Teslathon 2008

      11.-12.10.2008 This week the 2nd Teslaton 2008 was held in a small village in south Moravia in Czech Republic. There was joined 12 coilers & friends from Czech and Slovak Republic and performed 4 SGTCs, 2 VTTCs with GU-81M, 1 DRISSTC (MOSFET H-bridge) and my audiomodulated DRSSTC (IGBT half-bridge). We had a lot of fun with these coils but also some crashes happened. Small SGTC broke poorly made rotary sparkgap and ened with some arcing in MOT. DRISSTC exploded many times :D but was quickly repaired with a new set of four MOSFETs. My DRSSTC failed after some longer run while arcing and black-outed the room :) (onboard fuse survived but not that in house switchboard). Fortunatelly later I found that IGBT didn't failed but varistor (protecting halfbridge supply rail) was cracked and also tyristor preregulator was burnt. Currently I made it working again. When I checked availability of used Fairchild's IGBTs I unfortunatelly found that they became obsolete. VTTCs were very stable and could run several minutes without damage. That big SGTC was the most impressive TC I have ever seen live. I was about 2 m far away behind the metal fencing (see video) and observing the arcs very closely. Some courageous people took a metal-fabric jacket and let hit themselves by arcing :) So I'd like to share my photos from this session with you:

F!z:k's DRISSTC
F!z:k's DRISSTC

F!z:k's DRISSTC
F!z:k's DRISSTC

Jerry's and Worlik's VTTC
Jerry's and Worlik's VTTC

RayeR's DRSSTC
RayeR's DRSSTC

Gangster's small SGTC
Gangster's small SGTC

Gangster's and Mark's big
Gangster's and Mark's big SGTC

Limke's SGTC 1
Limke's SGTC 1

Limke's SGTC 2 - Faraday's cage
Limke's SGTC 2 - Faraday's cage

Limke's SGTC 2 - lighting man
Limke's SGTC 2 - lighting man

Limke's SGTC 2 - lighting man
Limke's SGTC 2 - lighting man


More photos and videos from Teslathon 2008 are here.


