CRT vs. LCD, aneb proč nechci domů LCD

      19.11.2008 Když jsem před lety začínal s PC, tak téměř všude u nás vládly malé, kulaté, poblikávající, analogové, ale přitom pěkně drahé CRT monitory (sám jsem měl zpočátku analog 14" 800 x 600 @75 Hz). LCD se používaly téměř výhradně u notebooků a kvalita jejich zobrazení byla hrozná (STN LCD). Obě technologie se vyvíjely, CRT ale mělo velký náskok už z dob televize. LCD se zpočátku nedařilo vyrábět ve větších rozměrech kvůli veliké zmetkovitosti. Někdy v roce 2002 / 2003 dosáhly u nás CRT vrcholu. Za rozumný peníz se dal koupit 19" zcela plochý CRT monitor schopný obnovovací frekvence 100 Hz v 1280 x 1024 nebo 85 Hz v 1600 x 1200 s vyladěnou geometrií, konvergencí a s širokým nastavením v OSD. V dalších letech přišel boom plochých displejů LCD, kde převládala levná TFT TN technologie, která zdaleka nedosahovala kvalit dobrých CRT, ale marketingová masáž dokázala přesvědčit spoustu lidí, aby si LCD pořídili, protože to prostě je teď in. Během dalších let se staly běžně dostupné i lepší technologie LCD xVA a S-IPS. CRT monitory naopak téměř zcela vyklidily pole a najdou si jen pár skalních příznivců z řad grafiků.
      LCD přinesly některé nesporné výhody, ale z mého úhlu pohledu bohužel nepřevažují nad jejich nevýhodami. Zajímavé je, že řada lidí si u LCD chrochtá blahem a tyto nevýhody nevnímá nebo si je nepřipouští. Za zásadní výhody LCD považuji:
Tím ale výčet končí a dál už jsou jen samé nevýhody:
      Jak je vidět, tak v současnosti neexistuje žádný dokonale univerzální LCD. Buď tu máme drahé profesionální S-IPS panely, které mají super barvy, ale jsou pomalé nebo levné TN displeje, které s rychlostí nemají problém, jenže jinak stojí za houby. V práci používám 24" Dell 2407WFPb s rozlišením 1920 x 1200 na běžné věci, programování a CAD, k čemuž se hodí dobře, ale domů bych ho asi nechtěl. Bohužel můj CRT už má svoje nejlepší léta za sebou a tak budu muset časem pořídit nový monitor a to zřejmě LCD :( Moje tipy jsou 20" EIZO S2000 (A-MVA), 20" NEC 2090UXi (S-IPS), 21" NEC 2190UXi (S-IPS) a 21" NEC 2190UXp (S-PVA). Byl jsem spíše nakloněn EIZu, protože u NECu jsem četl o výrazném krystalickém efektu a o problémech s podsvětlením u některých kusů, ale před časem ho EIZO přestalo prodávat a v současnosti nemají žádnou 20" 4:3 náhradu. Takže s nechutí přesouvám výběr k 21" s většími pixely. Dilema je, zda-li S-IPS s lepšími barvami a úhly, ale horší černou a navíc trochu delší odezvou nebo S-PVA, u kterého je to přesně naopak.
      Velkou naději vkládám v budoucnost displejů OLED, které vyřeší řadu problémů LCD (barvy, kontrast, rychlost). Už se objevují první OLED televize a monitory (LG, Sony, Samsung a příští rok by mělo být i EIZO), ale stále není uspokojivě vyřešen problém se životností. Avšak věřím, že se to během pár let zlepší a OLED technologie nás od dob CRT konečně posune někam dále, nikoliv zpět. Před 10-ti lety taky nikdo nečekal, že si běžně koupíme 30" LCD panely...


LCD monitor NEC 2190UXp

      5.1.2009 O výměně svého (dnes již 7 let starého) CRT Samsung 757p jsem začal poprvé uvažovat někdy před rokem. Nakonec jsem ale nenašel žádného kvalitního kandidáta za rozumnou cenu a tak jsem to dal k ledu. K hledání jsem se vrátil letos na podzim. Jak jsem zjistil, tak CRT monitory úplně vymizely z nabídek obchodů, lze sehnat pouze repasované nebo bazarové kusy a tím bych si moc nepomohl. Zaměřil jsem se tedy na hledání kvalitnějšího LCD, aby přechod z CRT tak nebolel a vybral několik kandidátů, viz výše. Po přečtení mnoha tech. specifikací, recenzí, diskusí na fórech jsem se rozhodl pro 21" S-PVA panel NEC 2190UXp s klasickým poměrem stran 4:3 a nativním rozlišením 1600 x 1200 (když upgrade, tak jedině nahoru).
      Naivně jsem si myslel, že výběrem konkrétního typu je problém vyřešen. Začlo však menší martyrium s koupí monitoru. Panely této vyšší třídy nemá prakticky žádný maloobchod v ČR skladem, takže bylo třeba čekat na objednávku. I přes vyšší cenu jsem se rozhodl monitor objednat v CzechComputeru, protože tam má alespoň člověk možnost vizuální kontroly před koupí, což se ukázalo jako velice důležité. Na prvním objednaném monitoru mě hned do očí praštily 3 vadné subpixely. Podle reklamační politiky to není závada (musel by být vadný celý pixel a to hned 3x nebo 5 vadných subpixelů), ale já tohle odmítám akceptovat. Když si někdo koupí nové fáro za mega, tak si taky nevezme dobrovolně kus s poškrábaným lakem (přitom při jízdě se na lak nekouká). I technikovi z CC se to zdálo hodně a poslali monitor zpátky. Další monitor už měl jen 2 vadné červené subpixely - nebrat, objednal jsem další. Teprve na potřetí jsem konečně po měsíci dostal monitor bez vadných subpixelů. Podle data výroby a stavu balení se domnívám, že předchozí 2 monitory tu už v ČR kolovaly delší dobu a až 3. monitor byla nová objednávka, v OSD je datum výroby prosinec 2008.
      Několik dní jsem měl na stole oba monitory a tak se pokusím nového NECa podrobit všem výše zmíněným kritériím.

Výhody:
A teď k nevýhodám:
757p vs 2190UXp input lag measure

      Myslím si, že NEC z tohoto LCD panelu vyždímal maximum díky kvalitní elektronice a propracovanému OSD. TIP: pro vstup do Advanced OSD menu je potřeba monitor vypnout, stisknout tlačítko INPUT spolu s tlačítkem POWER a držet asi vteřinu. Pak stisknout tlačíko MENU a objeví se rozšířené OSD s položkami 1-9, A-E. Po vypnutí a zapnutí se vrátí zpět klasické OSD. Zde je moje OSD nastavení. Zmíněné nevýhody nejsou problémem konkrétního typu, ale dané technologie. Doufám, že můj další monitor už nebude LCD ale OLED nebo nějaká podobná technologie, kde každý pixel je nezávislým zdrojem světla.

      13.1.2009 Tak se mi podařilo částečně vyřešit problém s on-chip upscalingem na grafické kartě. Voláním nedokumentované VESA/VBE funkce 4F14h je možné přepínat mezi třemi režimy: normální scaling obrazu na celou plochu, zobrazení 1:1 uprostřed s černými kraji okolo u menších rozlišení a zobrazení 1:1 posazené do levého horního rohu. Avšak tato funkce nemění rozlišení, které se posílá na DVI-D výstup, tam jde pořád nativní, takže ho nelze upscalovat monitorem. Ale tak lepší než nic. Napsal jsem si malý prográmek v assembleru, kterým si režim podle potřeby přepnu. Mělo by to fungovat na každé nVidia VGA. Pokud si chce někdo nastavit 1:1 trvale, je to možné modifikací VideoBIOSu nástrojem NiBiTor, kde přejdeme do záložky "Boot Settings" a klikneme na tlačítko "More Bootoptions" a zatrhneme volbu "Non-Native Panel Control" (v BIOSu se změní konfigurační Byte na offsetu 0034h, bit 0 z 0 na 1).

      16.12.2009 Nakonec jsem zvítězil i nad stupidním omezením VESA BIOSu u vyšších rozlišení jak 1280 x 1024. Zde si můžete stáhnout můj upravený video BIOS pro Asus EN7900GT. Je tam i popis, podle kterého lze jednoduše modifikovat BIOSy dalších nVidia karet. Později jsem měl jsem možnost vyzkoušet kartu 8800GT, která už tuto chybu neměla, takže na novějších to asi bude v pohodě.

      19.7.2013 Už jsem také přemýšlel nad tím, jaký monitor bych si koupil, kdyby mi můj NEC odešel, protože tento typ se dnes již neprodává. Naštěstí se svět ještě úplně nezbláznil do stále užších "nudlí" a firma EIZO vydala nový 21,3" model FlexScan S2133 s IPS panelem 4:3 o rozlišení 1600 x 1200 a LED podsvětlením. Elektronika umí 10-bitovou gamma LUT. Monitor má 3 vstupní konektory D-SUB, DVI-D, DisplayPort a obsahuje USB hub. Nové OLED monitory jsou stále v nedohlednu, takže by se dalo případně uvažovat o této alternativě. Doufám však, že NEC byl vyroben solidně a ještě dlouho vydrží...

      6.10.2019 OLED monitory jsou i po letech stále zřídka k vidění a tak potěší novinka EIZO Foris Nova. Jedná se o 4k monitor s rozlišením 3840 x 2160 @60 Hz (16:9) a 10-bitovými barvami na úhlopříčce 21,6" (hustota 204 PPI) s dobou odezvy 40 µs. Pro připojení ke zdroji signálu disponuje 2 konektory HDMI (čekal bych aspoň kombinaci s Display Portem a DVI). Poněkud méně pak potěší cena, která je stanovena na cca 80000 Kč.



Zpět

Aktualizováno 7.10.2019 v 4:14