17.12.2021 Mám 2 rádia Philips (471A-14 a 516A-14), z kterých někdo ukroutil erbové odznáčky Philips. Originální odznáčky se mi nikde nepodařilo sehnat a tak mě napadlo zkusit jednoduše vyrobit repliku na motivu plošného spoje. Někde na webu jsem našel vektorové logo Philips ve formátu SVG, který jsem přes online konvertor exportoval do formátu DXF a ten pak v Altium Designeru importnul do PCB dokumentu a po řadě úprav z něj vyrobil footprint do knihovny. Když jsem pak zadával do JLCPCB výrobu vlastní panelizace plošňáků, tak jsem na volné místo umístil též jedno logo Philips velikosti 14 x 10 mm. Vybral jsem červenou nepájivou masku (za 0 příplatek). Ideální by byla též zlacená povrchová úprava (ENIG), ale to by dost zásadně prodražilo cenu (z 2$ na 37,5$), tak jsem to zatím nechal v HALu, jak to bude vypadat.
Když PCB dorazily (5 ks od každého), tak mě výsledek docela příjemně překvapil, jak jsou hroty hvězdiček ostré a že se nikde nic nepodleptalo. Výrobce úplně nemá rád, když se na jeden panel dává více různých motivů, tak jsem ho radši neprovokoval s frézováním. Panel jsem rozřezal na jednotlivé destičky pásovou pilou a kulaté části vybrousil ručně brusným kotoučkem ve vrtačce. Tloušťku PCB jsem zfrézoval z 1,6 na 0,8 mm. Bádal jsem, jestli by to nešlo nějakým způsobem amatérsky pozlatit. Na Youtube jsem našel celou řadu návodů na elektrolytické zlacení, ale potíž je v tom, že se asi neobejdu bez KCN (kyanidu draselného), který bez speciálních papírů nikde neseženu. Naivně jsem ho zkusil v postupu nahradit běžným KOH (draselným louhem), ale z roztoku lučavky s rozpuštěným zlatem se něco vysráželo a při elektrolýze se už na katodě nic nevylučovalo, jen to šumělo. Tak jsem to nechal jak to je a akorát povrch přestříknul čirým lesklým lakem a nalepil na rádia. Jako provizorka je to lepší než vytištěné logo na papíru... UPDATE: našel jsem i jeden návod, který využívá dostupnější hexakyanoželezitan draselný (červená krevní sůl).
30.3.2021 V práci se nám nakupilo k výrobě několik desek, kde byla třeba zlacená povrchová úprava ENIG. Zakázku jsme poslali do JLCPCB, ale zrovna na potvoru měl v únoru Číňan nějaké potíže s výrobou a nebylo možné vybrat červenou nepájivou masku a navíc ta výroba trvala přes měsíc. Beru to jako jen takový pokus kvality litografie, ta je u mědi na výbornou, u nepájivé masky je to viditelně horší, ale při reálné výšce 14 mm to málo kdo okem pozná.