Digitální fotoaparát Olympus C-1 Zoom

      5.4.2002 Nepatřím zrovna mezi fotografické nadšence (narozdíl od svojí máti), ale občas je potřeba udělat nějakou dokumentační fotografii, zejména na web a to nejlépe rovnou v digitální podobě. A tak jsem se rozhodl koupit digiťák. Po chvíli prohlížení různých inzercí na Internetu mi padl do oka inzerát na Olympus C-1 Zoom za rozumnou cenu a recenze na něj byla taky dobrá tak jsem neváhal.
      Jedná se o 1,2 Mpix. automat s optickým trojnásobným zoomem. Původně jsem uvažoval o něčem pod mega bez zoomu kolem 5000,- Kč, ale teď vidím, že bych toho dost litoval, zejména zoom je pro mě docela nepostradatelný. K foťáku jsem dostal i 8MB kartu SmartMedia na kterou lze vyfotit 80/24/9 obrázků podle kvality (má 3 režimy: SQ - 640 x 480, HQ - 1280 x 960 vyšší stupeň komprese asi 1:10 a SHQ - 1280 x 960 nižší stupeň komprese asi 1:4). Na prázdniny plánuju koupit 64MB kartu, abych s tím na nějakou dobu vydržel bez PC. K napájení používám 2 tužkové akumulátory NiMH 1600 mAh (GME á 60 Kč) - je totiž docela žrout. Nejvíce žere, když je zapnutý podsvětlený LCD hledáček (to je i cítit jak se ohřeje). Navíc i po připojení na USB bere proud z baterií, takže ho nezapomeňte po přenosu dat odpojit. Foťák je docela malý a lehký, v plastovém pouzdru. Na boku má 3 konektory pro adaptér, USB a TV. LCD hledáček, ač je malý, má dobré rozlišení a kontrast. Ovládání menu pomocí čtyř tlačítek je přehledné, ale trochu mě mrzí, že se po vypnutí uloží jen některá nastavení. Taky mě štve, že nejde nastavit ručně dobu expozice (co by chtěl člověk po automatu, že jo?).
      Rozsah zoomu je slušný, příjemně mě překvapil makrorežim - není problém vyfotit korunu na celou obrazovku, naopak jsem měl občas problém vměstnat do záběru vše co jsem chtěl. Maximální rozlišení 1280 x 960 / 24 je pro moje účely dostatečné, navíc se mi shoduje s provozovaným rozlišením monitoru. Co se týče kvality fotografií, zde nemám moc s čím srovnávat, ale podle mého názoru jsou docela dobré. Jediného problému, kterého jsem si všiml, je šum na velkých "jednobarevných" plochách, jako třeba na obloze. Ale dost záleží na světelných podmínkách - čím méně světla tím víc šumu. Když je málo světla tak foťák nastaví delší expozici a obraz se může rozmazat (pohybem ruky), proto se šikne stativ. Barevné podaní (zejména v interiérech) občas neodpovídá realitě, je třeba si pohrát s vyvážením bíle (nebo dodatečně upravit barevnou teplotu). Už jsem si zvykl na to, že je dobré udělat pro jistotu několik fotek a pak vybrat tu nejlepší. Jinak jsem s C-1Z celkově spokojen. Nějaké fotky si můžete prohlédnout v sekci /FOTOGALERIE. Zde je USB ovladač pro Wokna a tabulka s podrobnými parametry.

      3.7.2002 jsem si přikoupil 64MB SmartMedia kartu Apacer. Během prázdnin se kapacita ukázala být dostatečná (kolem 80-ti fotek v SHQ), takže jsem s ní na týden vystačil. Ale bez nabíječky to nešlo, nabíjel jsem každý večer.

C-1 zoom předek C-1 zoom zadekZpět

Aktualizováno 10.10.2004 v 17:29