Historický radiopřijímač Philips 638A Super Inductance

      2.7.2022 Na bazoši jsem objevil tento vráček za zajímavou cenu a tak jsem se rozhodl, že pro něj zajedu a získám konečně originální bakelitové knoflíky pro Philips 522A4, elektronky a další náhradní díly. Nakonec jsem si od prodejce nechal vnutit ještě další 2 vráčky (k jeho spokojenosti z vyklizené garáže a mému plnému kufru :) - zajímavé německé rádio Körting R100WL a Telefunken Smaragd. Bohužel všechna rádia měla skříňky v dezolátním stavu zničené vodou, ze Smaragdu byl doslova salát rozlepených jednotlivých vrstev dýhy. Smaragd a Körting měly navíc dost zrezlá šáska a další díly poškozené vodou, takže ty šly hned na rozebíračku. Pokud by někdo potřeboval náhradní díly, rád vyměním za to, co sháním. Naproti tomu střeva Philips 638A byla poměrně zachovalá včetně elektronek a tak jsem se rozhodl celé šasi uschovat pro případ, že by se mi někde podařilo sehnat skříňku v nějakém slušnějším stavu a s touto rozdrbanou jsem zatopil na chatě u táboráku.
      Jedná se o čtyřobvodový přímozesilující přijímač se 2 vlnovými rozsahy (DV, SV) a dvěma pásmovými filtry pro napájení ze střídavé sítě, který se vyráběl před válkou v letech 1934 - 1935. Zde je schéma zapojení a seznam náhradních dílů. Použité elektronky jsou: 2 x VF zesilovač AF2 (nepřímo žhavená pentoda selektoda s proměnnou strmostí), detektor AB1 (je využita jen 1/2 duodiody, proto nemá zapojenou čepičku) - v rádiu byla místo ní osazena elektronka ABC1 v lamelo-kolíkové redukci, NF předzesilovač E446 (nepřímo žhavená pentoda), koncový zesilovač E463 (nepřímo žhavená pentoda) a dvoucestná usměrňovačka 506 pro paralelní žhavení napětím 4 V. Reproduktor je dynamický, pokrokově už s permanentním magnetem.

vráčky-Korting R100WL a Philips 638A-předek vráčky-Korting R100WL a Philips 638A-zadek likvidace bedny Philips 638A
vráčky vráčky pálení beden

      26.8.2022 Na radioburze v Holicích se mi podařilo sehnat náhradní prázdnou dřevěnou skříňku na toto rádio v celkem ucházejícím stavu. Lak je sice oprýskaný, ale jinak je dýha bez poškození. Polyuretanovým lepidlem jsem slepil jedno nalomené rameno dřevěné vyřezávané mřížky vpředu a rozklížený levý horní zadní roh, myslím, že bude dobrá.

Philips 638A-šasi-předek Philips 638A-šasi-zadek Philips 638A-šasi-spodek Philips 638A-lampy Philips 638A-nová bedna
šasi-předek šasi-zadek šasi-spodek lampy nová bednaZpět

Aktualizováno 18.9.2022 v 3:09