Pocket PC iPAQ h2210
27.6.2006 K PDA jsem se dostal tak trochu oklikou. Vždy se mi více líbily kapesní počítače s plnou klávesnicí jako např. ATARI portfolio (které mám dodnes), PSION 3x a 5x, HP 200LX (které jsem marně sháněl), či HP Jordana (kterou jsem měl půjčenou od kamaráda a hrál si na ní s Linuxem a WiFi). Později jsem si chtěl pořídit nějaký MP3 přehrávač do nějž by šly strkat CF karty, které používám do foťáků. Na trhu je spousta přehrávačů s interní pamětí nebo na xD/SD/MMC karty, ale jen minimum na CF karty. Od kolegy jsem měl půjčený přehrávač Diva MP3 na CF, jenžeten je už dosti zastaralý a s minimem funkcí. Při hledání na Internetu jsem našel, že řada lidí si MP3 přehrává na PDA, které lze použít i na spoustu dalších věcí. Po přečtení řady recenzí a projití inzerce jsem se nakonec rozhodl pořídit si starší iPAQ h2210 z druhé ruky, který je vybaven CF a SD slotem a má vcelku kvalitní zvukový výstup na 3,5mm jack.
iPAQ h2210 je PDA založené na rychlém procesoru ARM XScale a operačním systému Microsoft Windows Mobile 2003SE (vychází z Windows CE 4.2). Ovládá se pomocí dotykového podsvětleného displeje s QVGA rozlišením (240 x 320), pětisměrného tlačítka a dalších 4 jednoduchých tlačítek. Interní Flash paměť je velmi malá, takže přídavná paměťová SD/CF karta je nutností. Karty lze samozřejmě používat i obě najednou. Operační systém rozumí souborovému systému FAT16 i FAT32 s dlouhými názvy souborů. Není problém ani s kartami větších kapacit (v současnosti používám 16GB CF kartu Transcend). PDA je vybaveno zvukovým kodekem s výstupem na sluchátka a malý vestavěný reproduktor. Nechybí ani mikrofon, takže lze PDA použít jako záznamník (kvalita nahrávání je na velmi dobré úrovni). Pro komunikaci s okolním světem je h2210 vybaven bezdrátovým BlueTooth, IrDA (lze použít i pro dálkové ovládání spotřební elektroniky) a systémovým konektorem, který se připojuje do synchronizační kolébky. Ten obsahuje USB 1.1 (bohužel nepodporuje protokol Mass Storage), sériovou linku RS232 (12V úrovně) a přívod napájení. Zde je souhrn základních technických parametrů:
CPU: intel XScale PXA255 @400 MHz; 1,0 - 1,3 V; 32-bit, MMU, DSP Paměť: 64 MB SDRAM, 32 MB NAND FlashROM K9F5608U0A Paměťové sloty: SD(IO), Compact Flash II Displej: transflexní podsvětlený 3,5" TFT LCD Rozlišení: 240 x 320 / 65536 barev; 0,24 mm pixel pitch Rozhraní: USB 1.1 (client), IrDA, RS232, BlueTooth (Widcomm stack) Audio: interní reproduktor, 3,5mm jack na sluchátka, mikrofon Napájení: 5 V / 2 A max. při nabíjení akumulátoru Baterie: LiIon akumulátor 3,7 V / 900 mAh, vnitřní záložní akumulátor Rozměry: 76,4 x 115,4 x 15,4 mm Hmotnost: 144 g OS: Microsoft Windows Mobile 2003SE FW: ROM ver. 1.10.07 Eng 3.1.2004
a pár fotek zevnitř:
Kryt PDA je vyroben ze stříbrného plastu, který je poměrně kvalitní, dobře lícuje a hned tak se nesedře. Naopak bočnice z černého pogumovaného plastu se snad na všech těchto iPAQách oloupaly. Jde však jen o kosmetickou vadu, gumu lze zpět přilepit. Stejně mám PDA 99% času zastrčené v koženém pouzdru Krusell, takže to není téměř vidět. Na displej jsem koupil ochrannou fólii, ale bohužel pozdě. Původní majitel na to nedbal a displej už byl na místech posuvníků a tlačítka zavřít poškrabaný. Taky mi před nedávnem odešlo pětisměrné tlačítko, vyčlochtal se vertikální směr. Displej podsvětlený LED diodami má 64 úrovní nastavení jasu (potmě bohatě postačí tak 30%) a díky částečně reflexnímu pozadí je čitelný i na ostrém slunci. Bílá nijak výrazně barevně neujíždí, akorát odstíny modré jsou znatelně vybledlejší, takže třeba u toho obrázku na pozadí jsem to musel trochu barevně přesytit. Na displeji je viditelný rastr bodů - holt QVGA, ale dá se na to zvyknout. Pro efekt vyhlazení lze zapnout funkci ClearType (antialiasing na úrovni RGB subpixelů, způsobuje však z principu barevné hrany). Touchscreen je citlivý a přesný. Dodávaný stylus je celoplastový. Zvukový výstup na sluchátka má minimální šum, ani jsem si nevšiml žádných ruchů za běhu systému. Hlasitost je na normální poslech až až a v ovládacích panelech lze v několika krocích nastavit basy / výšky. Výdrž baterií nebudu posuzovat, neb LiIon akumulátor je po těch letech už v rozkladu (s novou by to mělo být asi 5 hodin), nicméně na moje běžné používání to ještě stačí. Dobu provozu při přehrávání hudby lze znatelně prodloužit vypnutím displeje. Další podrobnosti viz recenze na CE4YOU.
