USB/eSATA HDD RAID box HD-3206-SRD

      21.8.2009 Už dříve jsem se zde zmiňoval o problematice zálohování dat na CD a DVD média. Na plackách jsem nikdy nešetřil a zásadně se vyhýbal supermarketovým slevám na špindly levných médií, ale ani tak jsem se ztrátám nevyhnul. Tak jak klesá cena běžných médií, klesá i kvalita. A to i u dříve kvalitních značek jako třeba Verbatim, kde koupený zajíc v pytli může být klidně od výrobce CMC s nepříliš dobrou pověstí. Navíc v dnešní době je už kapacita DVD pro zálohování větších objemů dat nedostatečná. Naopak kapacita a cena pevných disků je dnes velmi příznivá. Podle mě však spolehlivost žádného HDD není dostatečná pro uložení důležitých dat. Proto jsem se zaměřil na disková pole RAID, zejména variantu RAID 1 - zrcadlení.
      Hledal jsem tedy nějaký externí HDD box pro dva klasické SATA disky za rozumnou cenu, který by to umožňoval a našel jsem pouze produkty Western Digital My Book Mirror Edition (prodává se pouze včetně WD disků, existuje i v 2 x 1TB provedení) a noname Chronos HD-3206-SRD (bez disků). Další už byly několikanásobně dražší NAS pro více disků s připojením do sítě. Protože jsem chtěl mít možnost volby při výběru disků, koupil jsem HD-3206-SRD v Softcomu. Tam už ho ale nemají, lze ho koupit např. v e-shopu zde. Na netu jsem nikde nenašel žádnou recenzi, tak holt udělám pokusného králíka sám...
      HDD boxík Chronos HD-3206-SRD je vyroben z hliníkového profilu s plastovými čely. Vepředu jsou 3 LED indikující zapnutí a přístup k jednotlivým diskům, vzadu pak průduchy větráčku, napájecí konektor (pro externí spínaný napájecí zdroj 12 VDC / 4 A), datové konektory USB a eSATA, vypínač napájení a větráčku. Po odšroubování 4 šroubků se zadní stěna i s plechovým šasím a disky vytáhne ven.

HDD box v krabici HDD box + vnitřek HDD box-elektronika HDD box + disky

Uvnitř najdeme vcelku jednoduchou destičku elektroniky s řadičem Silicon Image Sil5744CNU, který komunikuje s PC skrze USB 2.0 nebo eSATA rozhraní a obsluhuje 1 až 2 SATA II disky. Podporuje režimy: Požadovaný režim lze zvolit natvrdo danou kombinací DIP přepínače nebo ve výchozím nastavení z obslužného softwaru SteelVine Manager (pro Windows, Linux a MacOS). Firmware je uložen v SPI FlashROM čipu 26F004 a zde si lze stáhnout aktualizace. Můj box už měl v sobě poslední verzi FW.
      Dále jsem přemýšlel, jaké disky do boxíku koupit. Jelikož jsem paranoidní :), zdráhal jsem se koupit 2 stejné disky ze stejné série, protože co kdyby měly ze stejné výrobní linky stejnou výrobní vadu a odešly pak náhodou ve stejný den? Také jsem se nemohl rozhodnout mezi značkou Western Digital a Seagate. V PC mám disky obou firem a zatím šlapou dobře, historicky jsem měl více disků od WD a z toho 1 umřel, ale nedělám z toho žádné závěry a preference. Nakonec jsem tedy koupil od každé firmy jeden 1TB disk: Seagate Barracuda 7200.12 ST31000528AS a Western Digital WD10EADS. Schválně, který odejde dřív... Jelikož budu boxík připojovat pouze přes USB 2.0, tak nějaké rozdíly v rychlosti disků neřeším, tam bude úzkým hrdlem propustnost řadiče. Řadič by si měl poradit i s kombinací různě velkých disků, kdy v RAID 1 přizpůsobí velikost tomu menšímu. Větší kapacitu bych zatím nevyužil a tak by bylo zbytečné kupovat větší a dražší disky, které budou stát za rok polovinu.
      Zprovoznění boxíku bylo jednoduché. Namontoval jsem disky, nastavil DIP switch do pozice RAID 1, nainstaloval SteelVine Manager (pod Linuxem stačilo rozbalit binární TGZ archiv a spustit) a připojil k PC. Boxík se ve Windows XP detekoval jako běžné USB Mass Storage zařízení bez potřeby instalace dalších ovladačů. Pro Windows 98 SE doporučuji nainstalovat nUSB 3.3 CZ. SteelVine Manager zobrazil typy disků, stav pole a automaticky spustil synchronizaci, která spolu s verifikací trvala asi 8 hodin. Program z nějakého záhadného důvodu neukazuje teplotu a otáčky větráku, možná jsou tyto informace dostupné pouze na jiných typech řadičů. Jak jsem později zjistil, se zapnutým větráčkem nepřesahuje dlouhodobě teplota disků 40°C, což je myslím v pohodě. Bohužel řadič ani SteelVine Manager neumožňuje přístup k datům autodiagnostiky S.M.A.R.T., takže nelze zjistit nadcházející nebo nefatální problém. SteelVine Manager instaluje do OS službu, přes kterou je možné pole spravovat vzdáleně po síti nebo si nechat zasílat upozornění e-mailem.

