31.7.2016 Do rukou se mi dostal jeden starší NAS (Network Attached Storage) RAID box D-Link DNS-323 HW revize B1, uživatelský manuál je zde. Na dnešní dobu se nemůže chlubit zrovna oslnivým výkonem - datová propustnost se pohybuje kolem 10 - 15 MB/s, což holt odpovídá možnostem 10 let starého hardwaru. Zajímavé je na něm ale to, že se jedná o linuxový stroj, jehož funkce lze nad rámec původní výbavy FW modifikacemi výrazně rozšiřovat. Kolem této rodiny NASů stále funguje živá komunita uživatelů a programátorů, kteří vyvíjejí alternativní OpenSource firmware ALT-F.
Hardware NASu je postaven na ARM9 procesoru Marvell Feroceon 88F5182-A2 s taktem 500 MHz, který má k dispozici 64 MB RAM (2 x hynix HY5DU561622ETP-D43 DDR 200 MHz), 8 MB FlashROM (Spansion S29GL064A90TFIR4) a 1Gbitový ethernet PHY kontrolér Marvell 88E1111. Procesor obsluhuje 2 SATA II porty a dále nabízí sběrnice PCI-E x1 a 32-bit PCI (nejsou využity), 2 USB 2.0 porty (jeden je vyvedený na zadní stěnu pro připojení tiskárny - print server a druhý je možno nadrátovat z desky), 2 UARTy (jeden je vyveden na CON4 s úrovněmi 3,3V), I2C, GPIO a JTAG port (neosazený CON5). Box je vyroben z poměrně masivního černě eloxovaného hliníkového profilu s plastovými čely. Zepředu se vkládají disky do šachet a je zde zapínací tlačítko a kontrolky (pro vypnutí je třeba tlačítko dlouze držet dokud se nerozblikají LEDky). Na zadní straně jsou páčky pro vyšoupávání disků, malý větráček s automatickou regulací otáček, RESET tlačítko pro obnovu továrního nastavení (musel jsem ho použít pro smazání admin hesla), RJ-45 LAN konektor, USB host konektor a napájecí konektor. Originální napájecí adaptér k tomu nemám a tak jsem si vyrobil improvizovanou redukci z pinů 5-kolíkového DIN konektoru a Molexu z kabelu PC zdroje, kterým to i živím. Při pohledu na zadní stranu je na levé horní dírce +12 V / 3 A, na pravé +5 V / 3 A a na obou dolních je zem.
Oficiální firmware založený na linuxovém jádře 2.6.x nabízí základní funkce: softwarový RAID 0, 1 a JBOD (bohužel podporuje pouze souborové systémy EXT2 a EXT3), sdílení dat přes Sambu, FTP a UPnP server, volitelně modul s podporou NFS, BitTorrent klient, USB print server, možnost nastavení power managementu disků a větráčku a zasílání varovných zpráv e-mailem. Disky jsou podporovány do kapacity 2 x 2 TB, ale s pomocí ALT-F firmware a trochou úsilí se tam podařilo Mikovi rozběhnout i 2 x 3TB disky s GPT. Konfigurace se provádí skrze přehledné webové rozhraní, jak je popsáno např. zde.
Můj box měl nainstalovaný FW verze 1.07. Delším stiskem tlačítka RESET jsem obnovil tovární nastavení. Výchozí IP adresa, kde se nachází konfigurační webové rozhraní je 192.168.0.32 a není spuštěn DHCP server, takže pokud se připojíte k boxu přímo kabelem, je potřeba nastavit si ručně nějakou vlastní IP adresu (např. 192.168.0.100, maska 255.255.255.0). Pak se lze přihlásit pod jménem "admin", heslo je prázdné. Z webu D-Linku jsem si stáhl poslední verzi FW 1.10. Ze ZIP archivu se rozbalí soubor DNS-323_C1_FW_v1.10_04062011 (stejný pro A, B i C HW revizi) a ten se nahraje skrze menu TOOLS|FIRMWARE. Pak je potřeba NAS restartovat. Po aktualizaci jsem zjistil, že novější FW má ve výchozím stavu zapnutý DHCP. Pomocí windowsí utility Easy Search lze nalézt jeho IP adresu a překonfigurovat na statickou.
Mnohem zajímavější možnosti však nabídnou alternativní firmwarové hacky. Máte na výběr 2 možnosti: buď použít neinvazivní skript fun_plug, který se jednoduše s balíčkem fun_plug.tgz nakopíruje na disk Volume_1 a po restartu se automaticky spustí (vývojáři D-Linku byli v tomto případě hacker-friendly) nebo můžete rovnou naflashovat výše zmíněný alternativní firmware ALT-F. Výhoda prvního způsobu je zřejmá - nehrozí bricknutí NASu a prostým smazáním souboru skriptu se vrátíte k původnímu firmwaru. Nevýhoda plyne z omezení staré očesané verze linuxového jádra, které zůstává v chodu. Další informace zde a zde.
V případě instalace ALT-F sice hrozí možnost bricknutí během procesu flashování (trvá asi půl minuty, není tedy na škodu připojit napájení přes UPSku), ale stále máte možnost flashnout zpět oficiální FW D-Linku. Já jsem nainstaloval verzi RC4.1, protože poslední verze RC5 obsahuje zatím nedořešenou chybu poškození přenášených dat po síti (dočasný workaround je zde). Získáte tím novější systém postavený na linuxovém jádru 3.x, který podporuje více souborových systémů (EXT2/3/4,VFAT, NTFS a ISO9660), disky až 4 TB, sdílení přes Sambu, NFS, rsync, FTP, SFTP, FTPS, print server LPD a připojení přes telnet a SSH.
Po přeflashnutí najdete alternativní webové konfigurační rozhraní na stejné adrese 192.168.0.32 a výchozí přihlášení je "root" bez hesla. Pokud ale provedete reset nastavení (stiskem RESET tlačítka vzadu po dobu delší než 20 s), bude výchozí IP adresa 192.168.1.254 nebo někde v rozsahu 192.168.1.230 - 192.168.1.254. Při přímém připojení k PC síťovým kabelem nezapomeňte nastavit statickou IP adresu ve stejném segmentu sítě (např. 192.168.1.100, maska 255.255.255.0). Po resetu se také zpřístupní shellové rozhraní přes telnet a SSH, kde je možné nastavit heslo roota příkazem passwd. Ve výchozí konfiguraci jsou už zapnuté serverové služby FTP a SFTP. Jednoduše lze nastavit i Samba server (sdílené disky pro Windows), kde se namapuje jméno sdíleného disku na určitý adresář na daném oddílu disku a nastaví přístupová oprávnění. Když jsem ve Windows připojoval síťovou jednotku, tak se mi ji nepodařilo najít přes dialog procházení sítě, ale stačilo zadat přímo adresu ve tvaru \\192.168.1.254\NAS_L, kde NAS_L je jméno Samba disku, které jsem si předtím definoval. Při kopírování ze Samba disku jsem dosáhl rychlosti 9,6 MB/s a u stejného souboru přes FTP jsem tahal 12,8 MB/s. Dobrá je také možnost sledovat přes webové rozhraní stav disků dle S.M.A.R.T., dokonce je možné naplánovat periodické kontroly a v případě problémů si nechat poslat varovný mail na nastavenou adresu. Přes Cron lze nastavit periodické spouštění dalších úloh. Dále je možno instalovat na disk rozšiřující balíčky určené pro fun_plug a pomocí gcc si pak můžete překládat další programy. Je však třeba pamatovat na paměťové omezení RAM a nečekat zázraky. Zde je ukázka webového konfiguračního rozhraní ALT-F RC4.1:
Status Page Firmware Update Host Setup Disk Partitioner System Services Temp, Fan, Buttons Network Services Samba Setup Samba Adv. Config Samba Adv. Setup