Windows Mobile 2003SE spolu s přidanými aplikacemi zabírají skoro celou 32MB FlashROM. Zbylých asi 3,5 MB je volně k dispozici jako permanentní úložiště a mapuje se do adresáře \iPAQ File Store. Všechna uživatelská nastavení, registry systému a aplikace, které nejsou nainstalované na kartě nebo v úložišti, se ukládají do RAM, z které ubírají nezanedbatelnou část. Pár MB RAM se používá pro cachování systémových programů z FlashROM (NAND Flash neumožňuje přímé provádění kódu, ale musí se překopírovat do RAM a tam spustit) a zbytek (sotva polovina) zbyde pro běh uživatelských programů. Více o typech pamětí na Pocket PC zde. Soubory v ROM i RAM jsou na témže filesystému. Prioritu mají soubory v RAM, tzn. že pokud např. nějaká záplata přepíše DLLku Windows, která je v ROM, tak je pak vidět jen nová verze souboru umístěná v RAM. Po jejím smazání se zas objeví původní ROM verze. Soubory v ROM nelze běžně měnit, pouze speciálním programem na update firmware, viz aktualizace na webu HP.
Z předchozího vyplývá jeden zásadní fakt. Pokud dojde k úplnému vybití baterií (uvnitř je ještě jedna malá baterie, která vydrží asi hodinu při vyjmutí nebo vybití hlavní baterie), tak dojde ke kompletní ztrátě nastavení a instalovaných programů v RAM, což může být dosti nepříjemné. Samotná SDRAM potřebuje neustále občerstvovat data i ve vypnutém stavu a tím odčerpává energii z baterie. Takže pokud se PDA tak 1 do týdne nedobije, tak smůla. Naopak výhoda je v tom, že z RAM se programy spouští znatelně rychleji. Nezbytnou součástí softwarové výbavy je tak program na zálohování. To lze provézt buď na PC pomocí programu M$ ActiveSync nebo přímo na PDA programem iPAQ Backup na paměťovou kartu. ActiveSync slouží zejména pro synchronizaci dat a zpřístupnění souborů z PDA na PC (bohužel neumí PDA mapovat jako disk, lze aspoň použít pluginy do souborových manažerů FAR nebo Servant Salamander) a také umí vytvořit a obnovit plnou zálohu PDA. Klíčem k úspěchu obnovení zálohy je nastavení stejného regionu, který byl nastaven při vytváření zálohy (při hard resetu se nastaví defaultně tuším USA a já měl zálohu s nastaveným regionem ČR, hehe). Program iPAQ Backup nevytváří zálohu úplně na 100%, po obnovení mi chyběly nějaké položky v nabídce start, takže doporučuju program SPB Backup 1.6.3, který vytváří samoinstalační záložní balíčky a funguje opravdu dobře.
Ještě se zmíním blíže o RESETu. Pokud PDA přestane reagovat nebo je moc zaflákaná paměť a nejde uvolnit, tak použijeme typicky soft reset - tzv. "dloubnutí do zad" stylusem do zapuštěného tlačítka na zadní straně poblíž systémového konektoru. Tento měkký reset nemá žádné fatální následky. Všechna nastavení, registry a programy v RAM zůstanou zachována. Pokud ovšem vlivem např. instalace nějaké zlé aplikace PDA ani nenaběhne a nejde to odinstalovat, nebo se prostě něco pokazí a potřebujeme PDA uvést do výchozího továrního stavu, tak je potřeba provést hard reset - tzv. "opičí trojhmat". Ten spočívá v současném stisku krajních dvou tlačítek (kalendář a iTask) a reset tlačítka vzadu. Ty je třeba chvilku držet dokud se PDA nevypne. Pak všechny tlačítka uvolníme a dloubnutím do resetu PDA znovu zapneme. Pak se po startu objeví uvítací obrazovka a kalibrace touchscreenu atd.