SteelVine Manager ScreenShot

      Po synchroniaci pole RAID 1 lze disk běžným způsobem naformátovat a dále používat i bez SteelVine Manageru, který chod pouze monitoruje. Já jsem disk naformátoval na souborový systém FAT32, který lze v případě havárie snáze opravit než NTFS a také proto, abych se na něj dostal i z Windows 98 či DOSu (existují i NTFS drivery pro Win9x, ale žádný mi nefungoval s USB diskem korektně). Pokud potřebuju zálohovat soubory větší než 4 GB, tak je zabalím do multivolume archivu. Jen upozorňuju, že přiblblý formátovač ve Windows XP neumí naformátovat větší FAT32 oddíl než 32 GB, lze však použít freeware prográmek FAT32Format, který by měl být schopen naformátovat oddíl až do velikosti 2 TB, což je mj. i limit klasické partition tabulky.
      Pokud se kterýkoliv disk z RAID 1 pole vyndá a zapojí do PC, lze ho normálně přečíst. Po opětovném vložení do boxíku to však řadič pozná a vynutí si synchronizaci. Během čtení dat se totiž čte střídavě z obou disků a nekontroluje se shoda. Řadič pouze vyhodnocuje, zda-li se podařilo požadované sektory správně zapsat a přečíst. Pokud by mezi daty na obou discích vznikl nějaký rozdíl, avšak čtení sektorů proběhlo bez chyby, tak to řadič nepozná a naservíruje vám data podle toho, z kterého disku je zrovna četl. Teoreticky by k takovému případu nemělo nikdy dojít, ale třeba při náhlém výpadku napájení, kdo ví. Proto je ve SteelVine Manageru možnost provést verifikaci (kontrolu shody dat z obou disků).
      Po zahoření disků jsem se asi týden "bavil" kopírováním obsahu všech CD a DVD na pole. Nyní už je všechno pohromadě a nemusím se bát, že zas nějaká placka vyhnije. Opravdu důležitá data ale ještě kopíruju i na DVD-RAM. Pro zajímavost jsem změřil rychlost pole v programu HD Tune, která je však limitovaná USB 2.0 rozhraním. Zatím jsem neměl připojeno žádné zařízení, které by EHCI ICH7 protáhlo více než 35 MB/s. Nicméně pořád je to rychlejší jak čtení placek v DVD mechanice.

HD Tune benchmark

      25.1.2010 Tento USB HDD box byl už před časem ze sortimentu Softcomu stažen. V nabídce mají podobný typ Raidsonic MB 662US-2S, který navíc umožňuje výměnu disků za běhu (hotswap), avšak je 2x tak dražší...



Zpět

Aktualizováno 26.1.2010 v 00:17