Teslathon 2008

      11.-12.10.2008 O víkendu se konalo u Limkeho na Moravě druhé setkání teslistů z České a Slovenské republiky. V pátek večer jsem ještě přezkoušel svůj DRSSTC driver a pečlivě zabalil teslák na dalekou cestu. V sobotu ráno mě Worlik a Jerry, kteří vezli dvě VTTC, naložili na Opatově do své káry a už jsme si to svištěli po tankodromu D1 na Brno. Orientační smysl nám nechyběl a bez většího bloudění jsme někdy kolem 2. odpoledne dorazili k Limkemu. Ten nás vřele přivítal, na verandě jsme si dali něco k pití a pokecali. Obhlédli jsme s obdivem díly asi 2 m TC ve stodole, obří toroid a precizně provedené rotační jiskřiště.
      Kolegové ze Slovenska kvůli problémům s autem ještě nedorazili a tak, abychom se nenudili, nám Limke předvedl Jacobův žebřík s MOTem. Akorát neměl zrovna dost MO kondíků na pořádné naladění MOTu do rezonance. Dále nám pustil svůj flyback plasmaglobe driver. Pomalu jsme začali vybalovat svoje tesláky. Worlik a Jerry vymotali z "plenek" svoje "miminka" - velké elektronky GU-81M, kterým se naštěstí po cestě nic nestalo a složili svoje VTTC. Na Worlikově VTTC mě zaujala patice pro GU-81M z moduritu :) a u Jerryho jsem si mohl prohlédnout originální keramickou. Já sem v dílně na stole postavil svůj TC a zapojil DRSSTC driver. Následovaly zkoušky zapojení a kupodivu to všem fungovalo na první zapojení. Ještě bylo venku dost světlo, takže výboje nebyly pořádně vidět.
      Mezitím se konečně dohrkali Slováci a vybalili svoje SGTC a DRISSTC. Aby to mělo trochu úroveň, tak jsem pustil do audiomodulátoru československou hymnu na uvítanou a výboje se rozehrály :) Pak spustil F!z:k svoji DRISSTC s H-můstkem, která zatím předvedla nejdelší výboje. Interrupterem mohl řídit frekvenci od zlomků Hz po několik kHz. Čekal jsem, že to bude větší rachot, ale bzučení výboje bylo docela snesitelné i v místnosti. Pak v tom ale nějak luplo a bylo po MOSFETech. F!z:k si stěžoval, že ST dělá šméčka, protože se jim vždycky utaví nějaká nožička :D. Byl však pohotový, rozdělal přístroj, vyndal spálené FETy (stačilo je vyšroubovat ze svorkovnic), osadil novou čtyřku a za chvilku to už zas prdělo a blejskalo. Gangster nám pustil svoji malou SGTC s legračním rotačním jiskřištěm točícím se na motorku z vypalovačky. Kluci přivezli taky nějaké MO kondenzátory a tak jsme ještě prohnali Jacobův žebřík, který s jedním MOTem a třemi MO kondenzátory paralelně vytahoval opravdu mohutné oblouky.
      Pak následovala pauza na jídlo, kdy jsme se pěkně nadlábli uzenými kuřaty a absolvovali exkurzi vinného sklípku a ochutnávku čerstvého burčáku, moštu a ovocných likérů. Venku už se mezitím setmělo a přišel čas na něco většího. Na dvůr jsme vytáhli Limkeho menší SGTC s asi 1m sekundárem. Propojení všech kabelů bylo trochu náročnější, ale nakonec se podařilo a z toroidu vyšlehly dlouhé výboje. Ve tmě byla krásně vidět i korona na ochranném kruhu nad primárem. Jiskřiště hučelo víc než cirkulárka.