Teslathon 2010

      6.-8.8.2010 Po dvou letech mi to opět časově vyšlo tak, že jsem se mohl zúčastnit v pořadí již 5. setkání teslistů - Teslathon 2010 u Limkeho na Moravě. Jelikož jsem v minulých letech neměl na bastlení tesláků moc čas, neměl jsem kromě rozestavěné a nedoladěné VTTC III v podstatě nic nového. Ale napadlo mě, že bych mohl vzít kromě osvědčené klasiky s DRSSTC audio driverem i svůj mikroteslák s ISSTC driverem ve třídě E, který jsem se rozhodl 3 dny před odjezdem během 2 nocí ubastlit. Byla to rychlovka, takže zapojení na kus univerzálního plošňáku a ještě jsem k tomu musel tahat frekvenční generátor, ale pracovalo to na první zapnutí a myslím, že to výsledkem nezklamalo.
      Tentokrát jsme na Teslathon vyrazili už v pátek odpoledne. Mě a Dejva vyzvednul Worlik a spol v Praze na Opatově a celkem v 5-ti lidech jsme se i s tesláky nasardinkovali do malého Fiátku, hlavě že to jelo i když trochu líně :). Navigaci sichrovaly dvoje GPS, takže jsme nikde nebloudili. Cestou nás potkalo několik lijáků, naštěstí se pak chmurné předpovědi počasí nevyplnily a o víkendu už nepršelo. K Limkemu jsme dorazili někdy večer za šera a pak přijel ještě LTX s autem plným tesláků. Společně jsme zašli do hospůdky na dlábec a pivko. V noci dojeli kluci ze Slovenska, pokecalo se a šli jsme spát.
      V sobotu dopoledne dorazil zbytek účastníků, vybalili jsme tesláky a začalo se jiskřit. Pro mě tam bylo hodně novinek. Zejména pak LTXova precizní práce. U své ISSTC však musel dvakrát měnit IGBT, což ale zvládal v pohodě, neb měl vývody trandů chycené ve svorkovnici. Oku lahodil i nádherně provedený Milanův SGTC s těžkým litým hliníkovým toroidem, který párkrát málem někomu spadl na nohu. Při plném provozu se však objevil problém s přeskoky mezi patou sekundáru a prvním závitem primáru, který se ukázal být příliš blízko. Protože Milan použil na primár plný 5mm drát, nebylo možné ho jednoduše ucvaknout a tak jsme alespoň zkusili spodek sekundáru omotat izolačkou a trochu ho vypodložit, aby se vinutí posunulo nad primár. Pak už to bylo provozuschopné a po přidání ještě dvou větších toroidů to docela pěkně sršelo. Bezchybný provoz předvedly SGTC Rákosníka a LTXe. Jejich výkonu se hravě vyrovnala Denisova a Xrastinova velká DRISSTC (i tvar výbojů byl jak z SGTC). Samozřejmě nemohl chybět Limkeho velký SGTC s rotačním jiskřištěm, který stále ruluje svým výkonem skýtající úžasnou podívanou (zejména z blízka ve Faradayově kleci).
      Kromě Limkeho psů, kteří jsou už na vše zvyklí, pobíhal kolem tesláků takový malý kašpar s dřevem v ruce a měl neustálé nutkání s ním tahat výboje. Když si pak takhle sáhnul na Milanův SGTC, tak dostal pěknou kopačku, až mu to dřevo vyletělo z ruky :), ale stejně ho to od dalšího šťourání neodradilo :). Já sem dostal taky jemné polechtání, když se mi díky vtipně zapojené Limkeho zásuvce dostala na kostru DRSSTC driveru fáze (kvůli pronikání rušení mám kostru na nuláku a PE je rezervován pro VF uzemnění sekundáru). Podruhé jsem s tím na chvíli zatemnil, když se zkratem vypálila pojistka v rozvaděči, ale driver přežil letos bez úhony. Class-E microTC jsem pouštěl vždy jen na chvíli, protože se přehřívalo sekundární vinutí.
      Denisem s Markem ladili v kůlně VTTC s velkou flaškou RD2XG, z které nakonec dostali asi 35cm výboje. Dost jsem se těšil na Limkeho VTTC s GU-5b se staccato driverem, jehož výboje byly opravdu monstrózní. Zatím nejlepší VTTC, co jsem viděl v chodu. Poprvé jsem také viděl totálně vyždímanou chudinku GU-81M, která normálně žhavila (nebyly na ní vidět žádné známky poškození), ale v Mudrcově VTTC dávala sotva 3cm výboje. Po výměně za jinou lampu mu to dávalo přes 20 cm, ale šlehalo se to mezi primárem a sekundárem a nakonec odpravil i několik diod a MOT.
      Také mě velice zaujal Aybacův hrající oblouk napájený z polomůstku s audio-PWM modulací, který zněl krásně čistě. Jeho drobnou nevýhodou je, že ho venku občas zhasínal větřík. S mojím audio-DRSSTC jsme se pokusili i o stereofonní reprodukci různých MP3 a old-skool FM-synth chiptunes :) Limke akci ještě zpestřil o zábavní pyrotechniku v podobě flashe a pumy ze střelného prachu.
      Když jsme se dost nabažili blesků, zažehnul Jerry vodnici a v kůlně jsme připravili hutnou kouřovou atmosféru pro LASERovou show (můj červený 250mW LASER z DVD a LTXovo zelené 100mW LASERové ukazovátko) a kochali se obrazci vznikající na plochách z ručně rozmítaných paprsků.
      V neděli jsme ukecali Limkeho, aby nám ještě ukázal obří Marxův generátor (asi 2m PVC roura s 20-ti jiskřišti), ale nějak se ho nepodařilo nabít, u prvního jiskřiště se něco prorazilo a v PVC to jiskřilo. Po obědě jsme nabalili, rozloučili se a vyrazili domů. Limkemu děkuji za bezchybnou organizaci a zajištění jídla a pití, i ostatním za pohodovou atmosféru. Rád jsem poznal nové lidi a doufám, že se podaří něco zorganizovat i příští rok. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

vybalování tesláků
vybalování tesláků

Denisova a Markova VTTC s RD2XG
Denisova a Markova VTTC s RD2XG

Denisova a Xrastinova DRSSTC
Denisova a Xrastinova DRSSTC

Limkeho velký SGTC
Limkeho velký SGTC

Milanova SGTC
Milanova SGTC

LTXova SGTC
LTXova SGTC

LTXova ISSTC
LTXova ISSTC

Rákosníkova SGTC
Rákosníkova SGTC

Limkeho VTTC s GU-5b
Limkeho VTTC s GU-5b

Další fotky z Teslathonu zde.


Teslathon 2011

      20.-21.8.2011 VTTC s RD200B byla Mudrce, DRSSTC s chlebem na sekundaru Sedla [doplnit] Další fotky z Teslathonu zde.

