem.
Později jsem si všiml, že při přeskakování skladeb dopředu zhruba od půlky CD začne mechanika vydávat slabé pískání. Na základě článku o přehrávači Philips CD460 výše jsem se zaměřil na axiální elyty, které se po proměření ukázaly být už v dosti žalostném stavu. Zejména větší kapacity 47 µF / 25 V už měly jen 6 - 10 µF a ESR 70 - 150 Ω. Na hlavní desce jsem vyměnil 6 těchto elytů a pak ještě jeden 33 µF na desce mechaniky. Právě po jeho výměně pískání přestalo. Také jsem přidělal malé chladiče na 2 lineární stabilizátory v TO220 pouzdrech, které docela hřály (na velký chladič na zadní stěně je připevněn pouze 1 ze 3).
Pak jsem vyspravil čelní panel, prasklé části slepil epoxidem a odpadávající čelní masku displeje přilepil tenkou oboustrannou páskou. Dvířka jsem vrátil do normální polohy, ale nedržela zavřená, protože se na zadní straně panelu ulomil plastový zobáček, který přes pružinku dvířka přidržoval. Ten jsem nahradil malým samořezným šroubkem zavrtaným do panelu (v daném místě je tloušťka plastu možná 4 mm), za jehož hlavičku jsem zahákl novou pružinku. Tu je potřeba vybrat podle síly tak akorát, aby ještě udržela dvířka zavřená (ve svislé poloze), ale aby motorek výsuvného mechanismu šuplíku překonal mechanický odpor a šuplík vyjel ven.
Co jsem četl, tak LED displeji často odcházely jednotlivé segmenty, ale můj kousek naštěstí ještě svítí bezchybně. Pokud byste na takovou závadu narazili, tak nezoufejte, Žirafka vám poradí, jak mrtvý displej a řídicí obvod nahradit. Na OSH Parku lze objednat i plošňáček pro alternativní displej. Zde je také ke stažení uživatelský manuál a servisní manuál a docela rozsáhlé vlákno o CD přehrávačích MC 9xx na Audiowebu a další na ebastlírně.
Hlavními použitými komponentami jsou datový dekodér a řízení motoru SAA7210 se sériovým výstupem I2S pro 16-bit stereo D/A převodník TDA1541A. Dekodér spolupracuje s externí pamětí DRAM uPD41416 (16k x 4) a digitálním filtrem SAA7220, který např. zajišťuje interpolaci chybných vzorků (z něj vede digitální výstup na CINCH konektor). Analogový výstup jde přes analogový filtr a operáky LM833N. O řízení se stará 8-bitový MCU MAB8441P s 4kB ROM a 128B RAM. PCB předního panelu se dělaly ve více variantách a já tam mám verzi s MCU Motorola XC89507P, který sériově komunikuje s dekodérem displeje NSM4002A. Také mechanik se používalo více typů, já mam osazenou CDM-2/29 (typové číslo je vidět vevnitř mechaniky na papírové nálepce po vysunutí šuplíku).