Oprava a root smartphonu Lenovo K6

      15.4.2019 jsem zachránil před sešrotováním jeden smartphone Lenovo K6. Fyzicky byl celkem v pořádku až na pár drobných škrábanců na předním skle, akorát nešel zapnout, protože byl úplně vybitý. Pokus o nabití USB nabíječkou se moc nedařil a jak jsem záhy zjistil, důvodem byl poškozený micro USB konektor, jehož vnitřní část s kontakty byla nalomená a ke kontaktu došlo až při silném bočním tlaku na konektor s kablíkem. Konstrukce telefonu není zrovna dělaná na snadné rozebrání. Zadní kovový kryt se musí objet kolmo po obvodu skla nehtem nebo kytarovým trsátkem, aby se uvolnily zácvaky a jde to sakra ztuha. Nakonec se podařilo a dostal jsem se na střeva. Trochu mě překvapilo, že Li-Pol akumulátor není připojený klasicky pérovými kontakty, ale vede z něj flexipásek s titěrným zacvakávacím konektorem do desky. Poblíž něj je na desce kulatý testpoint, kde lze snadno změřit napětí (bylo kolem 2,8 V). Připájel jsem na něj kousek drátku a baterku částečně nabil externí nabíječkou, abych zjistil, že telefon vůbec žije, což se potvrdilo.
      Po uvolnění pár šroubků a odpojení různých konektorů jsem vyndal základní desku a vypájel z ní poškozený micro USB konektor, který jsem dočasně nahradil nějakým podobným z vlastních zásob. Pak jsem to zas poskládal dohromady, baterku plně dobil a změřil kapacitu. Ukázala se být ve výborné kondici, naměřená kapacita 3239 mAh přesahovala jmenovitou kapacitu 3000 mAh. Pokud by někdo sháněl náhradní baterku, tak nejlevněji lze koupit zde za 121 Kč. Objednal jsem si také balíček 10 levných z micro USB konektorů eBay a později jsem ho v telefonu vyměnil. Jestli se vám náhodou vylomil micro USB konektor úplně a došlo i k poškození plošňáku, není ještě vše ztraceno, neboť na plošňáku jsou signály USB vyvedeny na 4 testpointy, na které lze připájet tenké drátky a napojit je na konektor.

Lenovo K6-inside Lenovo K6 MB-top Lenovo K6 MB-bottom Lenovo K6 USB testpoints on MB-top
vnitřnosti K6 MB-top MB-bottom USB testpointy

Instalace novějšího oficiálního Androidu 7.0

      27.4.2019 Telefon je oproti mému starému Samsung Galaxy S3 vybaven výkonnějším procesorem (8-jádrový Qualcomm Snapdragon 430) a 2 GB RAM, přesto mu některé funkce chybí, jako např. NFC či barometrický senzor. Od výrobce je na něm nainstalován Android 6.0 Marshmallow a větší RAM tak nabízí potenciál k upgradu na novější verze. Avšak Lenovo ukončilo podporu v roce 2017 Androidem 7.0 Nougat. Oficiální inkrementální aktualizaci z Androidu 6.0 na Android 7.0 lze nainstalovat pomocí návodu zde. Jednoduše si stáhnete balíček Update.zip [81 MB] a nahrajete do telefonu, vypnete ho a spustíte ho v recovery režimu tlačítkovou kombinací Vol+ a Power. Pak v nabídce vyberte volbu "Install Upgrade Package" a vyberte balíček Update.zip. Po dokončení aktualizace se telefon sám restartuje.
      Pokud potřebujete provést kompletní (re)instalaci nového systému (vymaže všechna uživatelská data), je k tomu potřeba kompletní image - podařilo se mi najít několik verzí (v pořadí od nejnovější): K33_S231_171114, K33_S229_170908, K33_S223_170610 [cca 1,5 GB] a dále balíček flashovacích utilit QPST Tool s USB ovladači od Qualcommu [60 MB]. Aktualizovat na oficiální Android 7.0 doporučuji též před instalací LineageOS, kvůli aktualizaci TrustZone, nicméně kontrola verzí se dá obejít. Zde je postup kompletní instalace:
QFIL flashing QFIL done
QFIL flashing QFIL done

