Oprava a root smartphonu Lenovo K6

      15.4.2019 jsem zachránil před sešrotováním jeden smartphone Lenovo K6. Fyzicky byl celkem v pořádku až na pár drobných škrábanců na předním skle, akorát nešel zapnout, protože byl úplně vybitý. Pokus o nabití USB nabíječkou se moc nedařil a jak jsem záhy zjistil, důvodem byl poškozený micro USB konektor, jehož vnitřní část s kontakty byla nalomená a ke kontaktu došlo až při silném bočním tlaku na konektor s kablíkem. Konstrukce telefonu není zrovna dělaná na snadné rozebrání. Zadní kovový kryt se musí objet kolmo po obvodu skla nehtem nebo kytarovým trsátkem, aby se uvolnily zácvaky a jde to sakra ztuha. Nakonec se podařilo a dostal jsem se na střeva. Trochu mě překvapilo, že Li-Pol akumulátor není připojený klasicky pérovými kontakty, ale vede z něj flexipásek s titěrným zacvakávacím konektorem do desky. Poblíž něj je na desce kulatý testpoint, kde lze snadno změřit napětí (bylo kolem 2,8 V). Připájel jsem na něj kousek drátku a baterku částečně nabil externí nabíječkou, abych zjistil, že telefon vůbec žije, což se potvrdilo.
      Po uvolnění pár šroubků a odpojení různých konektorů jsem vyndal základní desku a vypájel z ní poškozený micro USB konektor, který jsem dočasně nahradil nějakým podobným z vlastních zásob. Pak jsem to zas poskládal dohromady, baterku plně dobil a změřil kapacitu. Ukázala se být ve výborné kondici, naměřená kapacita 3239 mAh přesahovala jmenovitou kapacitu 3000 mAh. Pokud by někdo sháněl náhradní baterku, tak nejlevněji lze koupit zde za 121 Kč. Objednal jsem si také balíček 10 levných z micro USB konektorů eBay a později jsem ho v telefonu vyměnil. Jestli se vám náhodou vylomil micro USB konektor úplně a došlo i k poškození plošňáku, není ještě vše ztraceno, neboť na plošňáku jsou signály USB vyvedeny na 4 testpointy, na které lze připájet tenké drátky a napojit je na konektor.

Lenovo K6-inside Lenovo K6 MB-top Lenovo K6 MB-bottom Lenovo K6 USB testpoints on MB-top
vnitřnosti K6 MB-top MB-bottom USB testpointy

Instalace novějšího oficiálního Androidu 7.0

      27.4.2019 Telefon je oproti mému starému Samsung Galaxy S3 vybaven výkonnějším procesorem (8-jádrový Qualcomm Snapdragon 430) a 2 GB RAM, přesto mu některé funkce chybí, jako např. NFC či barometrický senzor. Od výrobce je na něm nainstalován Android 6.0 Marshmallow a větší RAM tak nabízí potenciál k upgradu na novější verze. Avšak Lenovo ukončilo podporu v roce 2017 Androidem 7.0 Nougat. Oficiální inkrementální aktualizaci z Androidu 6.0 na Android 7.0 lze nainstalovat pomocí návodu zde. Jednoduše si stáhnete balíček Update.zip [81 MB] a nahrajete do telefonu, vypnete ho a spustíte ho v recovery režimu tlačítkovou kombinací Vol+ a Power. Pak v nabídce vyberte volbu "Install Upgrade Package" a vyberte balíček Update.zip. Po dokončení aktualizace se telefon sám restartuje.
      Pokud potřebujete provést kompletní (re)instalaci nového systému (vymaže všechna uživatelská data), je k tomu potřeba kompletní image - podařilo se mi najít několik verzí (v pořadí od nejnovější): K33_S231_171114, K33_S229_170908, K33_S223_170610 [cca 1,5 GB] a dále balíček flashovacích utilit QPST Tool s USB ovladači od Qualcommu [60 MB]. Aktualizovat na oficiální Android 7.0 doporučuji též před instalací LineageOS, kvůli aktualizaci TrustZone, nicméně kontrola verzí se dá obejít. Zde je postup kompletní instalace:
QFIL flashing QFIL done
QFIL flashing QFIL done

Rootnutí a instalace LineageOS

      6.11.2020 Pokud chcete používat novější Android, nezbývá než se poohlédnout po LineageOS, což je nástupce CyanogenModu. Aktuálně jsou k dispozici tyto řady (já jsem šel do poslední verze 17.1): Nyní se podíváme, jak LineageOS na telefon nainstalovat. Postupně je potřeba provést kroky odemknutí bootloaderu, instalace TWRP, instalace LineageOS a případně ještě rootnutí.Zpět

Aktualizováno 13.11.2020 v 13:50

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat