30.9.2019 Není to zas tak dávno, co se v ČR rozhostila analogová tma a už přichází nová digitální tma, neboli přechod z digitálního vysílání DVB-T na novou normu DVB-T2. Jedná se o komplexní změnu modulace a kodeku na H.265 (HEVC), takže není možné změnu implementovat pouze softwarově. V Praze skončí DVB-T vysílání 27.11.2019 z Žižkovské věže a 8.1.2020 z Ládví, pro další kraje informace zde. Mobilní operátoři se už tetelí na nově přidělené pásmo, které TV opustí a prodejci set-top boxů a televizí si mnou ruce, bude zase kšeft (a taky spousta elektroodpadu). Jelikož máme zatím celkem postačující LCD televizi s full HD rozlišením (na kterou se stejně skoro nedívám), tak jsem zvolil levnější variantu skrze set-top box. Jenže jaký vybrat? Když jsem si pročítal recenze těch levnějších čínských krámů okolo 600 Kč, tak to byla jedna tragédie za druhou, lidé si stěžovali často na zasekávání, přehřívání, dlouhou dobu startu, pomalé reakce či problémy s nahráváním a přehráváním, atd. Po dalším čtení a nafouknutí hlavy do velikosti pátracího balónu, jsem se nakonec rozhodl u zeleného eMZáka koupit AB CryptoBox 702T HD za 1190,- Kč. Recenze na Parabole na něj vyznívá vcelku dobře, zde jsou moje první dojmy:
- je o něco dražší než low-end, má větší skříňku, má i cable tuner se slotem pro smartcard, což stejně nevyužiju
- v balení není HDMI kabel, nutno připočítat necelou stovku
- síťová šňůra by mohla být delší (jen 140 cm), má vzadu vypínač napájení
- koupeno s FW 1.14.20088 (2018), aktualizoval jsem na poslední verzi 1.14.20652 (2019)
- naladění programů proběhlo bez problému, menu je přehledné, ani pro třídění programů jsem nemusel koukat do manuálu
- dálkové ovládání působí solidním dojmem, menu reaguje rychle
- bootuje ze stand-by asi 10 s (mohlo by být rychlejší, ale sou i pomalejší šneci
- spotřeba za běhu 6 W, cos(φ)=0,5; ve stand-by pod rozlišením mého wattmetru
- HDMI-CEC nefunguje (není nikde v menu), spíš bych byl překvapen, kdyby fungovalo
- oproti předchůdcům chybí port RS232 vzadu, nemám si s kým povídat po terminálu
průběh aktualizace FW z USB flash disku
Ohledně chybějícího HDMI-CEC (některé CryptoBoxy jej podporují) jsem ze zkusil obrátit na technickou podporu společnosti AB-COM a ta mě pohotově odkázala na alternativní firmware 1.14.20433 (pro stažení souboru je nutné se na fórum zaregistrovat). Po jeho nahrání se trochu změnily položky v menu nastavení a přibyly 2 nové na 3. stránce, avšak 4. stránka, kde by se mělo nacházet nastavení CEC, se tam neobjevila. Zkoušel jsem po updatu set-top box natvrdo vypnout a zapnout a také resetovat do výchozího nastavení, ale v menu se nic nezměnilo, tak jsem se vrátil zpět k poslednímu FW 1.14.20652.
Zatím mě napadlo, že bych se mohl zbavit nutnosti používat 2 dálkové ovládání pomocí nějakého bastlu s AVRkem, který by přijímal kódy ovladače set-top boxu a pokud by zachytil kód on/off, tak by vyslal také on/off kód pro TV Samsung. Na bastlírně mi jeden kolega poradil, že už takový primitivní udělátor existuje na Arduinu Nano - IR translator, takže by stačilo jen FW naučit správné kódy a mělo by to fungovat.
Docela by mě zajímalo, na jakém OS vlastně takový set-top box běží. Podle použitého mountpointu pro USB flešku by to mohl být nějaký embedded Linux, přístroj má jen 8MB SPI FlashROM. Na Internetu o tom moc informací není, nedohledal jsem žádný úspěšný FW hack. O použitém SoCu ALi M3626 se nedá zjistit prakticky nic, jen že ho ještě používá další seťák Ferguson Ariva T760i. Našel jsem akorát zmínku o novějším SoCu ALi M3733, což je 2-jádrový ARM Cortex A9 s grafikou Mali-400, použitý v jiných seťákách s Androidem a Linuxem. Starší DVB-T seťáky používaly SoC ALi M3602 nebo 2-jádrový M3606 s dekodérem H.264 založený na architektuře MIPS. Můj seťák má na jednom šroubku ochrannou nálepku, jejíž odstranění vede ke ztrátě záruky, takže jsem zatím překonal pokušení se podívat dovnitř a radši ještě počkám, jestli se neprojeví nějaká výrobní vada, ale na konec záruky určitě čekat nebudu a pak sem hodím nějaké fotky střev.
Binární soubor FW update také mnoho neprozradil, na začátku je evidentně nějaký bootloader. Dle textových řetězců "NCRCBootloader", "M3505-256-0.1.0", "2018-12-6" jsem též nic kloudného nedohledal. Na offsetu 1C500h jsou vidět nějaké ladicí hlášky bootloaderu, které jsou možná vidět na nějakém UARTu. Z nich je zřejmé, že je hlavní FW, který asi začíná na offsetu 20128h, je komprimovaný ("Expand Maincode Success, unzip_length = 0x%x used ticks=%lu used time ms=%lu"), ale nemá žádnou známou hlavičku. Možná je ještě XORnutý nějakým klíčem, data vypadají hodně entropicky bez jediného čitelného řetězce.