Rootnutí a instalace LineageOS

      6.11.2020 Pokud chcete používat novější Android, nezbývá než se poohlédnout po LineageOS, což je nástupce CyanogenModu. Aktuálně jsou k dispozici tyto řady (já jsem šel do poslední verze 17.1): Nyní se podíváme, jak LineageOS na telefon nainstalovat. Postupně je potřeba provést kroky odemknutí bootloaderu, instalace TWRP, instalace LineageOS a případně ještě rootnutí.       9.12.2021 večer v Praze po předchozím oznámení vypnul T-Mobile svou 3G síť a tak mi na současně používaném smartphonu Samsung Galaxy S3 zůstalo jen pomalé datové připojení přes EDGE. Rozhodl jsem se tedy zkusit přemigrovat na Lenovo K6, který už podporuje LTE. Aktualizoval jsem TWRP na verzi 3.5.2 (poslední 3.6.0 mi nefungovala) a s ním jsem nainstaloval poslední dostupnou verzi LineageOS 17.1 (Android 10 Q) z 9.12.2020. Pak jsem přehodil SIM a SD kartu a nainstaloval z ní všechny své oblíbené aplikace (z APK souborů). Pro zpřístupnění SD karty na PC přes USB používám aplikaci Universal USB Mass Storage Enabler 1.6.2. Zde jsem narazil na problém, že mi Total Commander 2.91 i s root oprávněním odmítal instalovat APKčka z SD karty a USB flešky, pomohl upgrade na aktuální verzi Total Commander 3.30 beta 2. Dále jsem potřeboval přenést všechny kontakty, SMS, záložky a historii Firefoxu a další nastavení aplikací.
      Kontakty z telefonního seznamu jsem vyexportoval do VCF souboru na SD kartu pomocí menu Importovat/Exportovat|Exportovat do souboru VCF a vybrat Vše. Jak jsem záhy zjistil, export je v této verzi omezen na max. 500 kontaktů a tak jsem musel část kontaktů odznačit, vytvořit jeden VCF soubor a pak totéž opakovat s výběrem zbytku kontaktů a vytvořit druhý VCF soubor. Na Lenovo K6 jsem v aplikaci Kontakty vybral v menu Nastavení|Importovat|Soubor.vcf a vybral postupně oba soubory z SD karty. Import proběhl bez problémů. Na Androidu 10 už omezení na 500 kontaktů není, takže jsem si mohl hned vyexportovat všechny kontakty do 1 VCF souboru. Nastavení většiny aplikací se mi podařilo obnovit z předchozí zálohy, kterou jsem si dělal na SD kartu v aplikaci Titanium Backup Pro 7.3.0.2. Po nové instalaci aplikace je třeba vyhledat adresář se zálohou na SD kartě: vpravo nahoře ťuknout na menu Nabídka|Nastavení...|Umístění složky záloh..., nalistovat cestu úložiště /storage/<VolumeSN>/<adresář zálohy> a ťuknout dole na Použít aktuální složku. Pak už lze přejít na kartu Zálohování/Obnovení, vybrat požadované aplikace a obnovit u nich pouze data nebo je rovnou i nainstalovat.
      Nepodařilo se mi však obnovit SMS zprávy (točítko se točilo a točilo...) a tak jsem vyzkoušel aplikaci SMS Backup & Restore. Ta umožňuje jednoduše zálohovat zprávy do XML souboru na lokální úložiště nebo do různých cloudů. Při obnovení stačí nalistovat daný soubor a povolit aplikaci příslušná oprávnění a přepnutí jako výchozí aplikace pro SMS. Po obnovení zpráv je třeba ručně přepnout výchozí aplikaci zpět v systémovém nastavení: Aplikace a oznámení|Výchozí aplikace|Aplikace pro SMS vybrat