      To byla jen malá ochutnávka toho, co teprv přijde. S jídlem roste chuť a tak už se na dvůr nesou díly velkého SGTC. Asi 2m sekundár a skoro 1,5m toroid působí docela výhružně, taky to dalo trochu práce všechno poskládat na sebe. Opět fáze propojování a dolaďování a už je to tady, zlatý hřeb večera, z breakoutu na toroidu se řine mohutný proud asi 2,5m výbojů. Všichni stojí v uctivé vzdálenosti. Bereme do rukou zářivky, které svítí i 7 m daleko od TC. Limke postavil asi 2 m před TC improvizovanou Faradayovu klec ze dvojáku a kusu kovového pletiva. Kdo chtěl, mohl si vlízt za pletivo a užít si blesky pořádně z blízka. Je to zvláštní pocit, když vám takové výboje práskají 10 cm před obličejem, avšak není nic cítit. Lze tak pozorovat všechny detaily, jak výboj postupuje, kroutí se a zase mizí. Ještě jsem v životě na vlastní oči nic takového neviděl, prostě nádhera. Ti odvážnější si na sebe berou oblek z jemné kovové síťoviny a nechávají práskat přímo do sebe.
      Když jsme se obří TC dost nabažili, přišla na řadu zas F!z:kova DRISSTC, tentokráte venku. Ve tmě byly konečně výboje vidět v celé své kráse. Různě jsme blbli s taháním výbojů do rukou a zářivek, pak jsme dali i jednu zářivku na toroid, ale asi došlo k rozladění obvodu a ozvala se rána a skrze větráky vylétly ven jiskry - další čtyřka FETů v prdeli :) Náhradní ještě byly, ale už se to nechtělo nikomu vyměňovat. Tak jsem šel zas jiskřit já se svojí DRSSRC a pouštěl jsem z PDA do audiomodulátoru různé chiptuny a výboje nám pěkně hrály. Pak jsme blbli s žárovkama (plasmaglobe), ale po chvíli tahání oblouků se můj polomost odporoučel a místnost náhle potemněla. Museli jsme jít hledat pojistky na baráku. Kupodivu malá trubičková pojistka T 6,3 A v přístroji přežila bez úhony. Myslel jsem, že se odporoučely IGBT (náhradní jsem sebou stejně neměl), ale jak se později ukázalo, tak shořely jen ochranné varistory na napájecí větvi můstku a následně diody v tyristorovém regulátoru. Během pár dní jsem uvedl driver plně do provozu s trojicí výkonnějších varistorů. Takže je vidět, že short-circuit rated IGBT od Fairchildu opravdu něco vydrží, bohužel tento typ už se přestal vyrábět.
      Po skonu našich SSTC jsme si šli hrát s Gangsterovou a Markovou SGTC. V trochu veselejší náladě jsem si sáhnul zářivkou na výboje té větší SGTC a dostal trošku průklep, pěkně mě zabrněl palec na noze jak to sjelo do země :) Ale veselí taky netrvalo věčně, protože se Gangsterovi rozbilo zbastlené rotační jiskřiště. Zkoušeli jsme to sice přes Limkeho cirkulárku, ale to moc nefungovalo. Jediné, co zůstalo stále v provozu, byly Jerryho a Worlikovy VTTC, kterým se akorát pěkně červenaly anody GU-ček :) Po dokonalém vyžití z tesláků jsme ještě popili a pokecali a šlo se spát.
      Druhý den ráno jsme se nasnídali, pobalili všechna zařízení a vydali se s Jerrym a Worlikem na dlouhou cestu zpět. Asi ve 4 jsme byli v Praze, kluci mě hodili na metro a pokračovali dál. Akci přežili všichni ve zdraví a všem se líbila. Tak zas někdy příště na dalším setkání... Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