Pro Windows Mobile je dnes dostupná spousta aplikací, tak uvedu jen pár těch, co často používám a přijdou mi užitečné. Nejzajímavější z bonusových aplikací přímo v ROM je program Nevo. Ten s využitím IrDA promění PDA v univerzální dálkový ovladač na spotřební elektroniku. Podporuje spoustu zařízení a další definiční soubory lze dohrát z webu. Dokonce ho lze použít i jako dálkovou spoušť pro digitální zrcadlovky Canon EOS 350D a 300D. Zde jsou ke stažení potřebné soubory. Nejpoužívanější je pak prográmek iTask na přepínání běžících aplikací, který se vyvolá pravým tlačítkem. Nemá žádné extra funkce, ale postačí. Dále v ROM najdeme klasiky jako Pocket Word, Excel, Windows Media Player, kalkulačku prohlížeč obrázků a dvě hry. V balení také nechybí česká lokalizace InterWrite od SunnySoftu.
Než se zmíním o dalších programech třetích stran, probral bych nejdříve postup instalace programů do PDA. Existují 3 typické způsoby. U větších programů je to obvykle instalační program EXE, který se spouští na PC a nejprve ze sebe vybalí instalační balíček CAB a ten (správnou verzi pro dané PDA) pak následně prostřednictvím ActiveSync přenese na PDA, kde proběhne jeho instalace. Druhá možnost je získaní přímo balíčku CAB, který do PDA dostaneme třeba přes paměťovou kartu. Obvykle bývá ke stažení více CABů pro různé platformy (ARM, XScale, SH3, MIPS, ...) a různé verze OS (WM 2003, WM5, WM6, ...) a je třeba vybrat tu správnou pro konkrétní PDA. Výhoda je, že máme takto instalačku vždy po ruce i mimo dosah PC (a není už třeba ActiveSync). Ve třetím případě malých utilitek, které nevyžadují další nastavení systému a záznamy v registrech, se dodává EXE soubor přímo pro danou platformu a OS. Instalace CABů má však svoje úskalí. Nebyl by to ani Microsoft, kdyby svým uživatelům nějak nezavařil. Při instalaci CABu se systém zeptá na umístění instalované aplikace, ovšem jen na úrovni karta, RAM nebo úložiště. Nelze nastavit cestu pro cílový adresář, což zejména na kartě způsobí po čase totální chaos. Navíc ještě CAB po instalaci vymaže. Naštěstí nějaká chytrá hlava přišla s programem CabInstl 1.04, který učiní těmto nepřístojnostem přítrž. Dovolí nastavit plnou cestu, zabrání smazání CABu a asociuje tuto příponu na sebe. Takže tento prográmek doporučuji nainstalovat jako první. Všechny programy pak sypu do \CF Card\PDA.
Výše jsem zmiňoval, že PDA nepodporuje USB Mass Storage - to řeší program Softick Card Export II, který zpřístupní ROM úložiště a kartu ve slotu jako výměnný disk. Po jeho instalaci přibyde na ploše ikonka, kterou lze rychle přepínat, zdali má být aktivní ActiveSync nebo Mass Storage. Rychlost přenosu souborů dosahuje nějakých 350 kB/s, takže pro větší objemy dat je lepší použít čtečku karet. Na plochu by se taky slušel nějaký indikátor stavu baterie. Těch existuje spousta, já používám minimalistický Accu Check 1.1. Pro ruční řízení frekvence procesoru (a tím i spotřeby) můžu doporučit program XCPUScalar. Pro další ladění a šťourání systému se hodí programy jako např. Pocket Mechanic Pro, Pocket Hack Master, SKTools, MemMaid... Nezbytností je pro mě také nějaký rozumný správce souborů, tedy žádný průzkumník, ale poctivý 2-panelový (apoň virtuálně) filemanager. Asi to nejlepší a navíc zdarma a česky je Total Commander/CE. Za vyzkoušení stojí i CE FileCommander. Na přehrávání audia, videa a flashe používám PocketMusic, TCPMP, nověji Core Player a Bryht Flash Player a na prohlížení obrázků XnView Pocket. Na brouzdání webu je asi nejlepší Opera a na chatování Agile Messenger. Pro připojení přes telnet, SSH, či terminálovou sériovou linku používám mToken a PockeTTY. Při cestování se hodí mít jízdní řády IDOS PPC a slovník SlovoEd. A samozřejmě navigační software a mapy. Pro turistiku se výborně hodí OZI Explorer CE, který má i většího bráchu na PC. Pro OZI se dá najít spousta zkalibrovaných map ve formátu OZF2 nebo OZFX3, které jsou vhodné i k prohlížení na PDA. Do auta pak TomTom Navigator. Jednoduchou kalkulačku Windows obstojně nahradí Calc 98 a pro fajnšmekry TI Pocket Emulator - emulátor grafických kalkulátorů TI-8x, 92 od Texas Instruments. Vědátorům nesmí chybět periodická tabulka prvků Periodic Table a převodník jednotek ConverterCE Pro. Pro astronomy tu máme planetárium Andromeda Sky View nebo Pocket Stars.