aplikaci SMS a MMS. Nastavení bankovní aplikace RB klíč se (celkem očekávatelně) také nepodařilo přenést a musel jsem se starým telefonem přihlásit do internetového bankovnictví (funguje offline přes QR kód) a v Nastavení|RB klíč|Nová aktivace aktivovat nové zařízení - aplikace RB klíč na novém telefonu potřebovala pro tento okamžik zapnout datové připojení. Aktivace proběhla úspěšně a zároveň se tím deaktivoval starý telefon (při pokusu načíst QR kód hlásí, že kód není určen pro toto zařízení).
      Vyskytly se ještě problémy s dalšími aplikacemi. Spectroid 1.0.1 nezobrazoval živé spektrum (jen waterfall), pomohla aktualizace na Spectroid 1.1.1. OziExplorer 1.25 nedostal od Androidu povolení pro ukládání logů na SD kartu, takže jsem ho musel přenastavit na ukládání do vnitřní paměti. OpenVPN Connect 1.1.17 nešel vůbec nainstalovat, musel jsem aktualizovat alespoň na verzi 1.1.27, do které jsem přenesl nastavení z předchozí verze. Guitar Tuner Free 4.12 spadnul při spuštění, nahradil jsem ho jinou aplikací Guitar Tuner 1.51. Taktéž OfficeSuite Viewer 6.5.1010 spadnul při spuštění, nahradil jsem ho novější verzí OfficeSuite 11.10.39020. Navigace Sygic 16.3.9 mi po spuštění spadla a po přeinstalování zas nemohla najít mapy na SD kartě (zásek na uvítací obrazovce s hláškou "zjišťování země"). Vyzkoušel jsem několik novějších verzí a skončil u verze 18.8.2. Bylo třeba odstranit z karty starý adresář /Android/data/com.sygic.aura, po instalaci aplikace vybrat umístění na SD kartě, čímž se adresář vytvořil znovu s novým ID souborem a pak do něj nakopírovat z PC resourcy a mapy. Také mě iritovalo, že nikde v nastavení nelze přepnout tvar kulatých ikon na jiný a tak jsem zkusil nainstalovat alternativní Nova Launcher, který to umožňuje a má celou řadu dalších nastavení. Tak teď už se to dá konečně používat...
      S tím, jak Google v novějších Androidech neustále zavádí nové restrikce pro aplikace ve snaze je izolovat, nastal další problém. K prohlížení obrázků v různých adresářích jsem používal aplikaci QuickPic otevíranou přes Total Commander (hledání adresáře přes Galerii mi nevyhovuje a přes TC dělám skoro všechno), kde po rozkliknutí 1 souboru s obrázkem bylo možné jednoduše šoupáním vlevo/vpravo prohlížet další obrázky v daném adresáři. Na této verzi Androidu se ale otevře jen ten vybraný obrázek a nelze už prohlížet další. Nakonec jsem se dopídil řešení v příspěvku od Renderkinga na TC fóru. Je potřeba nastavit interní asociace pro všechny přípony souborů s obrázky: Nastavení...|Interní asociace|Nová asociace, kde zadáme např. příponu .JPG, vybereme aplikaci QuickPic/Galerie a důležité je odtrhnout automaticky vybranou volbu Parametry: content://url. Autor TC však upozorňuje, že tuto možnost Google zruší v novém Android API ver. 30. Takto jsem si nastavil též interní asociaci pro textové soubory, aby se mi vždy otevřely v TC-Editoru a neptalo se to pořád dokola jak u blbejch, v čem to má otevřít. Jó tyhle moderní nasírací (ne)funkcionality jsou k nezaplacení...