F!z:kova DRISSTC
F!z:kova DRISSTC

F!z:kova DRISSTC
F!z:kova DRISSTC

Jerryho a Worlikova VTTC
Jerryho a Worlikova VTTC

RayeRova DRSSTC
RayeRova DRSSTC

Gangsterova malá SGTC
Gangsterova malá SGTC

Gangsterova a Markova velká SGTC
Gangsterova a Markova velká SGTC

Limkeho SGTC 1
Limkeho SGTC 1

Limkeho SGTC 2 - Faradayova klec
Limkeho SGTC 2 - Faradayova klec

Limkeho SGTC 2 - lighting man
Limkeho SGTC 2 - lighting man

Limkeho SGTC 2 - lighting man
Limkeho SGTC 2 - lighting man

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2010

      6.-8.8.2010 Po dvou letech mi to opět časově vyšlo tak, že jsem se mohl zúčastnit v pořadí již 5. setkání teslistů - Teslathon 2010 u Limkeho na Moravě. Jelikož jsem v minulých letech neměl na bastlení tesláků moc čas, neměl jsem kromě rozestavěné a nedoladěné VTTC III v podstatě nic nového. Ale napadlo mě, že bych mohl vzít kromě osvědčené klasiky s DRSSTC audio driverem i svůj mikroteslák s ISSTC driverem ve třídě E, který jsem se rozhodl 3 dny před odjezdem během 2 nocí ubastlit. Byla to rychlovka, takže zapojení na kus univerzálního plošňáku a ještě jsem k tomu musel tahat frekvenční generátor, ale pracovalo to na první zapnutí a myslím, že to výsledkem nezklamalo.
      Tentokrát jsme na Teslathon vyrazili už v pátek odpoledne. Mě a Dejva vyzvednul Worlik a spol v Praze na Opatově a celkem v 5-ti lidech jsme se i s tesláky nasardinkovali do malého Fiátku, hlavě že to jelo i když trochu líně :). Navigaci sichrovaly dvoje GPS, takže jsme nikde nebloudili. Cestou nás potkalo několik lijáků, naštěstí se pak chmurné předpovědi počasí nevyplnily a o víkendu už nepršelo. K Limkemu jsme dorazili někdy večer za šera a pak přijel ještě LTX s autem plným tesláků. Společně jsme zašli do hospůdky na dlábec a pivko. V noci dojeli kluci ze Slovenska, pokecalo se a šli jsme spát.
      V sobotu dopoledne dorazil zbytek účastníků, vybalili jsme tesláky a začalo se jiskřit. Pro mě tam bylo hodně novinek. Zejména pak LTXova precizní práce. U své ISSTC však musel dvakrát měnit IGBT, což ale zvládal v pohodě, neb měl vývody trandů chycené ve svorkovnici. Oku lahodil i nádherně provedený Milanův SGTC s těžkým litým hliníkovým toroidem, který párkrát málem někomu spadl na nohu. Při plném provozu se však objevil problém s přeskoky mezi patou sekundáru a prvním závitem primáru, který se ukázal být příliš blízko. Protože Milan použil na primár plný 5mm drát, nebylo možné ho jednoduše ucvaknout a tak jsme alespoň zkusili spodek sekundáru omotat izolačkou a trochu ho vypodložit, aby se vinutí posunulo nad primár. Pak už to bylo provozuschopné a po přidání ještě dvou větších toroidů to docela pěkně sršelo. Bezchybný provoz předvedly SGTC Rákosníka a LTXe. Jejich výkonu se hravě vyrovnala Denisova a Xrastinova velká DRISSTC (i tvar výbojů byl jak z SGTC). Samozřejmě nemohl chybět Limkeho velký SGTC s rotačním jiskřištěm, který stále ruluje svým výkonem skýtající úžasnou podívanou (zejména z blízka ve Faradayově kleci).
      Kromě Limkeho psů, kteří jsou už na vše zvyklí, pobíhal kolem tesláků takový malý kašpar s dřevem v ruce a měl neustálé nutkání s ním tahat výboje. Když si pak takhle sáhnul na Milanův SGTC, tak dostal pěknou kopačku, až mu to dřevo vyletělo z ruky :), ale stejně ho to od dalšího šťourání neodradilo :). Já sem dostal taky jemné polechtání, když se mi díky vtipně zapojené Limkeho zásuvce dostala na kostru DRSSTC driveru fáze (kvůli pronikání rušení mám kostru na nuláku a PE je rezervován pro VF uzemnění sekundáru). Podruhé jsem s tím na chvíli zatemnil, když se zkratem vypálila pojistka v rozvaděči, ale driver přežil letos bez úhony. Class-E microTC jsem pouštěl vždy jen na chvíli, protože se přehřívalo sekundární vinutí.
      Denisem s Markem ladili v kůlně VTTC s velkou flaškou RD2XG, z které nakonec dostali asi 35cm výboje. Dost jsem se těšil na Limkeho VTTC s GU-5b se staccato driverem, jehož výboje byly opravdu monstrózní. Zatím nejlepší VTTC, co jsem viděl v chodu. Poprvé jsem také viděl totálně vyždímanou chudinku GU-81M, která normálně žhavila (nebyly na ní vidět žádné známky poškození), ale v Mudrcově VTTC dávala sotva 3cm výboje. Po výměně za jinou lampu mu to dávalo přes 20 cm, ale šlehalo se to mezi primárem a sekundárem a nakonec odpravil i několik diod a MOT.
      Také mě velice zaujal Aybacův hrající oblouk napájený z polomůstku s audio-PWM modulací, který zněl krásně čistě. Jeho drobnou nevýhodou je, že ho venku občas zhasínal větřík. S mojím audio-DRSSTC jsme se pokusili i o stereofonní reprodukci různých MP3 a old-skool FM-synth chiptunes :) Limke akci ještě zpestřil o zábavní pyrotechniku v podobě flashe a pumy ze střelného prachu.
      Když jsme se dost nabažili blesků, zažehnul Jerry vodnici a v kůlně jsme připravili hutnou kouřovou atmosféru pro LASERovou show (můj červený 250mW LASER z DVD a LTXovo zelené 100mW LASERové ukazovátko) a kochali se obrazci vznikající na plochách z ručně rozmítaných paprsků.
      V neděli jsme ukecali Limkeho, aby nám ještě ukázal obří Marxův generátor (asi 2m PVC roura s 20-ti jiskřišti), ale nějak se ho nepodařilo nabít, u prvního jiskřiště se něco prorazilo a v PVC to jiskřilo. Po obědě jsme nabalili, rozloučili se a vyrazili domů. Limkemu děkuji za bezchybnou organizaci a zajištění jídla a pití, i ostatním za pohodovou atmosféru. Rád jsem poznal nové lidi a doufám, že se podaří něco zorganizovat i příští rok. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

vybalování tesláků
vybalování tesláků

Denisova a Markova VTTC s RD2XG
Denisova a Markova VTTC s RD2XG

Denisova a Xrastinova DRSSTC
Denisova a Xrastinova DRSSTC

Limkeho velký SGTC
Limkeho velký SGTC

Milanova SGTC
Milanova SGTC

LTXova SGTC
LTXova SGTC

LTXova ISSTC
LTXova ISSTC

Rákosníkova SGTC
Rákosníkova SGTC

Limkeho VTTC s GU-5b
Limkeho VTTC s GU-5b

Další fotky z Teslathonu zde.


Teslathon 2011

      20.-21.8.2011 VTTC s RD200B byla Mudrce, DRSSTC s chlebem na sekundaru Sedla [doplnit] Další fotky z Teslathonu sklípky na Kraví Hoře u Bořetic. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

Mudrc tahá oblouk z měřicího VN trafa
Mudrc tahá oblouk z měřicího VN trafa

Mudrcova VTTC s 2x RD200B
Mudrcova VTTC s 2x RD200B

opékání špekáčku 2000W výbojkou
opékání špekáčku 2000W výbojkou

tahání oblouku z měřicích VN traf - tráva
tahání oblouku z měřicích VN traf - tráva

plazmakoule na toroidu
plazmakoule na toroidu

Pavlovo DRSSTC
Pavlovo DRSSTC

Aybacova SSTC
Aybacova SSTC

Další fotky z Teslathonu zde.


