Historický radiopřijímač Philips 638A Super Inductance

      2.7.2022 Na bazoši jsem objevil tento vráček za zajímavou cenu a tak jsem se rozhodl, že pro něj zajedu a získám konečně originální bakelitové knoflíky pro Philips 522A4, elektronky a další náhradní díly. Nakonec jsem si od prodejce nechal vnutit ještě další 2 vráčky (k jeho spokojenosti z vyklizené garáže a mému plnému kufru :) - zajímavé německé rádio Körting R100WL a Telefunken Smaragd. Bohužel všechna rádia měla skříňky v dezolátním stavu zničené vodou, ze Smaragdu byl doslova salát rozlepených jednotlivých vrstev dýhy. Smaragd a Körting měly navíc dost zrezlá šáska a další díly poškozené vodou, takže ty šly hned na rozebíračku. Pokud by někdo potřeboval náhradní díly, rád vyměním za to, co sháním. Naproti tomu střeva Philips 638A byla poměrně zachovalá včetně elektronek a tak jsem se rozhodl celé šasi uschovat pro případ, že by se mi někde podařilo sehnat skříňku v nějakém slušnějším stavu a s touto rozdrbanou jsem zatopil na chatě u táboráku.
      Jedná se o čtyřobvodový přímozesilující přijímač se 2 vlnovými rozsahy (DV, SV) a dvěma pásmovými filtry pro napájení ze střídavé sítě, který se vyráběl před válkou v letech 1934 - 1935. Zde je schéma zapojení a seznam náhradních dílů. Použité elektronky jsou: 2 x VF zesilovač AF2 (nepřímo žhavená pentoda selektoda s proměnnou strmostí), detektor AB1 (je využita jen 1/2 duodiody, proto nemá zapojenou čepičku) - v rádiu byla místo ní osazena elektronka ABC1 v lamelo-kolíkové redukci, NF předzesilovač E446 (nepřímo žhavená pentoda), koncový zesilovač E463 (nepřímo žhavená pentoda) a dvoucestná usměrňovačka 506 pro paralelní žhavení napětím 4 V. Reproduktor je dynamický, pokrokově už s permanentním magnetem.

vráčky-Korting R100WL a Philips 638A-předek vráčky-Korting R100WL a Philips 638A-zadek likvidace bedny Philips 638A
vráčky vráčky pálení beden

      26.8.2022 Na radioburze v Holicích se mi podařilo sehnat náhradní prázdnou dřevěnou skříňku na toto rádio v celkem ucházejícím stavu. Lak je sice oprýskaný, ale jinak je dýha bez poškození. Polyuretanovým lepidlem jsem slepil jedno nalomené rameno dřevěné vyřezávané mřížky vpředu a rozklížený levý horní zadní roh. Myslím, že bude dobrá.

Philips 638A-šasi-předek Philips 638A-šasi-zadek Philips 638A-šasi-spodek Philips 638A-lampy Philips 638A-nová bedna
šasi-předek šasi-zadek šasi-spodek lampy nová bedna

      5.10.2024 Konečně jsem po dlouhé době dokončil lakování skříňky. Povrch dýhy jsem vybrousil jemným smirkovým papírem a jako podkladní vrstvu jsem nastříkal čirý lesklý alkydový lak z Lidlu za 79 Kč. Po dalším přebroušení jsem finální povrchovou vrstvu nastříkal pololesklým alkydovým lakem Colorworks z barev U Noháčů (přes e-shop, na prodejně není běžně skladem). UPDATE: tento lak se prý už přestal vyrábět, jako jedinou rozumnou alternativu v pololesku jsem našel akrylátový Colorlak za 119 Kč. S výsledkem nejsem úplně spokojen. Jak jsem stříkal a přebrušoval jednotlivé vrstvy laku, tak někde jsem se probrousil až na dřevo a následně po přelakování další vrstvou tato odkrytá plocha chytla lehce jiný odstín a při pohledu z určitého úhlu a nasvětlení je to vidět (na bocích). Bohužel s tím už nic neudělám, kdybych to sbrousil dolů všechno, mohl bych už probrousit skrz tenkou dýhu, tak jsem to radši nechal. Pak jsem do bedny namontoval zpět bakelitový rámeček stupnice s krycí fólií. Na spodní stranu jsem nalepil nové nožky nařezané z korkového špuntu místo starých z prožraného filcu.

finálně nastříkaná skříňka polomatným lakem Colorworks finálně nastříkaná skříňka polomatným lakem Colorworks finálně nastříkaná skříňka polomatným lakem Colorworks

      6.1.2025 Dnes jsem chtěl do nově nalakované bedny osadit reproduktor. Jelikož původní brokát byl totálně zničený, musel jsem ho nahradit. Použil jsem opět ten samý jako na MK 305. Když jsem zašrouboval dovnitř ozvučnici s reproduktorem, napadlo mě ho ještě přezkoušet. Připojil jsem střídavé napětí napřed na primár výstupáku a pak i přímo na reproduktor, ale neslyšel jsem vůbec žádný brum. Ohmmetrem jsem přeměřil odpory vinutí výstupáku (primár: 740 Ω, sekundár: 1,2 Ω, napěťový převod: cca 32) i samotné kmitačky (4,6 Ω) a hodnoty vypadají v pořádku.

nový nalepený brokát na ozvučnici reproduktor na ozvučnici
nový nalepený brokát repro na ozvučnici

      Reproduktor jsem vymontoval a opatrně sundal látkovou košilku. A problém se vyjevil záhy - do repráku totiž natekla voda a vnitřek kompletně zreznul. A to tak důkladně, že membrána s kmitačkou se ve vzduchové (tedy spíše rzivé) mezeře nemohla vůbec pohnout. Zkusil jsem reprák rozebrat odšroubováním 3 matic na zadní straně magnetu (hlavy šroubů je třeba držet skrze otvory koše kleštěmi, aby se neprotáčely) a středicího šroubu vepředu, odlepil jsem kmitačku od membrány (což šlo skoro samo) a oddělil koš s membránou od magnetu. Do vzduchové mezery jsem napřed nakapal olej a pak i nějaký odrezovač, ale kmitačka se nechtěla pohnout a když jsem trochu zabral, tak se papírový former přetrhnul a kus vinutí mi zůstal v ruce. Papír vypadal zkřehlý a při ohybu se lámal a rozpadal. Zbytek vinutí jsem vymotal z mezery. Tak tady už není dál co zkazit, takže jsem sundal horní pólový nástavec (někde jsem četl, že se tím může částečně odmagnetovat permanentní magnet a reprák ztratí citlivost) a uviděl vnitřní dutinu plnou rzi. Myslím, že tohle asi nemá cenu opravovat...

zrezlý reproduktor-koš zrezlý reproduktor-membrána zrezlý reproduktor-magnet s kmitačkou zrezlý reproduktor-rozebraný magnet zrezlý reproduktor-pólový nástavec
zrezlý repror-koš zrezlý repro-membrána zr. repro-magnet zrezlý rozebraný magnet zrezlý pólový nástavec

      Ani nevím, jak bych odstranil všechen ten bordel zevnitř dutiny, rez je sice teoreticky nemagnetická, ale jsou tam i méně zrezlé částečky, které na magnetu urputně drží. Kdybych navinul novou kmitačku, musel bych ji pečlivě vystředit s stejně by tam nejspíš nějaký bordel zůstal a drhnul. Budu tedy muset sehnat nějaký náhradní, co nejvíce podobný reprák. Tento má vnější průměr koše 21,5 cm, průměr falcu / díry v ozvučnici je 19 cm a průměr membrány je 18 cm. Magnet má průměr 7,5 cm a výšku 4,5 cm. Narozdíl od typických tesláckých repráků nemá koš úchyty s otvory, ale je uchycen vnějšími šrouby pomocí přítlačných kovových U-profilů.



Zpět

Aktualizováno 8.1.2025 v 8:31