Unreal

Doom is doomed, Duke is nuked, Quake is quaked, Unreal is real...

      Přestože tato hra pochází už z roku 1998, považuji ji za vůbec nejlepší herní dílo, které kdy bylo vytvořeno. O tom, že to není žádný brak šitý horkou jehlou svědčí 5 let usilovné práce programátorů, grafiků a hudebníků. Firemní engine původně podporoval jen softwarový a Glide render, rychle však vyšel patch pro OpenGL, Direct 3D a S3 Metal. I v součastnosti je považován za jeden z nejlepších enginů, zejména díky schopnosti pracovat s velice rozsáhlými levely v otevřené krajině. Tato hra v sobě výborně skloubila vynikající grafiku s dynamickou hudbou měnící se podle situace a temnou, místy trochu hororovou atmosférou. Autorům se též povedlo skvěle propojit futuristické lokace s historickými a volnou přírodou. Zbraně jsou taky poněkud netradiční: energetická puška ASMD, osmiranný raketomet eightball, vrhač rotujících disků razzor jack, vrhač bioslizu, šrapnelkanón a taky ostřelovačka s plynulým zoomem. Snad všechny zbraně mají dva módy střelby. Potvory jsou zde velice různorodé, od přírodní havěti (dravé rybky, vážky...) přes hbité Skaarje až po obry Titány. Ne všichni jsou nepřátelé, občas potkáte domorodce, kteří vám ukáží skrýš s nějakými užitečnostmi.
      Unreal jsem dohrál třikrát, přesto jsem se nikdy nenudil. Pokaždé jsem ho hrál na lepší konfiguraci (voodoo->TNT->TNT2) a tak jsem si vychutnával tu ještě lepší a lepší grafiku. Zkrátka hodnotím 11/10 ;-). Nyní se již připravuje Unreal II, tak se moc těším.
      Pokud si chcete změřit framerate, budete si asi muset stáhnout timedemo, pak by mělo stačit napsat do konzole "timedemo 1". Komu se zalíbila hudba, může si zkonvertovat unrealí UMX do klasických modulů (já jsem si vypálil audio CD soundtrack). A nakonec dokumentace unrealí konzole.

screenshot 1
Koloseum ve kterém se utkáte s Titánem.

screenshot 2
Obrazy na zdech.

screenshot 3
Skalní věž Sunspire Village.

screenshot 4
Sky Town.

screenshot 5
Socha na náměstí Napali Heaven.

screenshot 6
Sloup uprostřed Napali Heaven.

screenshot 7
Chrám Napali Heaven.

screenshot 8
Pevnost Velora Pass.

screenshot 9
Nejhezčí level - Nali Castle.

screenshot 10
Netopýří boss.

screenshot 11
Zničit Skaarj generátor.

screenshot 12
A královnu taky.

screenshot 13
Letíme domů.Zpět

Aktualizováno 9.7.2001 v 21:21