      17.7.2023 Po vyčerpání baterky a opětovném dobití a zapnutí telefonu se mi jaksi záhadně rozjebal filesystém na datovém oddílu na eMMC a telefon zůstal viset na bootovací animaci. Spustil jsem tedy TWRP a zkusil opravit FS pomocí fsck, ale nepodařilo se, pořád to psalo nějakou chybu a nezbylo mi, než oddíl přeformátovat. Bohužel jsem si dřív neudělal plnou zálohu a přišel tak o data a nastavení aplikací. Našel jsem akorát starší zálohu kontaktů a SMS.
      Když už jsem musel začít znovu, rozhodl jsem se rovnou vyzkoušet nový LineageOS 18.1 (Android 11, image z 1.3.2022). Nainstaloval jsem též novější verzi TWRP 3.7.0 přes fastboot. Pak jsem nainstaloval všechny používané aplikace z APKček z SD karty. Novější Android je zas o něco víc restriktivní vůči aplikacím (i přesto, že ho mám rootnutý), takže některé nefungovaly korektně nebo vůbec. Jak jsem zjistil, tak Titanium Backup Pro 8.4.0.2 je už dost starý a dál se nevyvíjí. V Nastavení|Umístění složky záloh... již nelze vybrat externí SD kartu procházením souborového systému, ale je nutno vybrat Úložiště poskytovatele dokumentů, v něm vybrat SD kartu a povolit k ní aplikaci přístup. Pak ťuknout na tlačítko Rozpoznat a měl by se automaticky najít adresář se zálohama. Pak ho stačí vybrat ťuknout na Použít aktuální složku. Zkusil jsem obnovit pár aplikací, které jsem si stihl zazálohovat, ale neúspěšně. Např. pojebaný RB klíč jsem musel nechat znovu aktivovat na pobočce. Jak jsem následně zjistil, tak Titanium Backup i špatně vytváří nové zálohy v nichž chybí část dat aplikací. V této verzi Androidu se data aplikací nachází na 2 místech: /storage/emulated/0/Android/data a v /data_mirror/data_ce/null/0. Přešel jsem na OpenSource appku Neo Backup 8.3.2, která se aktuálně vyvíjí a zdá se, že data zálohuje komplet, ale radši jsem RB klíč znovu nepokoušel.
      Musel jsem aktualizovat i pár dalších aplikací. Telegram 8.3.2 přestal fungovat (aplikace psala, že je moc stará a nepřipojí se), nainstaloval jsem aktuální verzi 9.6.7. Stará data jsem nakopíroval ručně. I tak byla nutná nová aktivace, musel jsem zadat tel. číslo a do Telegramu na PC mi přišel potvrzovací kód a po jeho zadaní se vše sesynchronizovalo. OziExplorer 1.25 crashne při pokusu o nastavení adresáře map na SD kartu. To by měla řešit nová verze 1.36. Na nějakém ruském fóru jsem dohledal verzi 1.34 s medicínkou (ta nepadá, ale SD kartu ještě neumí) a tu pak aktualizoval na verzi 1.37 (reg. znovu nechce) a tam už mapy i data SD kartě fungujou. Dále mi hned při spuštění padala appka OBD Car Doctor Pro 6.4.7, jako funkční náhradu jsem našel OBD Auto Doctor 6.9.1 či inCarDoc Pro 7.8.0. Pak jsem si udělal v TWRP plnou zálohu na SD kartu.

Zprovoznění Wi-Fi tetheringu s AFWall+

      15.9.2023 Občas potřebuju skrze mobil poskytnout datové připojení jinému zařízení přes Wi-Fi hotspot, ale jelikož používám aplikaci AFWall+ 3.4.0 pro blokování nežádoucích připojení, tak jsem měl tethering ve výchozím stavu zablokovaný. Když jsem v nastavení intuitivně povolil volbu (tethering) - DHCP+DNS services, tak tethering stejně nefungoval (na klientské straně jsem dostal sice IP adresu, ale bez gateway). Metodou pokus-omyl jsem se dobral až k dosti obsáhlé volbě PowerOffAlarm, Fused Location, com.android.localtransport..., s níž to začlo fungovat, ale bez DNS. Zkusil jsem tedy výchozí adresu DNS přidělenou DHCP (stejná jako brána) nahradit googlím DNS s adresou 8.8.8.8 v nastavení síťového připojení na klientovi a už to fungovalo. Chtělo by to asi preciznější nastavení pravidla pro IPTables, ale tam až mé znalosti nesahají a ani žádné řešení z diskusních fór pro jiné telefony mi nefungovalo.

AFWall+ enable Wi-Fi tethering



Zpět

Aktualizováno 15.9.2023 v 23:40