Teslathon 2012

      18.-19.8.2012 V předvečer nadcházejícího Teslathonu jsem se ještě snažil narychlo ubastlit PWM modulátor pro napájení své DRSSTC - klasický step-down měnič s N-FETem IRFP460, buzený high-side gate driverem IR2125, řízený AVRkem, ale skončilo to fiaskem. Při malém napájecím napětí kolem 35 V to fungovalo pěkně, obdélník na gate jako vyšitý, ale po připojení na usměrněnou síť to v tichosti ihned odešlo - odporoučel se gate driver. Měl jsem 2 tyto obvody IR2125 a oba jsem celkem rychle po sobě odpravil a jelikož v je Praze není možno běžně koupit na krámě, tak tímto jsem také skončil. Nabalil jsem tedy svůj SSTC v původní podobě s tyristorovým regulátorem a těžkou tlumivkou.
      V sobotu se vyjíždělo brzo ráno. Kolem 7:15 dojel do Prahy Chlebík s Vlastou a Standa a nabrali nás do auta. Dál jsme pokračovali po tankodromu D1 do Brna, kde jsme ještě o kousek dál přibrali Aybace a jeho tesláky. Pak už jsme si to plně naloženi šinuli k Limkemu. Dorazili jsme někdy před polednem, takže po přivítání a vybalení krámů byl akorát čas na oběd, který jak je u Limkeho zvykem nemá chybu. Následovalo ladění a zkoušení tesláků, někteří ještě horečně něco pájeli nebo domotávali sekundár a na miniblešáku se přebíral různý šrot. Protože za světla moc jisker vidět nebylo, zašli jsme si na pole na mez vykosit kopřivy pomocí dusičnanové nálože :)
      Večer po setmění začla show tesláků. K vidění byla i řada novinek. Nejvíce mě asi zaujala Aybacova perfektně vyladěná VTTC s GU-81M, která s cca 30cm sekundárním vinutím vykouzlila krásné rovné 60cm výboje. I po mechanické stránce bylo toto VTTC pěkně zpracované. Dále tu měl Aybac ještě mini-VTTC s 6P45S, které dělalo zvláštní dolů zahnuté výboje jako palma. Další VTTC měl Standa s PL509, Denis s GU-81M a Mudrc se dvěma RD200B. LTX dovezl velkou ISSTC, z které nakonec dostal asi 1,5m výboje, ale pak mu šlehnul výboj dolů na primár a bylo po IGBT bloku. Slováci tu měli velkou DRISSTC, na které taky něco odešlo, ale po opravě se zas jelo vesele dál. Ani mě se problémy letos nevyhnuly, když po necelé minutě jiskření se mi začal valit z elektroniky dým. Po vyfouknutí obláčku jsem zjistil, že se line z vazebního / blokovacího svitkového kondenzátoru Tesla 1 µF / 400 V na výstupu polomostu. Jelikož byl ale primár oddělen ještě rezonančním kondenzátorem, tak polomost nebyl v ohrožení. Jediná Aybacova mini SSTC s VN tranzistorem z televize ve třídě E napájená přímo ze sítě fungovala bez problémů (také s minimálním příkonem).
      Ve finále jsme vytáhli Limkeho velký SGTC s rotačním jiskřištěm a kochali se mohutnými výboji. Vlasta si vzal na sebe oblek z kovové síťoviny a vychutnal si výboje hezky z blízka. Po té pustil Mudrc svůj nový SGTC s tyčovým rotačním jiskřištěm a Richard svůj mini-SGTC s pěknou koronou kolem sekundáru. Kromě jiskření z tesláků jsme si taky potahali oblouky z VN měřicích traf, zablikali velmi výkonnou 2kJ bleskovou výbojkou a posvítili nízkotlakou sodíkovou výbojkou a HeNe LASERem. Pak se ještě debatovalo a popíjelo skoro až do rána. V neděli jsme po snídani sbalili věci, pomohli ještě Limkemu se sběrem švestek aby bylo zas na slivku a odpoledne se vydali na dlouhou cestu zpět domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

Limkeho velký SGTC - Faradayova klec
Limkeho velký SGTC - Faradayova klec

Limkeho velký SGTC - lighting man
Limkeho velký SGTC - lighting man

LTXova velká ISSTC
LTXova velká ISSTC

LTXova velká ISSTC
LTXova velká ISSTC

Aybacova VTTC s GU-81M
Aybacova VTTC s GU-81M

Aybacova mini-VTTC s 6P45S
Aybacova mini-VTTC s 6P45S

Aybacova blesková výbojka (2 kJ, ISO100, f/10)
Aybacova blesková výbojka (2 kJ, ISO100, f/10)

Denisova a Xrastinova DRSSTC
Denisova a Xrastinova DRSSTC

Denisova a Xrastinova DRSSTC
Denisova a Xrastinova DRSSTC

Mudrcova SGTC
Mudrcova SGTC

Další fotky z Teslathonu zde.

