Oprava smartphonu Samsung Galaxy S2 GT-I9100

Samsung Galaxy S2
      10.9.2015 Náhodou se mi povedlo se sehnat jeden nefunkční smartphone Samsung Galaxy S2. Při pokusu o zapnutí tlačítkem telefon nijak nereagoval, ani po připojení micro-USB kabelu nejevil žádné známky nabíjení. Pustil jsem se tedy do rozebíračky. Šlo to překvapivě snadno, pár zácvaků a šroubků a už jsem viděl střeva. Po důkladném prozkoumání micro-USB konektoru jsem zjistil, že je celý nějaký ohnilý a tudíž se +5 V z USB kabelu nedostalo dál na desku elektroniky. Zkusil jsem připojit externí napájecí 5V zdroj přímo k tantalovému blokovacímu kondenzátoru za USB konektorem a telefon se zapnul.
      Počáteční nadšení ale rychle zchladil fakt, že telefon odmítal nabíjet akumulátor. I přes to, že byl úplně vybitý, ukazoval indikátor nabití 100% a nic do něj neteklo. Zkusil jsem akumulátor trochu nabít externím zdrojem, aby se zresetovala vnitřní elektronická pojistka proti vybití a po té změřil na akumulátoru napětí asi 2,9 V, ale nabíjení se přesto nespustilo. Vygooglit servisní manuál k telefonu byla otázka minuty. Dle informací na XDA se o nabíjení Li-Ion akumulátoru stará lineární integrovaný obvod MAX8922L (U504 na spodní straně desky), který se tvářil, jako když má šlus mezi vstupem a výstupem, asi proražený vnitřní FET.
      Zkusil jsem se poptat po nějakém dalším mrtvém S2 na náhradní díly, avšak bez úspěchu. Naštěstí je na tyto telefony dostupná na webu spousta nových náhradních dílů. Po odpájení micro-USB konektoru jsem zjistil, že se jedná o nějaký atip se 7 piny a menší roztečí, nicméně na eBay jsem našel u Číňana rovnou celou destičku i s konektorem a mikrofonem za pouhých 43,- Kč. Obvod nabíječky MAX8922L jsem zas objednal z polského MagBossu za 195,- Kč včetně poštovného. Obvod nebyl přímo skladem, ale po registraci a předobjednávce jej asi za týden naskladnili. Potvrdil jsem objednávku, zaplatil převodem na účet a za pár dní byl obvod doma. Asi za 2 týdny dorazila i objednaná destička z Číny. Pak už stačilo jen přepájet to titěrný QFN pouzdro 2 x 3 mm horkovzduchem a mikropájkou, což byla trochu piplačka, ale podařilo se.

Samsung Galaxy S2 inside micro-USB PCB new charger IC soldered on PCB

U504 charger IC desoldered new MAX8922L IC top new MAX8922L IC bottom

      Po výměně USB destičky a nabíjecího obvodu ukázal indikátor stavu baterie 0% a telefon začal normálně nabíjet. Tak jsem z toho měl radost a už začal plánovat, jakou cyanogenní ROMku tam flashnout. Co ale čert nechtěl... Zrovna ten večer 1.10. jsem přislíbil pomoc kámošovi dopít zbylý sud ze svatby :) a těšil se na promítání jeho fotek z Ukrajiny. Telefon jsem jen tak narychlo secvakal bez šroubků, hodil do kapsy u bundy a vypadnul z práce. Zábava byla výborná, ale přes veškerou snahu asi 10 lidí se nepodařilo sud do cca 2:30 udolat. Tak jsem aspoň dostal natočenou vejslužku do dvou 2l PETek s sebou domů. Noční cestování Prahou z jednoho konce na druhý je věc zdlouhavá a ošemetná. Jelikož jsem toho ten den naspal jen asi 3 hodiny, neb jsem musel zrovna brzo vstávat na služebku, tak se snadno stalo, že jsem po přestupu na noční linku 505 usnul jako špalek (což se mi běžně nestává - udržuju alespoň minimální pozornost) a probudil se až na konci u nás. Doma jsem záhy při sundávání bundy zjistil, že telefon z vnější náprsní kapsy (tam si běžně nic nedávám, ale vnitřní kapsy jsem už měl plné) je fuč. Nic dalšího se mi naštěstí neztratilo.
      V pražských nočních linkách bohužel není neobvyklé, že takto řádí gangy okrádačů společensky unavených spáčů před zraky ostatních cestujících a řidiče (v autobusech jsou kamery), ale každý se holt stará hlavně sám o sebe. Kdysi takhle kolegovi v noční tramvaji dokonce prořízli kapsu u kalhot a vybrali mobil. Druhý den jsem schválně vyrazil na noční tah městem po nějakých non-stop zastavárnách, co kdyby náhodou... Prošmejdil provařené čtvrti Karlín, Žižkov a Nusle, prohodil i pár slov s partičkou cikánů, kteří mi ale krom nabídky perníku nic moc neporadili. Prostě zavšivených nonstopáčů po Praze výrazně ubylo, nikde žádný Galaxy S2 neměli a celkově bylo v nočním městě jaksi mrtvo, už to není co bývalo. A tak mi tu na památku zbyl pytlík těch šroubků a číslo IMEI: 35*********9874 (je vytištěné na štítku uvnitř pod baterkou nebo se ukáže po stisku kláves *#06#). Nejvíc mě sere ten čas a práce vložená do opravy, kterou si pak nějaký zmrd během vteřiny přivlastní, ještě když se člověk ani nemůže bránit. Tak si z toho milé děti vemte ponaučení...Zpět

Aktualizováno 28.10.2015 v 23:28