Teslathon 2012

      18.-19.8.2012 V předvečer nadcházejícího Teslathonu jsem se ještě snažil narychlo ubastlit PWM modulátor pro napájení své DRSSTC - klasický step-down měnič s N-FETem IRFP460, buzený high-side gate driverem IR2125, řízený AVRkem, ale skončilo to fiaskem. Při malém napájecím napětí kolem 35 V to fungovalo pěkně, obdélník na gate jako vyšitý, ale po připojení na usměrněnou síť to v tichosti ihned odešlo - odporoučel se gate driver. Měl jsem 2 tyto obvody IR2125 a oba jsem celkem rychle po sobě odpravil a jelikož v je Praze není možno běžně koupit na krámě, tak tímto jsem také skončil. Nabalil jsem tedy svůj SSTC v původní podobě s tyristorovým regulátorem a těžkou tlumivkou.
      V sobotu se vyjíždělo brzo ráno. Kolem 7:15 dojel do Prahy Chlebík s Vlastou a Standa a nabrali nás do auta. Dál jsme pokračovali po tankodromu D1 do Brna, kde jsme ještě o kousek dál přibrali Aybace a jeho tesláky. Pak už jsme si to plně naloženi šinuli k Limkemu. Dorazili jsme někdy před polednem, takže po přivítání a vybalení krámů byl akorát čas na oběd, který jak je u Limkeho zvykem nemá chybu. Následovalo ladění a zkoušení tesláků, někteří ještě horečně něco pájeli nebo domotávali sekundár a na miniblešáku se přebíral různý šrot. Protože za světla moc jisker vidět nebylo, zašli jsme si na pole na mez vykosit kopřivy pomocí dusičnanové nálože :)
      Večer po setmění začla show tesláků. K vidění byla i řada novinek. Nejvíce mě asi zaujala Aybacova perfektně vyladěná VTTC s GU-81M, která s cca 30cm sekundárním vinutím vykouzlila krásné rovné 60cm výboje. I po mechanické stránce bylo toto VTTC pěkně zpracované. Dále tu měl Aybac ještě mini-VTTC s 6P45S, které dělalo zvláštní dolů zahnuté výboje jako palma. Další VTTC měl Standa s PL509, Denis s GU-81M a Mudrc se dvěma RD200B. LTX dovezl velkou ISSTC, z které nakonec dostal asi 1,5m výboje, ale pak mu šlehnul výboj dolů na primár a bylo po IGBT bloku. Slováci tu měli velkou DRISSTC, na které taky něco odešlo, ale po opravě se zas jelo vesele dál. Ani mě se problémy letos nevyhnuly, když po necelé minutě jiskření se mi začal valit z elektroniky dým. Po vyfouknutí obláčku jsem zjistil, že se line z vazebního / blokovacího svitkového kondenzátoru Tesla 1 µF / 400 V na napájecí větvi polomostu. Jelikož byl ale primár oddělen ještě rezonančním kondenzátorem, tak polomost nebyl v ohrožení. Jediná Aybacova mini SSTC s VN tranzistorem z televize ve třídě E napájená přímo ze sítě fungovala bez problémů (také s minimálním příkonem).
      Ve finále jsme vytáhli Limkeho velký SGTC s rotačním jiskřištěm a kochali se mohutnými výboji. Vlasta si vzal na sebe oblek z kovové síťoviny a vychutnal si výboje hezky z blízka. Po té pustil Mudrc svůj nový SGTC s tyčovým rotačním jiskřištěm a Richard svůj mini-SGTC s pěknou koronou kolem sekundáru. Kromě jiskření z tesláků jsme si taky potahali oblouky z VN měřicích traf, zablikali velmi výkonnou 2kJ bleskovou výbojkou a posvítili nízkotlakou sodíkovou výbojkou a HeNe LASERem. Pak se ještě debatovalo a popíjelo skoro až do rána. V neděli jsme po snídani sbalili věci, pomohli ještě Limkemu se sběrem švestek aby bylo zas na slivku a odpoledne se vydali na dlouhou cestu zpět domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

Limkeho velký SGTC - Faradayova klec
Limkeho velký SGTC - Faradayova klec

Limkeho velký SGTC - lighting man
Limkeho velký SGTC - lighting man

LTXova velká ISSTC
LTXova velká ISSTC

LTXova velká ISSTC
LTXova velká ISSTC

Aybacova VTTC s GU-81M
Aybacova VTTC s GU-81M

Aybacova mini-VTTC s 6P45S
Aybacova mini-VTTC s 6P45S

Aybacova blesková výbojka (2 kJ, ISO100, f/10)
Aybacova blesková výbojka (2 kJ, ISO100, f/10)

Denisova a Xrastinova DRSSTC
Denisova a Xrastinova DRSSTC

Denisova a Xrastinova DRSSTC
Denisova a Xrastinova DRSSTC

Mudrcova SGTC
Mudrcova SGTC

Další fotky z Teslathonu zde.


Teslathon 2013

      27.-29.9.2013 [doplnit] Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

meřicí trafa-výboje 160kV
měřicí VN trafa - výboje 160kV

meřicí trafa-test el. pevnosti pivní láhve
měřicí VN trafa - test el. pevnosti pivní láhve

Standova CW-SSTC
Standova CW-SSTC

LTXova velká ISSTC
LTXova velká ISSTC

Mudrcova VTTC
Mudrcova VTTC

Mudrcova VTTC
Mudrcova VTTC

Aybacova SSTC
Aybacova SSTC

Aybacova SSTC
Aybacova SSTC

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2014

      5.-7.9.2014 Letošní Teslathon se konal opět na Moravě u Mudrce ve sklípkách na Kraví Hoře u Bořetic. Jeli jsme ve stejné sestavě jako loni - Chleba, Vlasta, Karpi a já. V pátek odpoledne mě kluci vyzvedli z práce a někdy po 10 v noci jsme dorazili na místo. Po nás ještě po půlnoci dorazil LTX se Subrem, který měl zrovna ten večer velkou show se svým teslákem v Českých Budějovicích. Naštěstí mu nic neodešlo, takže se mohl předvést i zde. Pilo se a kecalo až někdy do svítání. Zbytek účastníků dorazil v sobotu dopoledne.
      Karpi vzal s sebou vylepšenou a zpevněnou verzi spudgunu (bramborometu) z PVC trubek a s výkonným zapalováním z elektrického paralyzéru. Dostřel dost zásadně ovlivňovala použitá palivová směs. Testovali jsme nějaký levný voňavý sprej, jenž se hned ukázal zcela nevhodný kvůli obsahu vody, propan-butanovou směs na plnění zapalovačů, kde bylo dost obtížné trefit správný poměr se vzduchem a nakonec se jako nejlepší ukázal čistič brzd s obsahem éteru, s kterým to teprve začlo pořádně lítat. Stříleli jsme na poli brambory, kukuřici a plastové láhve od jupíků s vodou, které létaly až 200 m daleko. Spudgun tentokrát úspěšně přestál několik set výstřelů během víkendu bez úhony.
      Další vysokoenergetickou atrakcí byla Richardova kondenzátorová baterie sestavená ze sérioparalelní kombinace elytů RIFA 6,8 mF / 350 V, nabíjená z usměrněného MOTu o max. energii 10 kJ. Impulsnímu proudu bylo vystaveno několik jističů, vypínač na světla a kousek pájecího SnPb drátku s kalafunovým jádrem, který předvedl opravdu efektní explozi. Všechny jističe se rozlétly na sračky a kousky drátů z cívky magnetické spouště jsme nalezli různě zabodané do lavičky, stropního trámu a dokonce jeden kousek prostřelil LTXovi plechový toroid a druhý poškrábal sekundární vinutí poblíž stojícího tesláku. Naštěstí to pak nemělo na funkci vliv. Nakonec jsme se pokusili o cancrusher (smrsknutí plechovky), ale asi bylo málo závitů na cívce a odešla hned reverzní ochranná dioda elytů, přitom plechovka to odnesla jen lehce pomačkaným povrchem.
      Večer se už dostaly ke slovu tesláky. Tentokrát se jich sešlo trochu méně, ale to na zábavě nijak neubralo. Hlavní atrakcí byl LTXův velký DRISSTC s nastavitelným interrupterem a MIDI audiomodulátorem. Hudební show byla taktéž vítaným zpestřením pro rozjařené kolemjdoucí z okolních sklípků. Akorát jedna paní si nechápavě ťukala na čelo. Další parádní konstrukcí byla Aybacova VTTC s triodou TB5-2500 krmená masivním cca 3kVA trafem na C jádru s interrupterem, která dávala asi 3/4m výboje, jenž se daly krásně chytat do ruky. Já jsem vzal jako klasiku svůj DRSSTC s audio driverem, Richard měl malý SGTC a Mudrc VTTC s 2 triodami RD200B. Slováci se pokoušeli rozjet nějaký ISSTC, který prděl pár cm výboje, ale nakonec se nějak neprezentoval. LTX ještě postavil hrající oblouk s VN trafem z televize, avšak po chvíli hraní se mu zavařil tranzistor a byl konec. Pak zas bylo popíjendo ve sklípku zakončené nočním orientačním pochodem na rozhlednu a v neděli odpoledne cesta domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

baterie kondenzátorů 10 kJ a rozstřelený jistič
baterie kondenzátorů 10 kJ a rozstřelený jistič

exploze jističe - test zkratové odolnosti
exploze jističe - test zkratové odolnosti

exploze pájecího SnPb drátku
exploze pájecího SnPb drátku

Aybacova VTTC s TB5-2500
Aybacova VTTC s TB5-2500

Aybacova VTTC s TB5-2500
Aybacova VTTC s TB5-2500

Aybacova VTTC s TB5-2500
Aybacova VTTC s TB5-2500

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2015

      11.-13.9.2015 V pátek odpoledne jsme měli zrovna firemní grill-párty, kde jsem se příjemně naladil, po šesté mě vyzvedli Karpi s Vlastou a vyrazili jsme směrem na jižní Moravu do Bořetic. Když jsme v noci dorazili, zábava už jela v plném proudu. Letošní Teslathon poprvé navštívila i pražská divize teslistů z brmlabu (Mrkva a Chido), kteří s sebou přivezli velký DRSSTC s audiomodulací (MIDI kontrolérem). V rozjařené náladě jsem si hned zářivkou sáhnul na výboje z tohoto tesláku, až mě zabrněly palce u nohou :) Ve sklepě pobublával burčák, tak bylo co pít a o čem povídat.
      V sobotu dorazil zbytek účastníků. Aybac dovezl luxusní VF audio-VTTC s tetrodou RE125C, které mělo krásně čistý zvuk. Limke vyrobil Wimshurstovu indukční elektriku s leydenskými lahvemi. Richard dovezl zase svou monstrózní 10kJ kondenzátorovou baterii, ale po několika prásknutích došlo k nehodě a z jednoho elytu vystřelilo víko. Naštěstí to nikoho netrefilo do kedlubny a tak jsme s tím radši dál neblbli. Nemohl chybět ani Karpiho bramborgun s již osvědčeným čističem brzd pro střelbu všeho možného po poli. Máca oškvařil nějaké brambory a párek mohutnými oblouky ze svých MOTů. Večer pak patřil hlavně oběma velkým DRSSTC LTXe a brmlabáků, přes které se přehrávali MIDI skladby. LTXovi pak ale prsklo MMCčko. Nechyběla ani pyrotechnika, zejména termitové slože a hrnečku vař (karbid vápenatý v sudu s jarovou vodou).
      Já jsem vzal jako obvykle svůj DRSSTC s audio driverem. Při tahání oblouků se mi zas šlehly transily na napájecí větvi a po jejich odstranění odešly i IGBTčka. Ve sklípku jsme ještě sršeli s Karpiho SGTC, které přežilo bez úhony. V neděli jsme poklidili bordel, nabalili a odpoledne vyrazili domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

bouchlý kondenzátor RIFA 6800uF-350V
bouchlý kondenzátor RIFA 6800µF/350V

Wimshurstova indukční elektrika
Wimshurstova indukční elektrika

Aybacova audio-VTTC s RE125C
Aybacova audio-VTTC s RE125C

MOTy vs párek
MOTy vs párek

karbid-hrnečku vař
karbid-hrnečku vař

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

brmlab audio-DRSSTC
brmlab audio-DRSSTC

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2016

      16.-18.9.2016 V pátek odpoledne Teslovy 160 narozeniny hojná účast, bez LTXe, spousta nových tváří. sešlo se hodně VTTC, 4 s GU-81M, jedna se čtyřmi GU-81M, kterou se ale nepodařilo úplně vyladit, Radkova VTTC s PL509. SSTC ve třídě E - Milan, Koval pavlova DRSSTC odpal trandů brmlab nově navinutý sekundár karbid, hořčík, termit pro změnu jsem vzal svůj mini SGTC vyzvedli Karpi s Vlastou a vyrazili jsme směrem na jižní Moravu do Bořetic. Když jsme v noci dorazili, zábava už jela v plném proudu. Letošní Teslathon poprvé navštívila i pražská divize teslistů z brmlabu (Mrkva a Chido), kteří s sebou přivezli velký DRSSTC s audiomodulací (MIDI kontrolérem). V rozjařené náladě jsem si hned zářivkou sáhnul na výboje z tohoto tesláku, až mě zabrněly palce u nohou :) Ve sklepě pobublával burčák, tak bylo co pít a o čem povídat.
      V sobotu dorazil zbytek účastníků. Aybac dovezl luxusní VF audio-VTTC s tetrodou RE125C, které mělo krásně čistý zvuk. Limke vyrobil Wimshurstovu indukční elektriku s leydenskými lahvemi. Richard dovezl zase svou monstrózní 10kJ kondenzátorovou baterii, ale po několika prásknutích došlo k nehodě a z jednoho elytu vystřelilo víko. Naštěstí to nikoho netrefilo do kedlubny a tak jsme s tím radši dál neblbli. Nemohl chybět ani Karpiho bramborgun s již osvědčeným čističem brzd pro střelbu všeho možného po poli. Máca oškvařil nějaké brambory a párek mohutnými oblouky ze svých MOTů. Večer pak patřil hlavně oběma velkým DRSSTC LTXe a brmlabáků, přes které se přehrávali MIDI skladby. LTXovi pak ale prsklo MMCčko. Nechyběla ani pyrotechnika, zejména termitové slože a hrnečku vař (karbid vápenatý v sudu s jarovou vodou).
      Já jsem vzal jako obvykle svůj DRSSTC s audio driverem. Při tahání oblouků se mi zas šlehly transily na napájecí větvi a po jejich odstranění odešly i IGBTčka. Ve sklípku jsme ještě sršeli s Karpiho SGTC, které přežilo bez úhony. V neděli jsme poklidili bordel, nabalili a odpoledne vyrazili domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

Temsiho a Teslatronova VTTC se 4 GU81M
Temsiho a Teslatronova VTTC se 4 GU81M

Pavlova DRSSTC
Pavlova DRSSTC

Aybacova VTTC s GU81M
Aybacova VTTC s GU81M

Milanova class-E SSTC
Milanova class-E SSTC

RayeRova miniSGTC
RayeRova miniSGTC

Vendova SSTC
Vendova SSTC

hořčík, termit a síra
hořčík, termit a síra

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2017

      22.-24.9.2017 Letošní Teslathon se konal na Moravě u Mácy, avšak tentokrát jsem se nemohl zúčastnit, protože jsme už na tento termín měli dříve domluvené sjíždění Vltavy, tak snad to vyjde příště.


Teslathon 2018

      21.-23.9.2018 Letošní Teslathon se konal pro změnu v Písku u Standy (R.I.P. Maca), účast byla menší a co vím, byly zde jen 2 velké tesláky od BrmLabáků a Pavla Picky. Já jsem zas raději využil slunné dny relaxem s lodí na Vltavě...


Teslathon 2019

      13.-15.9.2018 Po dvou letech absence jsem zas vyrazil na Teslathon, jenž se konal opět u Standy v garáži v Písku. Měl jsem v plánu dovézt VTTC s GU-81M, který však byl po řadu let v rozebraném stavu, čekajíce na přestavbu a během sobotního odpoledne se mi ho už nepodařilo zprovoznit a tak jsem radši vzal svůj malý SGTC napájený NSTčkem. Nabalil jsem to do auta a vyrazil. Dojel jsem až někdy před desátou večer, kdy už zrovna Pavel sbalil svůj velký teslák a odjížděl. Tak jsme aspoň s Richardem a Karpim provětrali naše malé SGTC (zas mi shořel jeden svitkáč dolaďovací kapacity, už je konečně budu muset vyhodit a doladit to něčím lepším), Mudrc pustil svůj VTTC s 2x RD200B a Standa znovu zprovoznil vetší DRSSTC po šlusu IGBT cihličky. Subr pak přitlačil nákupní košík s velkým VN trafem, které se kdysi povalovalo ve sklepě na ČVUT a potahali jsme si z něj obloučky. Jako proudový omezovač sloužila prodlužka na bubnu, která za provozu velmi rychle měkla - aby taky ne, když skrz ní teklo až 70A :) Nakonec to ale teplená pojistka jističe vzdala a celý areál se ponořil na chvíli do tmy. Provizorní osvětlení jsem zajistil svou baterkou s 30W LED Cree XHP70. Po nahození proudu jsme to už radši nedráždili a pokračoval přátelský pokec a popíjení někdy do 3 do rána. V neděli jsme to pak trochu poklidili, nabalili a rozjeli se domů. Já jsem pokračoval za kamarádem do Kolína na vodárenskou věž s vyhlídkou zdarma a pak jsme ještě dali výstup na 150m rádiovky v Poděbradech s neméně luxusním výhledem.

Pavlovy DRSSTC
Pavlovy DRSSTC

Karpiho SGTC
Karpiho SGTC

Mudrcova VTTC
Mudrcova VTTC

Standův DRSSTC
Standův DRSSTC

oblouk z VN trafa
oblouk z VN trafa

Další fotky a videa z Teslathonu zde.Zpět

aktualizováno 24.9.2019 v 4:50