24.10.2021 Jeden známý - Logout mě požádal o opravu své historické základní desky Asus P/I-P65UP5 na které kdysi provozoval server. A není to zrovna jen tak obyčejná deska, ale dvouprocesorová s oddělenou základovkou s CPU kartou. Ty se vyráběly hned ve 3 provedeních pro 3 různé generace CPU: C-P55T2D s 2x Socket 7 pro Pentia s chipsetem 430HX, C-P6ND s 2x Socket 8 pro Pentia Pro s chipsetem 440FX a C-PKND s 2x Slot 1 pro Pentia II s chipsetem 440FX. Základovka na sobě nese southbridge intel 82371SB (PIIX3), I/O APIC intel S82093AA, SuperIO Winbond W83877F, PLL IC Works W49C65-03H, RTC Dallas DS12B887, KBC, FlashROM s Award BIOSem 4.51PG (ten je pro každou CPU kartu potřeba jiný), 8 slotů na dlouhé SIMM, PCI a ISA sloty (jeden PCI slot má rozšíření Asus Media Bus do kterého lze strčit kombinovanou VGA + zvukovku), atd.
Tato deska je dnes velmi raritní a prodává se na eBay za dosti vysoké sumy, tak by stálo za to ji zkusit oživit. Po zapnutí je úplně mrtvá a na POST kartě se nezobrazí žádný kód, pouze svítí LEDky CLK a FRAME. Když jsem ji mnohonásobně resetoval přes tlačítko nebo vypnutím/zapnutím, tak se občas objevil POST kód C1h (detect memory) nebo C5h (call chipset hook to copy BIOS back to E000 & F000 shadow RAM). Schéma této základovky jsem nesehnal, ale našel jsem aspoň schéma jiné desky pro Socket 7 s chipsetem intel 430HX. Postupně jsem vyzkoušel:
- Otestoval jsem CPU kartu C-P55T2D v jiné základovce a funguje.
- Zkontroloval jsem opticky desku, jestli není někde nějaký zkrat, přeškráblá cesta nebo upadlé SMDčko - vše se zdá být OK.
- Propájel jsem vývody PLL, southbridge U21, SuperIO U6, I/O APICu U28 - žádná změna.
- Změřil jsem osciloskopem výstupy PLL a bylo vidět, že všechny hodiny generuje správně.
- Zkoumal jsem osciloskopem signály na paměti BIOSu a nezjistil žádnou aktivitu sběrnice. Navíc jsem zjistil na A10 a A11 nějaké podivné úrovně kolem 1 V. Ty vedly na budič U19 74LS245, který jsem vyměnil, ale žádná změna. Pak jsem si teprve uvědomil, že budič má neaktivní OE#, takže výstupy jsou ve stavu Hi-Z a napětí tam může plavat. Divné je, že stejná úroveň byla i na vstupu budiče, který je přímo připojen k southbridge. Pokud je držen reset (resp. krátce po zapnutí), tak je zde vysoká úroveň. Po mnoha resetech se občas náhodně podařilo navodit stav, kdy adresová sběrnice FlashROM ožila a začla čítat, avšak nebylo vidět žádné CE# a OE# signály (také žádný POST kód).
- Zkoumal jsem osciloskopem signály na southbridge. Zejména jsem se zaměřil na vstupní pin PWROK (126), který je jediným resetovacím vstupem a měl by jít přes nějaké hradlo na signál PWRGOOD z PC zdroje a na reset header. Napětí po zapnutí nebo uvolnění resetu vždy skočí na H, takže v pořádku. Dále jsem koukal na piny SYSCLK (out), PCICLK (in), OSC (in), CPURST (out), RSTDRV (out) - OK, piny BIOSCS# (out) a MEMR# (out) neaktivní, pouze náhodou když naskočil POST kód, tak zde proběhla nějaká aktivita. Pin FERR# (in) byl občas aktivní. Nevím co by ještě mohlo funkci southbridge blokovat, přijde mi nějaký nakoplý, tak ho zkusím vyměnit.
- Objednal jsem na eBay náhradní southbridge intel SB82371SB za 9,90$, tak jsem zvědav, jaké mě čeká peklo z proclením.
- 17.12.2021 Konečně dorazil náhradní southbridge z eBay. Už jsem pomalu ani nedoufal. Podle sledování zásilky trvala přeprava z Číny do ČR 10 dní a pak to někde u nás dalších 5 týdnů leželo, aniž bych dostal nějaké oznámení. Když jsem byl dnes vyzvednout jinou zásilku (destičky z JLCPCB), tak mi paní na poště řekla, že tam má na moje jméno ještě jeden balíček. Clení jsem tedy řešit nemusel, prodejce měl IOSS. Southbridge jsem vyměnil, s napětím zapnul desku a nic, takže chyba je někde jinde. Náhodou jsem přišel na to, že když desku silně prohnu v rohu u konektoru klávesnice, tak asi v 1 z 20 případů začne startovat a skončí POST kódem 0Eh.