Pro Windows Media je také spousta her. A nechybí ani porty klasiky jako Wolfenstein 3D, Doom, Quake, Quake II, Quake III Arena CE, Duke Nukem 3D, Shadow Warrior a další. Řadu starších PCčkových her lze zprovoznit v emulátoru DOSBox 0.63. Horší je to s ovládáním FPS her, už jsem si moc zvyknul na myš...
Také jsem se pokusil naprogramovat pár jednoduchých konzolových prográmků v GCC. Pro překlad na PC slouží CEGCC a přímo na PDA lze spouštět Pocket GCC. Pro běh konzolových aplikací je potřeba ještě nainstalovat podporu příkazové řádky a interpret příkazů PocketConsole. Pro CEGCC jsem našel i grafickou knihovnu SDL a zvukové knihovny MAD (MP3) a Tremor (OGG), tak až se budu nudit, zkusím naprogramovat něco lepšího.
28.10.2006 V práci jsem dostal na hraní GPS modul Fastrax uPatch100 s chipsetem Sony CXD2951-GL4 (citlivost na úrovni někde mezi chipsety SiRF II a III) a tak mě hned napadlo ho připojit k PDA pro účely navigace. GPS modul komunikuje přes sériový port bez HW řízení toku (pouze linky RxD, TxD) 3,3V logikou. PDA má na systémovém konektoru vyveden plný sériák RS232 s 12V logikou, viz následující popis zapojení systémového konektoru (pohled na iPAQ [" 1...22 "] ):
pin signál popis 1 ADP_IN napájení z adaptéru 5 V DC / 2 A 2 ADP_IN 3 ADP_IN 4 ADP_IN 5 RSVD rezerva (nezapojovat) 6 DCD RS232 - DCD< 7 RxD RS232 - RxD< 8 TxD RS232 - TxD> 9 DTR RS232 - DTR> 10 GND zem 11 DSR RS232 - DSR< 12 RTS RS232 - RTS> 13 CTS RS232 - CTS< 14 RI RS232 - RI< 15 GND zem 16 NC nezapojeno 17 USB_DET USB 1.1 detekce 18 NC nezapojeno 19 D+ USB 1.1 (client) D+ 20 NC nezapojeno 21 D- USB 1.1 (client) D- 22 GND zem
Musel jsem tedy vyrobit převodník úrovní s MAX2320, který jsem nacpal do krytky DSUB-9 konektoru. Další problém je, že na systémovém konektoru není nikde vyvedeno napájení, takže nezbylo než připojit externí baterii ze 3 NiMH článků (3,6V). K PDA jsem dostal pouze synchronizační kolíbku k PC, ale žádný sériový kabel. V balení však byla nabíjecí redukce s potřebným protikusem systémového konektoru a naštěstí se všemi piny. Takže jsem konektor opatrně rozlousknul (je rozebiratelný), připájel 3 potřebné vodiče RxD, TxD, zem a vyvedl je na klasický DSUB-9 konektor. To se bude hodit i pro připojování dalších zařízení komunikujících po seriáku. Celé se to propojuje trochu komplikovaně, ale funguje to :)
3.7.2007 jsem si k PDA pořídil BlueTooth GPSku Nokia LD-3W s chipsetem SiRF III. Bez drátů je to přece jen o poznání pohodlnější. Je o něco větší než krabička od sirek. K napájení používá standardní LiIon akumulátor BL-C5 pro mobily Nokia. V balení byl akorát nabíjecí adaptér na do auta (12 V cigareťák), jinak lze použít nokiáckou nabíječku AC-4E. Výdrž na plné nabití je asi 15 hodil trvalého provozu. Citlivost je výborná, není problém chytnout pozici v místnosti s okny (pokud zrovna nejsou pokovená). Při turistice stačí GPSku hodit do vnější kapsy batohu nebo do náprsní kapsy a na volném prostranství jede z 6 - 8 satelitů. Co jsem měl možnost tuto GPS porovnat s jinými GPS moduly, tak patří rozhodně k těm lepším. Komunikace s PDA je bez problémů. Po zapnutí GPS a BlueTooth na PDA by se mělo najít zařízení Nokia LD-3W se službou sériový port. Při prvním spojení je třeba zadat párovací PIN kód 0000. Pak už lze v libovolné aplikaci, např. OZI Explorer CE, otevřít sériový port COM8 na rychlosti 9600 baudů a měly by se začít chrlit NMEA sentence. Pro analýzu GPS dat používám šikovný prográmek u-center mobile.
17.6.2008 jsem si koupil nový a výkonnější iPAQ 214, ten starý jsem odložil do krabice a nechám si jej jako zálohu.