Teslathon 2013

      27.-29.9.2013 [doplnit] Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

meřicí trafa-výboje 160kV
měřicí VN trafa - výboje 160kV

meřicí trafa-test el. pevnosti pivní láhve
měřicí VN trafa - test el. pevnosti pivní láhve

Standova CW-SSTC
Standova CW-SSTC

LTXova velká ISSTC
LTXova velká ISSTC

Mudrcova VTTC
Mudrcova VTTC

Mudrcova VTTC
Mudrcova VTTC

Aybacova SSTC
Aybacova SSTC

Aybacova SSTC
Aybacova SSTC

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2014

      5.-7.9.2014 Letošní Teslathon se konal opět na Moravě u Mudrce ve sklípkách na Kraví Hoře u Bořetic. Jeli jsme ve stejné sestavě jako loni - Chleba, Vlasta, Karpi a já. V pátek odpoledne mě kluci vyzvedli z práce a někdy po 10 v noci jsme dorazili na místo. Po nás ještě po půlnoci dorazil LTX se Subrem, který měl zrovna ten večer velkou show se svým teslákem v Českých Budějovicích. Naštěstí mu nic neodešlo, takže se mohl předvést i zde. Pilo se a kecalo až někdy do svítání. Zbytek účastníků dorazil v sobotu dopoledne.
      Karpi vzal s sebou vylepšenou a zpevněnou verzi spudgunu (bramborometu) z PVC trubek a s výkonným zapalováním z elektrického paralyzéru. Dostřel dost zásadně ovlivňovala použitá palivová směs. Testovali jsme nějaký levný voňavý sprej, jenž se hned ukázal zcela nevhodný kvůli obsahu vody, propan-butanovou směs na plnění zapalovačů, kde bylo dost obtížné trefit správný poměr se vzduchem a nakonec se jako nejlepší ukázal čistič brzd s obsahem éteru, s kterým to teprve začlo pořádně lítat. Stříleli jsme na poli brambory, kukuřici a plastové láhve od jupíků s vodou, které létaly až 200 m daleko. Spudgun tentokrát úspěšně přestál několik set výstřelů během víkendu bez úhony.
      Další vysokoenergetickou atrakcí byla Richardova kondenzátorová baterie sestavená ze sérioparalelní kombinace elytů RIFA 6,8 mF / 350 V, nabíjená z usměrněného MOTu o max. energii 10 kJ. Impulsnímu proudu bylo vystaveno několik jističů, vypínač na světla a kousek pájecího SnPb drátku s kalafunovým jádrem, který předvedl opravdu efektní explozi. Všechny jističe se rozlétly na sračky a kousky drátů z cívky magnetické spouště jsme nalezli různě zabodané do lavičky, stropního trámu a dokonce jeden kousek prostřelil LTXovi plechový toroid a druhý poškrábal sekundární vinutí poblíž stojícího tesláku. Naštěstí to pak nemělo na funkci vliv. Nakonec jsme se pokusili o cancrusher (smrsknutí plechovky), ale asi bylo málo závitů na cívce a odešla hned reverzní ochranná dioda elytů, přitom plechovka to odnesla jen lehce pomačkaným povrchem.
      Večer se už dostaly ke slovu tesláky. Tentokrát se jich sešlo trochu méně, ale to na zábavě nijak neubralo. Hlavní atrakcí byl LTXův velký DRISSTC s nastavitelným interrupterem a MIDI audiomodulátorem. Hudební show byla taktéž vítaným zpestřením pro rozjařené kolemjdoucí z okolních sklípků. Akorát jedna paní si nechápavě ťukala na čelo. Další parádní konstrukcí byla Aybacova VTTC s triodou TB5-2500 krmená masivním cca 3kVA trafem na C jádru s interrupterem, která dávala asi 3/4m výboje, jenž se daly krásně chytat do ruky. Já jsem vzal jako klasiku svůj DRSSTC s audio driverem, Richard měl malý SGTC a Mudrc VTTC s 2 triodami RD200B. Slováci se pokoušeli rozjet nějaký ISSTC, který prděl pár cm výboje, ale nakonec se nějak neprezentoval. LTX ještě postavil hrající oblouk s VN trafem z televize, avšak po chvíli hraní se mu zavařil tranzistor a byl konec. Pak zas bylo popíjendo ve sklípku zakončené nočním orientačním pochodem na rozhlednu a v neděli odpoledne cesta domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

