Doom

      Po úspěchu první střílečky Wolfensteina 3D vydal id Software koncem roku 1993 hru Doom, která se stala známou legendou. Děj je tentokráte zaměřen do daleké budoucnosti na základnu UACu na Marsu, který se mimo jiné zabývá tajným výzkumem teleportace mezi Marsem a jeho měsíci Phobos a Deimos. Jednou se ale něco zvrtlo a z teleportů počaly vylézati monstra pekelná. Lidé byli zabiti nebo se změnili v zombie. A na vás je samozřejmě ten bordel vyčistit. K tomu je celkem slušná paleta zbraní, kde je zajímavým nápadem motorová pila, dále celkem klasika brokovnice, rotační kulomet, raketomet až po vše ničící BFG9000 AKA Big Fucking (nebo Fragging) Gun. Doom obsahuje celkem 3 epizody po 9 levelech ve kterých pobijete mraky nepřátel. V později vydané verzi Ultimate Doom je ještě 1 epizoda navíc. Doom si na nic nehraje, je to prostě instantní akce, kde nehnete prst ze spouště. K tomu příjemně sedne ambient/metal/hard-rocková MIDI hudba která dodá na atmosféře.
      Engine byl napsán od základu nový a přinesl veliký pokrok proti Wolfovi. Zejména padlo vertikální prostorové omezení, dramaticky se zvětšila komplexnost scén, které nabyly vázané na žádný rastr, texturování všech povrchů (tedy i stropů a podlah), proměnné osvětlení a stínování, které umocnilo hororovou atmosféru temných zákoutí... Přitom hardwarové nároky se příliš nezvýšily, stačila rychlá 386 nebo 486 s 4MB RAM. Myslím, že zde id Software předvedl typickou ukázku jak z daného hardware vyždímat maximum, bohužel to moc nelze tvrdit o jejich posledním počinu Doom 3.
      Vyčerpávající info o Doomu najdete na Wikipedii a k tomu jedno zajímavé video o umělé inteligenci nepřátel. Hru si můžete stáhnout zde a zdrojové kódy pro Linux z FTP id Softu. MIDI hudba ze hry a přehled potvůrek je tady.
      22.7.2016 Fanoušky Dooma, kterým se líbil herní soundtrack jistě potěší nový remake IDKFA: Full Doom remake album, který opravdu stojí za to i k samostatnému poslechu. Doporučuju stáhnout si kompletní balíček s FLACy, který obsahuje i WAD soubor pro novější enginy ZDoom, GZDoom, Zandronum. Další pěknou hudební hříčkou je koncert elguitarToma DooM Concert - Knee Deep In Metal, kde jsou na videu živí hudebníci posazeni do virtuálního prostředí Dooma.

screenshot 1
Jednohlavňová brokovnice bude váš nejlepší přítel.

screenshot 2
Při přesném míření je velice účinná.

screenshot 3
Ale tak na toho Cyberdémona nasadíme trochu větší kalibr ;)Zpět

Aktualizováno 11.10.2020 v 1:44