baterie kondenzátorů 10 kJ a rozstřelený jistič
baterie kondenzátorů 10 kJ a rozstřelený jistič

exploze jističe - test zkratové odolnosti
exploze jističe - test zkratové odolnosti

exploze pájecího SnPb drátku
exploze pájecího SnPb drátku

Aybacova VTTC s TB5-2500
Aybacova VTTC s TB5-2500

Aybacova VTTC s TB5-2500
Aybacova VTTC s TB5-2500

Aybacova VTTC s TB5-2500
Aybacova VTTC s TB5-2500

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

Další fotky a videa z Teslathonu zde.


Teslathon 2015

      11.-13.9.2015 V pátek odpoledne jsme měli zrovna firemní grill-párty, kde jsem se příjemně naladil, po šesté mě vyzvedli Karpi s Vlastou a vyrazili jsme směrem na jižní Moravu do Bořetic. Když jsme v noci dorazili, zábava už jela v plném proudu. Letošní Teslathon poprvé navštívila i pražská divize teslistů z brmlabu (Mrkva a Chido), kteří s sebou přivezli velký DRSSTC s audiomodulací (MIDI kontrolérem). V rozjařené náladě jsem si hned zářivkou sáhnul na výboje z tohoto tesláku, až mě zabrněly palce u nohou :) Ve sklepě pobublával burčák, tak bylo co pít a o čem povídat.
      V sobotu dorazil zbytek účastníků. Aybac dovezl luxusní VF audio-VTTC s tetrodou RE125C, které mělo krásně čistý zvuk. Limke vyrobil Wimshurstovu indukční elektriku s leydenskými lahvemi. Richard dovezl zase svou monstrózní 10kJ kondenzátorovou baterii, ale po několika prásknutích došlo k nehodě a z jednoho elytu vystřelilo víko. Naštěstí to nikoho netrefilo do kedlubny a tak jsme s tím radši dál neblbli. Nemohl chybět ani Karpiho bramborgun s již osvědčeným čističem brzd pro střelbu všeho možného po poli. Máca oškvařil nějaké brambory a párek mohutnými oblouky ze svých MOTů. Večer pak patřil hlavně oběma velkým DRSSTC LTXe a brmlabáků, přes které se přehrávali MIDI skladby. LTXovi pak ale prsklo MMCčko. Nechyběla ani pyrotechnika, zejména termitové slože a hrnečku vař (karbid vápenatý v sudu s jarovou vodou).
      Já jsem vzal jako obvykle svůj DRSSTC s audio driverem. Při tahání oblouků se mi zas šlehly transily na napájecí větvi a po jejich odstranění odešly i IGBTčka. Ve sklípku jsme ještě sršeli s Karpiho SGTC, které přežilo bez úhony. V neděli jsme poklidili bordel, nabalili a odpoledne vyrazili domů. Pár nejlepších fotek z Teslathonu:

bouchlý kondenzátor RIFA 6800uF-350V
bouchlý kondenzátor RIFA 6800µF/350V

Wimshurstova indukční elektrika
Wimshurstova indukční elektrika

Aybacova audio-VTTC s RE125C
Aybacova audio-VTTC s RE125C

MOTy vs párek
MOTy vs párek

karbid-hrnečku vař
karbid-hrnečku vař

LTXova velká DRISSTC
LTXova velká DRISSTC

brmlab audio-DRSSTC
brmlab audio-DRSSTC

Další fotky a videa z Teslathonu zde.

Teslathon 2017

      22.-24.9.2017 This week the 12th Teslaton was held at Maca's property in south Moravia in Czech Republic. Unfortunatelly I couln't join it because I already had scheduled another event at the same time that I had accepted before - sailing the Vltava river by canoe. So maybe next time.

Teslathon 2018

      21.-23.9.2018 This week the 13th Teslaton was held at Standa's property in Písek, south Czechia (R.I.P. Maca). The attendance was smaller, AFAIK only 2 big TCs by BrmLab guys and Pavel Picka. I rather enjoyed last warm autumn sunny days relaxing in canoe on Vltava river again.Back

updated at 23:54; 15.10.2018

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich